MENU
klinika

Vendet që do të 'pushtojë' Prishtina/ Perëndimi hesht

Tmerrohen serbët: Nis plani për të krijuar ‘Shqipërinë e Madhe’

29.11.2023 - 13:42

Mediat në Beograd kanë dhënë ditën e djeshme alarmin për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”. Në artikullin e “Blic” paralajmërohet se tolerimi i idesë së një “Shqipërie të madhe” është po aq i rrezikshëm sa edhe vetë ideja, prandaj i gjithë rajoni është në rrezik. “Për shkak të të ashtuquajturës “dita e forcës”, të gjitha kazermat ishin të hapura për qytetarët e Kosovës: në pjesën jugore të Mitrovicës, Gjilanit, Prizrenit, Uroshevacit, Fushë Kosovës, Istokut dhe Prishtinës. Vëmendjen e publikut e tërhoqën më së shumti fotografitë e pjesëtarëve të kësaj force me hartën e “Shqipërisë së Madhe” në uniformat dhe armët e tyre të rënda”, thuhet në artikull.

Shkrimi i “Blic”
Në disa vende kishte postera kushtuar UÇK-së dhe Adem Jasharit, ku shkruhej: “Dikur UÇK, sot KBS. Ne nuk do të dorëzohemi, vrasësit e gjallë do të kalojnë vetëm mbi trupin tim të pajetë”. Gjithçka ka ndodhur para syve të Albin Kurtit, kryeministrit të Prishtinës dhe presidentes Vjosa Osmani dhe asnjë ambasadë perëndimore në Prishtinë nuk ka reaguar për këtë shpërthim Kujtojmë se, në hartën e “Shqipërisë së Madhe”, përveç Kosovës, përfshihen edhe pjesë të Malit të Zi, Greqisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë qendrore”, thotë media serbe.

Reagimi nga Serbia
Petar Petkoviç, vlerësoi se kremtimi i ditës së KBS-së nuk është gjë tjetër veçse festë e “shovinizmit të madh shqiptar dhe promovimit të idesë së Kosovës të vetëshpallur njëetnike”. Siç tha ai, afirmuesi kryesor i një ideologjie të tillë është kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili “as që u përpoq ta fshehë këtë fakt”. Ai thekson se promovimi i KBS me karakteristikat e UÇK-së dhe “Shqipërisë së Madhe” është një paralajmërim për të gjitha vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor. “Formimi i paraushtarakëve, në të cilin Prishtina nuk ka të drejtë sipas Rezolutës 1244, me simbolet e UÇK-së terroriste dhe flamurin e të ashtuquajturës “Shqipëria e Madhe”, është kërcënimi më i hapur për shtetet e këtij rajoni ndaj të cilit Kurti dhe shovinistët e mëdhenj shqiptarë shprehin pretendime territoriale. Beogradi me vite ka paralajmëruar se procesi i militarizimit të KBS-së është kërcënimi më i madh për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor dhe rishikimi i sotëm falangist e vërteton shumë qartë këtë”, thuhet në deklaratën e tij. “Mungesa e reagimit është po aq e rrezikshme sa vetë ideja e një Shqipërie të madhe”. Diplomati Zoran Milivojeviç ka shpjeguar se çfarë mesazhi kanë dashur të dërgojnë anëtarët e KBS-së dhe Prishtinës me simbolet e shqipes së madhe për “Blic”. “Dy gjëra janë të rëndësishme. Së pari, kjo është një përpjekje për ta kthyer në praktikë idenë e Shqipërisë së madhe në elementin e sigurisë ushtarake që është bartës i represionit dhe kërcënimeve në Kosovë e Metohi, edhe pse KBS nuk duhet të ekzistojë as si ushtri. Kundër kësaj është edhe vetë Jens Stoltenberg, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, siç tha ditë më parë në Beograd. Në Prishtinë, KBS-ja paraqitet si pasardhëse e UÇK-së, ndaj është veçanërisht e rrezikshme që ideja e Shqipërisë së Madhe të tërhiqet përmes idesë së luftës dhe luftës ”, thotë Milivojeviq. Siç tha ai, një tjetër gjë po aq e rrezikshme është mungesa e reagimit nga zyrtarët e huaj. “ Nuk ka asnjë reagim nga ata që u thirrën për të reaguar, edhe pse është i kërcënuar stabiliteti i të gjithë rajonit, pra i të gjithë fqinjëve të Shqipërisë. Është interesante se kjo po ndodh në momentin kur ministrat e jashtëm të NATO-s po takohen në Bruksel me temën e sigurisë së Ballkanit Perëndimor . Të tolerosh idenë e një Shqipërie të madhe është po aq e rrezikshme sa edhe vetë ideja”, paralajmëron Milivojeviç. Ai është i shqetësuar që ideja e një Shqipërie të madhe tani është në prag të promovimit serioz. “Nuk bëhet më fjalë për një incident, por për një ide dhe strategji politike që ka marrë forma konkrete . Diçka të ngjashme së fundmi kishim edhe në Maqedoninë e Veriut, kështu që nuk pati asnjë reagim nga zyrtarët e huaj”, shprehet Milivojeviç. Nga ana tjetër avokati Marko Jakshiç ka bërë thirrje në rrjetin social “X” të gjithë zyrtarët e huaj në Prishtinë për shkak të mungesës së reagimit ndaj promovimit të simboleve të Shqipërisë së Madhe në uniformat dhe armët e KBS-së. “Kundërshtarët e ashpër të autonomisë serbe në Kosovë, por shumë të heshtur për Shqipërinë e madhe. Ambasadat e njohura në Prishtinë. Keni koment, ambasada amerikane, BE, NATO, KFOR, Ambasada Britanike, Franceze, Italiane, Gjermane? Ky është një sulm më i madh ndaj integritetit të Kosovës sesa rasti i Banjskës”, tha Jakshiç.

"Na do si partner kyç, por..."

Daçiç: SHBA na kushtëzon me Kosovën

“Efekti domino” mund të zhysë në kaos kontinentin

“Ndizet” Ballkani, “vatrat e luftës” rrezikojnë Evropën

Interpol e kërkon për sulmin në Banjskë

VIDEO/ Milan Radoiçiç feston ditëlindjen me fishekzjarrë

"Konflikti po përshkallëzon polarizimin social e politik në rajon!"

Lufta në Lindje të Mesme, studiuesi: Kosova më e rrezikuar