MENU
klinika

“Natë kaosi në Londër”

Mediat britanike publikojnë pamjet kur shqiptarët përleshen me policinë në Ditën e Flamurit

29.11.2023 - 13:32

Mediat britanike kanë publikuar pamje nga momenti kur policia londineze u përplas me shqiptarët, të cilët mbrëmjen e djeshme festonin Ditën e Flamurit.

“Një natë kaosi”, shkruan Daily Mail, “ku mijëra shqiptarë zbritën në kryeqytetin anglez për të shënuar ditën e pavarësisë së vendit të tyre”.

Rrugët rreth Westminsterit u bllokuan nga turma e njerëzve që valëvitnin flamujt shqiptarë dhe ndiznin fishekzjarrë, me Audi, Mercedes dhe makina që shiheshin duke lëvizur në trotuar dhe duke i rënë borive.

Disa njerëz u panë duke valëvitur flamuj teksa qëndronin sipër automjeteve në lëvizje, ndërsa trafiku i rregullt në përpjekje për të kaluar nëpër kryeqytet u ndal pasi tubimi shkaktoi mbylljen e rrugëve.

“Policët u filmuan duke u përpjekur dëshpërimisht të frenonin turmën në rrugë për të lejuar makinat të ecnin ngadalë përpara nëpër rrugët e bllokuara të kryeqytetit.

Një tjetër klip nga kaosi duket se tregon një grup oficerësh në numër të jashtëzakonshëm që detyrohen të kthehen nga turma e shqiptarëve, ndërsa disa nga ata që grumbullojnë policët kryesorë, duke brohoritur dhe duke hedhur pije mbi ta”, shkruan tabloidi britanik.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN