MENU
klinika

Efektet anësore

Çfarë është trajtimi i lëkurës me lazer BBL?

29.11.2023 - 16:48

Terapia me lazer me dritë me brez të gjerë (BBL), e njohur gjithashtu si një fotofaciale, është një trajtim përgjithësisht i sigurt dhe efektiv për një larmi shqetësimesh kozmetike të lëkurës.

Dermatologët përdorin këtë procedurë mjaft të butë për të:

Trajtuar gjendje të lëkurës të tilla si rosacea, venat merimangë dhe aknet

Ndihmojnë në minimizimin e shfaqjes së dëmtimit të diellit, vijave të holla dhe rrudhave

Barazojnë tonin dhe strukturën e lëkurës

Për çfarë përdoret BBL?

BBL është një lloj i terapisë me lazer që përdoret për të rritur dhe ndriçuar fytyrën duke trajtuar shqetësimet e lëkurës dhe stimuluar prodhimin e kolagjenit në trup. Kolagjeni është një proteinë që ndihmon për t’i dhënë strukturë lëkurës, ndër të tjera.

Zakonisht, terapia BBL synon fytyrën, qafën, gjoksin, krahët dhe duart – megjithëse është e mundur të mjekoni të gjitha zonat.

Trajtimet BBL ndihmojnë në përmirësimin e pamjes së lëkurës të dëmtuar nga faktorë të tillë si:

ekspozimi në diell

produkte të dëmshme për kujdesin e lëkurës

ndotja

Dermatologët përdorin trajtime me lazer BBL për gjendje të tilla si:

rosacea

puçrrat

demtimet vaskulare

Ajo rrit qëndrueshmërinë, elasticitetin dhe pigmentimin (ngjyrosjen) e lëkurës. Kjo gjithashtu mund të rrisë aftësinë vetë-shëruese të trupit për të rigjeneruar lëkurë të shëndetshme.

BBL gjithashtu mund të zvogëlojë shfaqjen e:

dëmtimit të diellit

vijat e holla

rrudhat

plagët

poret e mëdha

lëkurë e shurdhër

lezione të pigmentuara (njolla, mosha)

skuqje

toni dhe struktura e pabarabartë e lëkurës

lëkura e lirshme ose e varur

melasma dhe hiperpigmentimi

Çfarë ndodh saktësisht gjatë trajtimit BBL?

Gjatë konsultimit fillestar me BBL, një dermatolog do të ekzaminojë lëkurën për të përcaktuar se cilat zona duhet të synoni. Pastaj ata do të krijojnë një plan trajtimi që përfshin seanca të shumta të terapisë me lazer.

Trajtimet me BBL zakonisht zgjasin rreth 30 minuta, varësisht nga madhësia e zonës së trajtimit.

Gjatë procedurës, mjeku do të vendosë një xhel ftohës në zonën e trajtimit dhe ndoshta një anestetik lokal.

Mund të përjetoni ndjesi shpimi, pulsime dhe dhimbje të lehtë. Lëkura mund të ndjehet paksa e ngrohtë dhe të duket pak e kuqe, e fryrë ose si e djegur nga dielli.

Trajtimet BBL përdorin një spektër të gjerë të gjatësisë së valëve për të synuar shtresat themelore të lëkurës. Lëkura e thith këtë energji të lehtë, e cila nxit prodhimin e kolagjenit dhe eliminon qelizat e lëkurës të pigmentuara (më të errëta).

Ju mund të prisni të shihni ndryshime të dukshme në lëkurë brenda disa ditësh ose javësh nga trajtimi i parë BBL. Ndërsa vazhdoni trajtimet, do të vini re ndryshime më të rëndësishme.

A ka ndonjë efekt anësor të mundshëm?

Pas trajtimit BBL, ju mund të ndjeni djegie, skuqje dhe ngrohtësi që është e ngjashme me një djegie nga dielli. Ky shqetësim zakonisht zgjat vetëm disa orë, por mund të vazhdojë për disa ditë. Për të lehtësuar ënjtjen dhe shqetësimin, vendosni një kompresë të ftohtë në zonën e prekur për 10 deri në 20 minuta.

Në javën pas trajtimit të parë, mund të vini re që pigmenti del në sipërfaqen e lëkurës tuaj. Është gjithashtu e zakonshme të përjetoni skuqje dhe ënjtje. Njollat e errëta mund të errësohen përpara se të veniten me kalimin e kohës, zakonisht brenda 1 deri në 3 javë.

Pas BBL, shmangni:

eksfoliantë

trajtimet aktuale të puçrrave

Produkte aromatike për kujdesin e lëkurës

Kur lani zonën e prekur, përdorni ujë të vakët dhe shmangni ujin e nxehtë ose të ftohtë. Butësisht aplikoni produkte jo-irrituese të kujdesit të lëkurës dhe shmangni gërvishtjet dhe fërkimet.

Për shkak se melanina e lëkurës thith energjinë e dritës në një trajtim BBL, procedura është më e sigurta për lëkurë me ton të lehtë. Njerëzit me ton të errët të lëkurës që përmbajnë më shumë melaninë ka më shumë të ngjarë të përjetojnë djegie, plasaritje ose hiperpigmentim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rreziqet dhe përfitimet

Çfarë janë paisjet IPL?