MENU
klinika

Analiza

Hartën e Ukrainës tani po e vizaton “Stuhia e Shekullit”

30.11.2023 - 14:15

Shkatërrimi i luftës dhe sulmet e përditshme me raketa ruse ndaj objektivave dhe infrastrukturës civile nuk mjaftojnë. Ukraina u godit gjithashtu nga stuhia e dëborës dhe përmbytjet e “shekullit”, dhe era frynte me një shpejtësi prej 144 km në orë. Dhjetë persona humbën jetën për shkak të stuhisë së tmerrshme dhe 23 të tjerë u plagosën, duke përfshirë dy fëmijë, tha Ministri i Brendshëm ukrainas, Igor Klimenko. Qytetet buzë detit u mbuluan nga bora dhe stuhia e të gjitha stuhive po shpërtheu në Detin e Zi, e cila shkaktoi përmbytje dhe dallgët shkatërruan brigjet dhe kalatat e qytetit. “Moti ka ndihmuar dhe dëmtuar ukrainasit në fushën e betejës”, shkruan Ukrainska Pravda e Kievit. Dhe Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW) përshkroi se si stuhia në Detin e Zi ndikoi në betejat në front, veçanërisht në det. Stacioni televiziv i Kievit, Vikna, raporton se rusët “duhej të kthenin të gjitha anijet dhe raketat e tyre në bazat e tyre vendase për shkak të ciklonit që kaloi nëpër Detin e Zi dhe në jug të Ukrainës”. Kjo është arsyeja pse ata nuk qëlluan objektivat në Ukrainë nga anijet, veçanërisht në Odessa dhe në fushën e betejës jugore drejt Tokmak. Në pjesën e pushtuar të rajonit të Donetskut, mbi 500,000 njerëz mbetën pa energji elektrike dhe stuhia ngadalësoi sulmet në qytetin Avdiivka në periferi të Donetsk. Stuhia, shkruan Ukrainska Pravda, dëmtoi edhe linjat hekurudhore në zonat bregdetare, gjë që mund të ndikojë në furnizimin rus të trupave dhe logjistikës në gadishullin e aneksuar të Krimesë dhe pjesët jugore të Ukrainës nën pushtimin rus. Përveç kësaj, reshjet e dendura të borës dhe erës penguan fluturimet e avionëve luftarakë dhe helikopterëve rusë.