MENU
klinika

Na e tregon ‘The Crown’

Dhurata e fundit që Harry mori nga Princeshë Diana

29.11.2023 - 13:04

Në episodet e reja të ‘The Crown’ shfaqet Princeshë Diana dhe Dodi Al Fayed në ndalesën e tyre fatale në Paris përpara kthimit të planifikuar në Londër.

Princesha dërgoi një anëtar të stafit të biznesmenit egjiptian për të blerë një dhuratë për ditëlindje për djalin e saj më të vogël, Princin Harry.

Seriali i Netflix më pas e tregon atë duke mbështjellë një PlayStation në Kullën Eiffel dhe me një shënim ku shkruhej: “Gëzuar ditëlindjen Harry, me dashuri, mami“.

Ishte 30 gusht 1997 dhe princi ka ditëlindjen më 15 shtator.

A bleu vërtet Princesha Diana një PlayStation në Paris? Edhe vetë Harry nuk e di të vërtetën, por kujton se ka marrë një Xbox nga tezja për ditëlindjen e tij, e cila i tha që Diana e bleu në Paris.

Në autobiografinë e tij ‘Spare’, Princi Harry detajon kthimin e tij në shkollën Ludgrove menjëherë pas vdekjes së nënës.

“Ditë pas kthimit kisha ditëlindjen. 15 shtator 1997. Kam mbushur 13 vjeç”, shkruan ai. “Në traditën e gjatë të Ludgrove do të kishte torta, sherbet dhe më lejohej të zgjidhja dy shije. Zgjodha rrush pa fara të zi dhe mango. Më e preferuara e mamasë. Ditëlindjet ishin gjithmonë të rëndësishme në Ludgrove sepse çdo djalë dhe shumica e mësuesve kishin oreks për ëmbëlsirat. Shpesh ka pasur një përleshje të dhunshme për ndenjësen pranë festuesit: kjo të siguronte pjesën e parë dhe më të madhe.”

Dhe ai vazhdon: “Teze Sara mbante një kuti dhe thoshte hape Harry. Unë grisa letrën e ambalazhit, shiritin. Pashë brenda. Çfarë…? Mami e bleu për ty. Pak kohë Më parë… Do të thotë në Paris? Po. Paris. Ishte një Xbox. Isha i lumtur. Më pëlqeu videolojërat. Kjo është historia.”

Cila është e vërteta për dhuratën e Dianës?

Menjëherë pas publikimit të biografisë së tij, mediat hetuan, duke vënë në dukje se Xbox doli në treg katër vjet më vonë, kështu që e kishte të pamundur ta merrte atë si dhuratë.

Megjithatë, ka shumë mundësi që Lady Sarah McCorquodale, motra e Dianës, t’i ketë bërë një dhuratë nga ajo në ditëlindjen e tij dhe PlayStation nuk mund të përjashtohet si skenari i vërtetë.

Në fund të fundit, Harry kujton se mori një tastierë nga nëna e tij.

Krijuesi i Crown pretendoi se nuk e kishte lexuar ‘Spare’ përpara se të punonte në sezonin e fundit. “Unë nuk lexova asnjë fjalë. Jo se nuk ishte interesante,” raportoi Peter Morgan për Variety. “Por nuk e doja aq shumë zërin e tij në kokën time. Unë e simpatizoj, e simpatizoj shumë. Por nuk doja ta lexoja librin e tij’.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Skenarët “e pamëshirshëm”

“The Crown” përballet me një mori kritikash

Libri që zbulon detaje mes Lady Dianës dhe Charles

“Pse nuk fle me mua? -Ndoshta mund të jem homoseksual!”