MENU
klinika

Analiza

“Armiku” më i madh i Rusisë dhe Ukrainës është moti i keq

28.11.2023 - 16:11

Moti i keq ka “mbërthyer” Ukrainën, ku konflikti vazhdon i pandërprerë, duke i vënë forcat e Kievit përpara ushtrisë ruse.

Shërbimi i Urgjencës së Ukrainës raportoi ndërprerje të energjisë elektrike në 386 vendbanime në dhjetë rajone të ndryshme, duke përfshirë Odessa, Mykolaiv dhe Kirovohrad.

Dëme të mëdha ndodhën gjithashtu në Rusinë jugore, Krime dhe rajonet e pushtuara.

Ministria e Energjisë foli për 1.9 milionë njerëz të mbetur pa energji elektrike për shkak të një uragani.

Kushtet e kanë dëmtuar disa nga pozicionet mbrojtëse të ndërtuara nga Moska.

Sa i përket bilancit nga moti i keq, i cili është ende provizor, dy të vdekur dhe 10 të plagosur. Një viktimë raportohet në Krime dhe një në Soçi.

Russian Climate | Rusmania

Stuhia, me erëra që arritën dje 40 metra në sekondë, shkatërroi çatitë e shtëpive, shkuli pemët, përmbyti shtëpi dhe shkaktoi dëme të rënda në objektet turistike në plazhet e Krimesë.

Rreth pesëdhjetë fluturime që niseshin dhe mbërrinin në aeroportet e Moskës u anuluan.

Fronti i stuhisë mund të ketë dobësuar gjithashtu mbrojtjen detare të Rusisë.

Disa video po qarkullojnë në internet që tregojnë se si valët e dhunshme kanë rrëmbyer pozicionet e qitjes dhe kanë dëmtuar ndërtesat teknike të ngritura nga Kremlini.

Roman Vilfand, drejtor shkencor i Qendrës Hidrometeorologjike, i tha agjencisë Ria Novosti se ishte stuhia më e fortë që ka goditur Krimenë që nga fillimi i vëzhgimeve meteorologjike.

Në kujtim të gjallë një ngjarje e ngjashme ndodhi në Balaklava në nëntor 1854, gjatë Luftës së Krimesë, kur flota aleate, britanike, turke, franceze dhe sardineze, kishte rreth tridhjetë anije të flotës së tyre të fundosur.