MENU
klinika

Nga Firence tek Budapesti

9 vende të mahnitshme që duhet t’i konsideroni për pushimet

22.11.2023 - 12:02

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për peizazhe që të lënë pa frymë apo arkitekturë mahnitëse, këto janë destinacionet më piktoreske të qyteteve për t’u zbuluar tani. Paralajmërim: me siguri do t’ju duhet më shumë se një fundjavë për të shijuar bukurinë e tyre.

1. Budapest, Hungari

Kryeqyteti hungarez është i njohur për kryeveprat e tij arkitekturore, nga Kështjella verbuese e Budës deri te banjat romake dhe institucionet kulturore, duke përfshirë galeritë dhe sallat e koncerteve, ku pamjet e jashtme imponuese janë po aq të mrekullueshme sa afresket e brendshme të praruara. Mënyra më e mirë për të parë pamjet është në këmbë (ose, ndoshta, një lundrim nëpër lumin Danub, i cili ndan qytetin në dysh), duke ndaluar në një nga kafenetë madhështore për të shijuar një festë për sytë dhe stomakun, përpara se të zbuloni skenën e tij të gjallë të barit dhe restorantit gjatë natës.

Ku të qëndroni: një bashkim i mrekullueshëm i të vjetrës dhe të resë i jep Kozmo Hotel Suites & Spa më të mirën nga të dyja anët e Budapestit, nga një pozicion i vendosur mirë afër lagjes së vjetër hebraike dhe Sallës së Tregut të Madh. Zgjidhni një suitë me një tarracë për pamje që janë zhytëse dhe magjepsëse.

2. Luzern, Zvicër

I ndodhur në brigjet e liqenit të Luzernit dhe me panorama të alpeve zvicerane të mbuluara me borë, ky është një qytet që është i bekuar gjeografikisht në maksimum. Shfrytëzojeni sa më shumë mjedisin në ujin smerald, me udhëtime me varkë dhe sporte ujore që tregojnë qytetin nga pikëpamja e tij më e mirë. Dhe për skiatorët që duan të godasin shpatet, mali Pilatus është vetëm 15 minuta larg me makinë (ose udhëtim me autobus) nga qendra e qytetit.

Luzerni gjithashtu ka shumë histori për të vlerësuar, nga qyteti i vjetër i ruajtur në mënyrë të shkëlqyer deri te Muri mesjetar Musegg. Dhe, sigurisht, është Ura Chapel, ura prej druri e shekullit të 14-të që kalon lumin Reuss, e cila përshkruan piktura të shekullit të 17-të (megjithëse disa u shkatërruan fatkeqësisht në një zjarr në 1993) nga artisti vendas Hans Heinrich Wägmann që ilustrojnë ngjarje nga e shkuara e qytetit.

Ku të qëndroni: një restaurim i gjerë ka ringjallur një pikë referimi Belle Époque në Pallatin Oriental Mandarin të Lucernit, ku ambientet e brendshme elegante plotësojnë mjedisin sublim buzë liqenit.

3. Cuenca, Ekuador

Qyteti ekuadorian i Cuenca, i njohur nga Unesco për atributet e tij kulturore dhe historike, është i rrethuar nga peizazhe mahnitëse – nga malet e larta të Andeve (brenda të cilave është vendosur) deri në shkretëtirën e Parkut Kombëtar El Cajas. Shkëlqimi i rrethinës përputhet me hijeshinë e qendrës koloniale, e cila është e mbushur me arkitekturë të rëndësishme për t’u eksploruar, duke përfshirë katedrale, sheshe dhe shtëpi karakteristike të qytetit.

Ku të qëndroni: duke festuar trashëgiminë e famshme të adresës së saj në thelbin historik të qytetit, Mansión Alcázar fton mysafirët të “udhëtojnë në kohë për të hyrë brenda një pallati madhështor në Cuenca nga fundi i shekullit të 19-të”. Tani një hotel i rafinuar butik, dhomat janë shumë të zbukuruara me art dhe objekte të bukura nga rajoni, ndërsa restoranti, Casa Alonso, është një nga më të njohurit e qytetit.

4. Cape Town, Afrika e Jugut

Pak sfonde i afrohen madhështisë së malit Table, që duket përtej qytetit port të Afrikës së Jugut. Panoramat marramendëse të peizazhit gjithëpërfshirës mund të merren nga teleferiku – drama e peizazhit malor të shoqëruar me spektakël nga plazhet e bukura më poshtë (Boulders dhe Llandudno janë të njohur për arsye të mirë, ndërsa Beta Beach në Bakoven është një vend më i izoluar). Kur nuk mahniteni me shkëlqimin natyror të qytetit, skena e kuzhinës dhe ajo kulturore ofron një sërë destinacionesh emocionuese për t’u eksploruar. Dhe një depërtim në vendet prestigjioze të verës të rajonit, sa frytdhënëse aq edhe piktoreske, është një shtesë e domosdoshme për çdo itinerar të Cape Town.

Ku të qëndroni: Ellerman House është një gropë magjepsëse që ndërthur pasurinë e kaluar me karakteristikat bashkëkohore në 13 dhoma gjumi të lezetshme. Ajo gjithashtu ka një koleksion mbresëlënës të artit të bukur, kopshte të bukura me tarraca dhe pamje të lavdishme të Atlantikut.

