MENU
klinika

Harry Kane është “vrasësi” më i madh i portierëve

“Top 10” bomberat më efektivë në botë

30.11.2023 - 15:19

Observatori i Futbollit CIES, përmes të dhënave të Ëyscout për goditjet e tentuara dhe golat e shënuar gjatë sezonit aktual, ka përcaktuar një “top 100” mes 65 ligave të shpërndara në të gjitha kontinentet e planetit.

Me 1.57 gola për 90′ dhe një përqindje konvertimi prej 37% në lidhje me gjuajtjet e bëra, qendërsulmuesi i Bayern Munich, Harry Kane kryeson listën. Për të përcaktuar pozicionet e secilit futbollist dhe për të llogaritur rezultatin përfundimtar, Observatori ka shumëzuar numrin e golave ​​të shënuar në kampionatin kombëtar çdo 90′ me përqindjen e konvertimit të goditjeve të realizuara.

Vetëm lojtarët që kanë luajtur të paktën 720 minuta në ligën kombëtare për të njëjtën skuadër gjatë sezonit aktual merren parasysh. A doni të dini kush, ku është Haaland apo Mbappé apo edhe Bellingham? Këtu ju tregojmë 10 lojtarët më të mirë.

10.Kylian Mbappé (PSG) – Top 10 mbyllet nga ylli francez, me 1.30 për ndeshje. Shkalla e suksesit të tij është 26%.

9.Vangelis Pavlidis (AZ Alkmaar) – Sulmuesi grek shënon 1.23 çdo 90 minuta. Ai arrin një shkallë suksesi prej 31%.

8.Mateo Cassierra (Zenit) – Kolumbiani i Zenit ka shifrën 0.97 gola për ndeshje. Shkalla e suksesit të tyre është 40%.

7.Erling Haaland (Manchester City) – Sulmuesi i ri norvegjez ka 1.14 gola për lojë. Një përqindje suksesi prej 29%.

6.Oliver Giroud (AC Milan) – Francezi është 0.85 gola për lojë. Ka një normë konvertimi prej 41%.

5.Lautaro Martínez (Inter Milan) – Argjentinasi dhe lideri i Neroazzurrëve shënon 1.11 gola për 90 minuta të luajtura. Shkalla e suksesit të tij është 33%.

4.Simon Banza (SC Braga) – Francezi shënon 1.23 gola për ndeshje dhe bilanci i tij në përqindje është 36% i saktë.

3.Jude Bellingham (Real Madrid) – Reprezentuesi anglez shënon 0.98 gola për ndeshje për Real Madridin. Ai gëzon një shkallë saktësie prej 37% në lidhje me goditjet që bën.

2.Santiago Gimenez (Feyenoord) – Sulmuesi i skuadrës holandeze shënon 1.4 gola për lojë me një përqindje konvertimi prej 33%.

1.Harry Kane (Bayern) – Me 1.57 gola për 90 minuta dhe një përqindje konvertimi prej 37% në lidhje me gjuajtjet e bëra, qendërsulmuesi i Bayern Munich, Harry Kane kryeson listën.