MENU
klinika

Ja çfarë shkruan media greke!

“Riviera Shqiptare, një parajsë e fshehur…”

01.11.2023 - 13:34

“Vija bregdetare e Shqipërisë së Adriatikut, e njohur edhe si Riviera Shqiptare, vitet e fundit ka tërhequr gjithnjë e më shumë interesin e vizitorëve nga jashtë, duke u bërë tashmë destinacioni-identiteti i bumit turistik të vendit fqinj.”

Media e njohur greke “Protothema”, i ka kushtuar një artikull Rivierës Shqiptare. Ata informojnë lexuesit e tyre për statistikat e larta të vizitorëve të huaj që zgjodhën t’i kalonin pushimet në Shqipëri, faktorët që kanë ndikuar për këtë “bom” turistik dhe u bën një “guidë” se ku duhet të shkojnë dhe çfarë mund të bëjnë.

Artikulli
Raporti i sivjetshëm i turizmit veror kishte një surprizë: Shqipëria fqinje priti 8.3 milionë turistë në nëntë muajt e parë të këtij viti , gati trefishi i popullsisë së saj. Sipas Institutit të Statistikave të Shqipërisë (INSTAT), vizitorët, bazuar në statistikat e vitit 2022, vijnë kryesisht nga vendet e afërta (Kosova, Maqedonia e Veriut, Serbia, Italia dhe Greqia), nga Evropa (Polonia, Gjermania, M. Britania) por edhe nga SHBA.

“Mrekullia” e ardhjeve nuk ndodhi brenda natës, pasi prej dhjetë vitesh janë nisur përpjekjet për të promovuar vendin si destinacion udhëtimi. Përpjekja për të investuar në infrastrukturë (një shembull tipik është rindërtimi i Autostradës Kombëtare bregdetare 8 [SH8] në 2009) dhe kostoja e vazhdueshme e ulët e turizmit shqiptar mbeten faktorë tërheqës, ndërsa një sërë ngjarjesh anësore – turneu i DJ Tiesto 2010 e Drymades apo prania e fortë online e yjeve me origjinë shqiptare si Dua Lipa apo Rita Ora – ndihmuan po aq.

Në qendër të këtij kërcimi turistik është e ashtuquajtura Riviera Shqiptare, pra vija bregdetare që fillon nga Vlora dhe Palasa, Dhërmiu në veri dhe arrin në Sarandë dhe Ksamil në jug. Vizitimi i disa prej plazheve më të bukura të Evropës mund të bëhet si pjesë e një udhëtimi rrugor, por ia vlen të kaloni disa ditë për të shijuar atë që çdo destinacion ofron me një kosto që, për sa i përket qëndrimit të natës dhe ushqimit, nuk i kalon 50 euro për ditë.

Pasi vendos të nisësh udhëtimin, jepet rendi: pajisesh me një google map dhe nga stacioni kufitar në Mavromati, Thesproti, futesh në Shqipëri. Ndalesa e parë pasi kaloni fushën e Konispolit e cila është e gjitha e mbjellë me mandarina dhe portokalli, Butrinti, një vend arkeologjik në një kodër me pamje nga kanali i Vivarit.

Vazhdimi vijon në një nga qytetet më të njohura të Shqipërisë, Sarandë . Ndalesa e parë Kalaja e Lekuresit, një kështjellë e ndërtuar në vitin 1537 nga Sulejmani i Madhërishëm që u pushtua shekuj më vonë nga legjendar Ali Pasha. Krahas xhiros së kalasë, rreth saj, ofrohen disa shërbime për vizitorët me restorantin me të njëjtin emër që ofron një pamje fantastike të Korfuzit dhe qytetit të Shën Sarandës.

Nëse udhëtoni në verë ose nëse moti e lejon në përgjithësi, një zhytje në plazhet e qytetit është i detyrueshëm. Por mos harroni një vizitë në botët ujore jashtë vetë qytetit, dhe konkretisht në plazhe si Plazhi i Pasqyrave dhe Shpella e Pëllumbave.

Gjithashtu, mos humbisni një vizitë në burimin blu të thellë “Syri i Kaltër”, i cili me ujërat e tij safir duket si i dalë nga një përrallë dhe thellësia e njohur e të cilit arrin 50 metra.

E aksesueshme në më pak se gjysmë ore me rrugë, në jug të Shën Sarandës, Ksamili ka atë që shumë e konsiderojnë plazhin më të bukur – jo rastësisht i quajtur plazhi Parajsë – në vend, i cili shquhet për rërën e bardhë, ujërat kristal dhe katër ishuj të vegjël të pabanuar, që janë të aksesueshëm vetëm me anije.

Rrugës për të eksploruar Rivierën Shqiptare, ndalesa tjetër e madhe është Himara. Por fillimisht ia vlen një vizitë në plazhin e Krorëzës me ujërat e tij të kristalta dhe gjelbërimin që e rrethon. Pjesa e vështirë ka të bëjë me aksesin në të, pasi rrjeti rrugor nuk është i zhvilluar dhe mund të arrihet vetëm me varka dhe varka. Por do të kompensojë ata që preferojnë brigjet e qeta dhe më pak të mbushura me njerëz. Me të njëjtin ritëm janë edhe plazhet e Lukovës dhe Kakomës të cilët janë pak larg nga Krorëza.

Më pas është kthimi në rrugën nacionale. Duke rihyrë në rrugën drejt Himarës, nëse keni kohë, mund të ndaloni në fshatin Qeparo, me plazhin e tij një nga më të pëlqyerit dhe të veçantët në vend, duke kombinuar ujërat e ftohtë dhe të ngrohtë. Pse jo në Porto Palermo i cili çuditërisht për bukurinë blu të bregdetit nuk është një destinacion aq i njohur. Aty do të gjeni edhe kështjellën e famshme të Porto Palermos e cila u ndërtua nga Ali Pasha dhe priti Lord Bajron.

Me të mbërritur në Himarë, është e qartë që në fillim pse qyteti është i favorizuar nga shumë vizitorë. Duke kombinuar masivin e maleve të Keuranit me ujërat e Jonit dhe ullishtat e pasura, qyteti në formën e tij të vjetër dhe më të re është një zonë kontrastesh, gjë që e bën atë një atraksion. Pikë referimi i parë, qyteti i vjetër i Himarës.

Kjo kontradiktë e gjallë vuloset nga Drimadha e gjallë me rërën e bardhë, ujërat dhe tre baret që tërheqin rininë – dhe jo vetëm – shqiptare. Pranë Drymades ndodhet Qafa e Llogarasë që të çon në Parkun Kombëtar me të njëjtin emër. Është një pyll alpin që mbrohet që nga viti 1966 dhe ofron mundësinë e ecjes apo piknikut, në varësi të shijeve tuaja.

Nga ana praktike, nëse vendosni të qëndroni gjatë natës, në Himara janë të disponueshme njësi hoteli, bujtina dhe akomodime me çmime të arsyeshme.