5. Trogir, Kroaci

Një opsion më pak i njohur (pak më pak i mbushur me njerëz) për një pushim në qytet evropian, Trogir – në një copëz të një ishulli jashtë kontinentit të Kroacisë – është zhytur në një trashëgimi kulturore dhe histori të tillë sa i është dhënë statusi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Në Qytetin e Vjetër, një labirint magjepsës rrugësh të lashta me kalldrëm gjarpëron midis arkitekturës madhështore, shekullore për të cilën qyteti është i famshëm, që përfshin kishat mesjetare romane dhe ndërtesat e Rilindjes dhe artit Barok.

Ku të qëndroni: hapa larg nga plazhi, i rrethuar nga deti Adriatik i shndritshëm dhe vetëm një shëtitje të shkurtër nga qyteti i vjetër i Trogirit, Brown Beach House është një hotel butik që krenohet se është elegant dhe mikpritës. Dritaret e gjera lejojnë pamjen e detit të zërë skenën qendrore, por asnjë pamje nuk është më e mirë se ajo nga pishina e hapur, e mbuluar me pllaka.

6. Jaipur, Indi

Qyteti kaleidoskopik i Jaipurit, i vendosur në shtetin mbretëror të Rajasthan, tërheq një mori vizitorësh që të shijojnë arkitekturën e tij magjepsëse dhe të thithin pasurinë e historisë dhe trashëgimisë së tij. Pavarësisht nëse jeni duke admiruar pallatet dhe tempujt e pasur (Hawa Mahal, Rrethi Jawahar dhe Pallati i Qytetit janë të paarritshëm) ose duke thithur energjinë e pazareve plot zhurmë, Jaipur ofron një festë mahnitëse për shqisat. Marsi është një kohë veçanërisht magjike për t’u vizituar, kur qyteti rrezatues feston sezonin Holi me një sërë festash të jashtëzakonshme.

Ku të qëndroni: qyteti është shtëpia e shumë hoteleve të dizajnuara në mënyrë dekadente. Johri është një shtëpi e shkëlqyer e shekullit të 19-të me pesë suita elegante, të vendosura brenda Pazarit Johri. Diku tjetër, Pallati Rajmahal RAAS Jaipur është një tjetër bazë madhështore nga e cila mund të eksploroni qytetin, me një oaz kopshtesh dhe një pishinë piktoreske të stilit art deco.

7. Porto, Portugali

Lisbona njihet më mirë si destinacioni i pushimit të qytetit të Portugalisë, por qyteti simpatik, me çati të kuqe, i Portos, ka fituar tërheqje vitet e fundit falë shpirtit të tij kulturor dhe krijues, kantinave me famë botërore dhe shtrirjes së bukur përgjatë lumit Douro. Sigurohuni që të bëni një shëtitje nëpër Vendin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të qytetit të vjetër karakteristik, por mos e humbisni rrjetin e tij të tramvajeve të vjetra të zbukuruara: është mënyra më piktoreske për t’u vizituar në monumentet.

Ku të qëndroni: Pallati Torel u riimagjinua me dashuri disa vite më parë, duke i bërë homazh me kujdes historisë së tij shekullore. Rezidenca e restauruar në mënyrë romantike krenohet me një sërë karakteristikash të jashtëzakonshme – nga çatia mahnitëse deri te parajsa me pllaka e pishinës së oborrit.

8. Kioto, Japoni

Mund të mos ketë një kohë ‘të keqe’ për të vizituar Kioton, por, nëse doni të vlerësoni bukurinë e qytetit në momentin më madhështor, atëherë sezoni i lulëzimit të qershisë është pothuajse i pashembullt (megjithëse, çuditërisht, më i ngarkuari për turmat). Thënë kështu, nuancat në vjeshtë janë po aq të mahnitshme. Dhe ky qytet i lashtë japonez është plot me vende që do të magjepsin – nga peizazhi malor i Arashiyama dhe pemët magjepsëse me bambu te tempujt mahnitës dhe çajoret tradicionale të vendosura së bashku me arkitekturën moderne. Në fakt, Kioto krenohet me jo më pak se 17 vende të Trashëgimisë Botërore.

Ku të qëndroni: Sowaka është një vend i shenjtë larg zhurmës së qytetit, i vendosur në lagjen e bukur të Gion dhe Yasaka. Një hapësirë ultra e qetë, ndërtesa kryesore ndjek stilin e lashtë arkitekturor Sukiya, ndërsa dhomat e gjumit janë të vendosura rreth oborreve të bukura.

9. Firence, Itali

Italia është e populluar në mënyrë disproporcionale me vende që meritojnë statusin e një qyteti të bukur – nga kanali dhe buzë detit deri te qendrat kulturore dhe ikonat antike. I festuar si vendlindja e Rilindjes, kryeqyteti toskan nuk del kurrë nga moda për një arratisje hyjnore dhe të ngarkuar në mënyrë krijuese, ku arkitektura elegante, thesaret artizanale dhe veprat me famë botërore mund të ndeshen nëpër rrugët e ngushta. Magjepsja e qytetit qëndron në kryqëzimin e tij të dallueshëm të artit dhe historisë, kështu që ka një pasuri të pafund bukurie për të zbuluar – nga humbja në sheshe dhe kopshte e deri te zhytja në kënaqësitë e tij kulturore.

Ku të qëndroni: Vendi përfshin hirin dhe sofistikimin fiorentin – me të gjitha komoditetet e një shtëpie mikpritëse. Duomo Rooftop Loft është suita që ndalon shfaqjen, me pamje nga monumenti i bukur nga ballkoni i tij privat (si dhe nga vaska).