MENU
klinika

Analiza

A po e detyron SHBA Ukrainën të negociojë me Rusinë?

29.11.2023 - 09:30

Një dimër i ashpër ka mbërritur në lindje dhe jug të Ukrainës. Krahas vazhdimit të ngadalshëm të operacioneve ushtarake, këto ditë bregu i Detit të Zi nga Odesa deri në Soçin rus u përfshi nga stuhi dëbore dhe përmbytje, të cilat lanë pjesën më të madhe të zonës pa ujë, energji elektrike dhe ngrohje. Kjo vlen veçanërisht për Krimenë e aneksuar, ku prej ditësh nuk ka energji elektrike dhe disa pjesë të gadishullit janë gjithashtu pa ujë. Pas kundërsulmimit pak a shumë të pasuksesshëm të Ukrainës në pranverë dhe verë, shpërtheu një luftë pozicionale, sepse as Ukraina dhe as Rusia nuk kanë fuqi të mjaftueshme për një sulm të suksesshëm dhe po gërmojnë në pritje të pranverës, kur një përpjekje e re Një kundërsulm ukrainas mund të pasonte sërish, veçanërisht në drejtimin jugor, pra zbatimi i “planit” për shpërthimin në Detin Azov.

Megjithatë, megjithëse konsiderohet se kundërsulmi nuk dha rezultatet e dëshiruara, u arritën disa suksese, si kalimi në bregun e majtë të Dnieper, i cili është një bazë e mirë për përgatitjen e një ofensive të re pranverore në vitin 2024. Përveç kësaj, ata iu afruan qytetit të rëndësishëm strategjik të Tokmak, i cili është rreth 15 kilometra larg, dhe çlirimi i të cilit do t’i hapte rrugën Melitopolit si një pikë kyçe për të shpërthyer në portin e Berdjansk.

Skenari tronditës, ja pse lufta mes Rusisë dhe Ukrainës mund

Ngërçi në luftë

Megjithatë, komandanti i ushtrisë ukrainase, Valery Zaluzhny, thotë se lufta është kthyer në një luftë pozicionale, madje në një ngërç, dhe ai tha për Economist se një situatë e tillë “favorizon Rusinë” sepse e lejon atë të ripërtërijë potencialin e saj ushtarak dhe të ndërtojë fortifikime të reja mbrojtëse. Analistët e NATO-s, siç raporton edhe “BBC”, theksojnë se “operacionet vendimtare” ndoshta nuk duhet të priten gjatë dimrit, por ata besojnë se ende nuk është një “ngërç” sepse të dyja palët nuk i ndalin sulmet sulmuese që prodhojnë ende disa, rezultate. Analisti ushtarak ukrainas Serhi Morfinovthekson se qëllimi i luftës pozicionale është të lodhë kundërshtarin dhe ta detyrojë vazhdimisht të ripozicionojë trupat e tij dhe të mbushë rezerat. Ai e krahason atë me një ndeshje boksi.

Negociata nën presion

Megjithatë, për shkak të kësaj, Kievi ka frikë se Perëndimi, ku ka gjithnjë e më shumë mosmarrëveshje për ndihmën për Ukrainën (Viktor Orbán e kundërshtoi përsëri) dhe sanksionet kundër Rusisë (Sllovakia njoftoi se do të bllokojë paketën e 12-të të sanksioneve), do të ” t’i detyrojë ata për negociata me Moskën. Gazeta gjermane Bild shkruan se Uashingtoni dhe Berlini kanë filluar të ushtrojnë presion mbi Volodymyr Zelensky për të filluar negociatat dhe se ndihma e tyre për Ukrainën do të kufizohet në aq sa Ukraina të ruajë situatën aktuale në front, domethënë të ngrijë situatën. BE-ja dhe SHBA-ja do ta vendosin Zelenskyn si kusht për ndihmën ushtarake, negociatat dhe madje heqjen dorë nga një kundërofensivë e re në pranverën e vitit 2024. Kujtojmë se kohët e fundit televizioni amerikan NBC njoftoi, duke cituar burime në Shtëpinë e Bardhë, se po bisedojnë me ukrainasit për kushtet dhe propozimet që Kievi do të pranonte të negocionte me Moskën për t’i dhënë fund luftës.

Dominimi në Detin e Zi

Megjithatë, analistët ushtarakë besojnë se, shkruan BBC, Ukraina papritur pati më shumë sukses në det, ku i dha një goditje ndoshta vendimtare “dominionit” rus mbi Detin e Zi. Përkatësisht, Rusia nuk e kontrollon më plotësisht pjesën veriore të Detit të Zi, dhe sulmet në selinë e flotës ruse të Detit të Zi në Sevastopol i detyruan rusët të transferojnë një pjesë të flotës së tyre në Feodosia, por edhe në portin rus të Novorossiys.Në këtë mënyrë, ukrainasit kompensuan planet e parealizuara në kontinent. Nga ana tjetër, rusët rezultuan se rusët e kanë ndalur me sukses depërtimin ukrainas në jug, prej muajsh po përpiqen të pushtojnë qytetin Avdivka, në periferi të Donjeckut dhe po shikojnë edhe rrugën për Kupyansk dhe ndoshta Liman. Kështu, përsëritet skenari i Bahmutit, të cilin forcat arritën ta kapnin vetëm pas plot nëntë muajsh luftimesh rraskapitëse. Kjo tani po përsëritet edhe me Avdivkën, gjë që tregon shumë dobësi të ushtrisë ruse.