MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Sëmundja e gripit: Sa zgjat tek një i rritur?

29.11.2023 - 13:26

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Sëmundja e gripit: Sa zgjat tek një i rritur?

Mjeku: Simptomat e gripit shpesh vijnë brenda natës – dhe më pas vazhdojnë. Por sa kohë duhet të duroni derisa sëmundja të përfundojë?

Kushdo që ka pasur ndonjëherë një infeksion të ngjashëm me gripin e njeh të gjithë gamën e simptomave: ethe, dhimbje koke, dhimbje trupi dhe madje edhe të dridhura. Fatkeqësisht, kjo ndodh veçanërisht shpesh në sezonin e ftohtë dhe të lagësht. Prandaj, shumë njerëz më pas pyesin veten se sa kohë duhet të qëndrojnë në shtrat.

Sa zgjat një infeksion i gripit?
Në thelb, është e rëndësishme dhe e drejtë që nëse keni një infeksion të ngjashëm me gripin, ta merrni me qetësi dhe të qëndroni në shtëpi. Në fund të fundit, ju nuk jeni në gjendje të punoni ose të shkoni në shkollë dhe jeni shumë ngjitës. Lëvizjet ose sforcimet e panevojshme duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur. Nuk ju ndihmon: Përkundrazi, duhet t’i jepni vetes pak pushim, të pini shumë çaj dhe të prisni.

Është e rëndësishme të dini: Një infeksion i ngjashëm me gripin dhe gripi i vërtetë nuk janë e njëjta gjë. Aty ku një infeksion i ngjashëm me gripin zakonisht kapërcehet brenda disa ditësh deri në disa javë, gripi i vërtetë mund të jetë kërcënues për jetën.

Infeksionet e ngjashme me gripin zgjasin rreth pesë deri në shtatë ditë

Si rregull, supozohet se periudha e inkubacionit të një infeksioni të gripit, pra nga infeksioni deri në shpërthimin e tij, është vetëm një deri në dy ditë. Gjëja pikante në lidhje me të: njerëzit që janë tashmë të infektuar mund të jenë ngjitës për ata përreth tyre. Vetë infeksioni i ngjashëm me gripin, nga ana tjetër, zgjat rreth pesë deri në shtatë ditë – në disa raste zgjat disa javë.

Arsyeja për këtë: Kohëzgjatja e sëmundjes zakonisht varet nga dy faktorë – nga njëra anë, numri dhe lloji i viruseve që ju kanë pushtuar dhe, nga ana tjetër, funksionaliteti i sistemit imunitar. Meqenëse simptomat e një infeksioni të gripit zakonisht ju godasin papritur pa paralajmërim, simptomat mund të alternohen dhe jo të gjitha shfaqen menjëherë. Ankesa të tjera që mund të ndodhin përfshijnë:

Humbje e oreksit
Frymëmarrje e shkurtër
marramendje
Dhimbje të muskujve, kyçeve dhe syve
Djersitje
lodhje
Dhimbje të fytit
Irritimi i kollës

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN