MENU
klinika

Teknologjia e re

Pankreasi artificial mund të jetë çelësi për të trajtuar diabetin

27.11.2023 - 17:01

Jetët e më shumë se 100,000 njerëzve me diabet të tipit 1 në Angli dhe Uells mund të ndryshojnë falë një teknologjie të re që ka potencialin të revolucionarizojë mënyrën se si trajtohet kjo gjendje.

Ideja për një pankreas artificial ka ekzistuar që nga fundi i viteve 1970, por vetëm kohët e fundit ai është bërë një opsion i mundshëm për njerëzit me diabet të tipit 1.

Teknologjia funksionon duke imituar funksionimin e një pankreasi të vërtetë.

Ai përdor një sensor glukoze të vendosur nën lëkurë për të llogaritur automatikisht, me një algoritëm, sa insulinë duhet të shpërndahet përmes një pompe.

Ata me një pankreas artificial mund të monitorojnë leximet në telefonat e tyre inteligjentë përmes një sistemi ku mund të ngarkojnë gjithashtu numrin e karbohidrateve të marra gjatë një vakti.

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar (NHS) zhvilloi një provë botërore të teknologjisë vitin e kaluar duke pajisur qindra të rritur dhe fëmijë me diabet të tipit 1 me një pankreas artificial dhe zbuloi se teknologjia ishte më e suksesshme se çdo pajisje tjetër e disponueshme për të menaxhuar sëmundjen.

Teknologjia u miratua më pas nga Instituti Kombëtar për Ekselencën e Shëndetit dhe Kujdesit (NICE), i cili bëri thirrje që NHS të vendoste një çmim prej 5,744 £ për pajisjen.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN