MENU
klinika

“Më vjen turp për vendin tim”

Joska Fischer shokon Gjermaninë: Evropa duhet të marrë armë bërthamore

04.12.2023 - 10:22

“Më vjen turp për vendin tim… Jo më luftë, jo më Aushvic”, titullohet në faqen e parë të gazetës gjermane “Die Zeit”, ku ka dhënë një intervistë veterani i të Gjelbërve, Joska Fischer.

Deklaratat e Fischer në gazetën gjermane kanë shkaktuar valë në lokomotivën e Eurozonës.

Pasi kritikoi politikën e qeverisë së koalicionit (që përfshin partinë e tij) për luftën në Ukrainë, Fischer tha jo vetëm se ndjehej i turpëruar për qëndrimin e vendit të tij ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës, por tha edhe gjëra që shokuan gjermanët.

Duke marrë seriozisht rendin e ri të gjërave në arenën politike ndërkombëtare, Green Joska për herë të parë doli në favor të pajisjeve bërthamore për Evropën. Kjo deklaratë ra si rrufe në Gjermani.

Ish-ministri i Jashtëm gjerman nxitoi të justifikojë rrënimin e tij me rastin e luftës së furishme në Ukrainë dhe marrëdhënieve veçanërisht të tensionuara mes Kremlinit dhe Uashingtonit.

Joska Fischer i bëri thirrje Evropës që të armatoset me armët e veta bërthamore.

”BE ka nevojë për parandalimin e saj bërthamor. A duhet Republika Federale e Gjermanisë të ketë armë bërthamore? Jo. Evropa? Po. Bota jonë tani ka ndryshuar. Putin po përdor shpesh shantazh bërthamor. Arsenalet e fuqive bërthamore të Evropës Perëndimore të Francës dhe Britanisë së Madhe nuk janë të mjaftueshme si përgjigje ndaj rendit të ri botëror”, theksoi Fischer.

Partia e Fischer-it, të Gjelbrit, e ka kundërshtuar fuqishëm armatimin bërthamor të Evropës që nga fillimi i saj.

Politikani 75-vjeçar shprehu gjithashtu shpresën se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa do të mbeten të bashkuara.

“Por çfarë do të ndodhë nëse Donald Trump rizgjedhet në SHBA?”, u pyet nga Die Zeit.

“Edhe me këtë skenar në mendje, Evropa duhet ta marrë seriozisht këtë çështje. Meqenëse kemi një Rusi fqinje që ndjek ideologjinë perandorake të Putinit, ne nuk mund të qëndrojmë duarkryq. Megjithatë, kjo nuk mund të arrihet “me problemet ekonomike” me të cilat po përballet aktualisht lokomotiva e Eurozonës”, deklaroi ai, duke hedhur akuza në drejtim të qeverisë Scholtz.