MENU
klinika

Trupat mbërrijnë në portat e Gazës

Çfarë është “Shigjeta”, sistemi i fuqishëm izraelit?

03.11.2023 - 09:30

Trupat izraelite kanë mbërritur në portat e qytetit të Gazës. Ka qenë gjenerali Itzik Cohen që e ka konfirmuar, duke bërë një lloj paralajmërimi për çfarë e pret armikun. “Jemi në portat e qytetit të Gazës”, kështu tha Cohen, komandanti i divizionit 162 të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), i cituar nga Times of Israel teksa foli me gazetarët pranë Rripit të Gazës. “Është Hamasi ai që zgjodhi këtë luftë, jo ne”, theksoi ai duke shpjeguar se divizioni i tij “ka marrë një detyrë të rëndësishme, të shkojë të mbarojë gjithçka me Hamasin”. Në pesë ditët e fundit, theksoi ai, “ne kemi shkatërruar një pjesë të madhe të aftësive të Hamasit, kemi sulmuar strukturat e tij strategjike, gamën e tij të eksplozivëve dhe tunelet e tij nëntokësore”. “Do të jetë një detyrë e gjatë, por kjo është një luftë për ekzistencën e Izraelit dhe ne do ta fitojmë atë”, përfundoi ai. Siç edhe vetë kanë deklaruar jo pak herë, izraelitët duket se po shkojnë “shtëpi më shtëpi” dhe taktikat e tyre vetëm sa bëhen më mizore ditë pas dite.

First Interception! Israel Employs Arrow Defense System To Shoot Down Hostile Surface-To-Surface Missile

Sistemi “Shigjeta”

Për herë të parë që nga shpërthimi i luftës më 7 tetor, ushtria izraelite tha se përdori sistemin e saj të mbrojtjes raketore Arrow (Shigjeta) për të kapur një raketë të lëshuar në drejtim të territorit të saj. Sipas një zëdhënësi të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), i cili foli me Reuters, raketa ishte qëlluar nga drejtimi i Detit të Kuq. Një sulm i veçantë ajror u kap gjithashtu nga avionët luftarakë IDF në qytetin Eilat të Detit të Kuq, thuhet në raport. Grupi Houthi i Jemenit, i mbështetur nga Irani, tha se lëshoi ??një “numër të madh” dronësh dhe raketash balistike drejt Izraelit të martën, por nuk pati raportime për ndonjë sulm ajror që të arrinte territorin izraelit. Ndërsa Izraeli kërkon të mbrohet në mes të luftimeve të përshkallëzuara, “Kupola e Hekurt”, një sistem i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore i krijuar për t’u mbrojtur kundër armëve me rreze të shkurtër veprimi, ka punuar jashtë orarit kundër sulmeve me rreze të shkurtër veprimi të Hamasit. Por sistemi mbrojtës “Shigjeta”, i cili tregoi fuqinë e tij të martën, mund të ofrojë mbrojtje më të madhe kundër sulmeve me rreze të gjatë.

Krahasimi me “Kupolën e Hekurt”

Sistemi i Armëve Arrow (AWS), sipas Israel Aerospace Industries (IAI), është sistemi i parë i pavarur kundër raketave balistike antitaktike në botë. Sistemi përfshin dy interceptorët Arrow 2 dhe Arrow 3, duke e bërë atë të aftë për të përgjuar raketa balistike me rreze të shkurtër, të mesme dhe të gjatë.Përgjuesi Arrow 2, i cili u projektua nga IAI, ka një bateri të vendosur pranë Tel Avivit dhe një tjetër të stacionuar në jug të Haifës, raportoi Airforce Technology. Sistemi është projektuar për të kapur raketa me rreze të shkurtër dhe të mesme dhe ka kryer një sërë testesh të suksesshme që nga vendosja në vitin 2000 dhe 2004. Interceptori Arrow 3, sipas Airforce Technology, u zhvillua bashkë nga kompania amerikane e mbrojtjes Boeing dhe IAI dhe ofron shpejtësi dhe rreze më të madhe se sistemi Arrow 2. Arrow 3 është një sistem mbrojtjeje raketore ekzo-atmosferike, që do të thotë se është projektuar për të kapur raketa balistike jashtë atmosferës së Tokës. Testi i parë i suksesshëm i sistemit Arrow 3 u krye në vitin 2013, i ndjekur nga një test i dytë fluturimi i përfunduar nga Ministria e Mbrojtjes e Izraelit dhe Agjencia Amerikane e Mbrojtjes Raketore në janar 2014.

Israel says developing new Arrow-4 ballistic missile shield with U.S. - The Economic Times

Faza e dytë

Pasi mbaroi fazën e parë, ushtria izraelite filloi, midis të shtunës dhe të dielës së kaluar, të futej në zonat ku bombardimet ajrore kishin neutralizuar praninë fondamentaliste. Kjo fazë e dytë synon të mbyllë të gjithë anën veriore të Rripit brenda një drejtkëndëshi ushtarësh, artilerie dhe forca të blinduara. Për ta bërë këtë, Tsahal po përparon nga veriu në jug përgjatë rrugës bregdetare Al Rashid për të takuar në anën jugore të qytetit të Gazës njësitë që përparojnë nga ana lindore e Rripit drejt Mesdheut. Pasi të mbyllet ky kafaz, do të fillojnë sulmet që synojnë identifikimin e tuneleve dhe qendrave të komandës të fshehura në tunelet e qytetit të Gazës, në harkun kohor të 15 viteve, në një katakombë të pamasë terrori.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN