MENU
klinika

Nga problemet e zemrës deri te kanceri

Këto janë efektet anësore shokuese të mustardës!

01.12.2023 - 18:12

Kuzhina indiane, bukuria dhe kujdesi shëndetësor janë të paplota pa përdorimin e mustardës. E njohur për shijen e saj të shkëlqyer, fuqitë shëruese dhe përfitimet shëndetësore, mustarda konsumohet në mënyra të ndryshme në të gjithë vendin. Qoftë pastë, vaj apo gjethe, ekspertët thonë se mustarda është e ngarkuar me minerale të shëndetshme si hekur, zink, magnez, fosfor dhe kalcium.

Është gjithashtu një burim i madh i acideve yndyrore omega-3 dhe ka veti antioksiduese. Përdorimet natyropatike historike të mustardës përfshijnë lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe artritit. Ndërsa mustarda mund të ketë përfitime shëndetësore, përdorimi i tepërt mund të shkaktojë gjithashtu shumë probleme shëndetësore, disa prej të cilave mund të jenë kërcënuese për jetën.

Alergji
Sipas Administratës së Ushqimit dhe Barnave, rreth 30,000 amerikanë trajtohen çdo vit në dhomën e urgjencës për alergji të rënda ushqimore, nga të cilat të paktën 200 njerëz humbasin jetën. Alergjitë ndaj mustardës kanë filluar të marrin më shumë vëmendje. Mjekët thonë se alergjitë ndaj mustardës janë ndër alergjitë më të rënda pasi gëlltitja e saj mund të shkaktojë rritje të histaminës, madje edhe shoku anafilaktik.

Simptomat më të zakonshme janë:

Skuqje të lëkurës
Mungesa e frymëmarrjes dhe gulçim
Ndjenja e marramendjes
Të vjella
Ënjtje në fyt, fytyrë dhe sy
Sëmundjet e zemrës
Sipas ekspertëve të shëndetit, ka një nivel të lartë të acidit erucik në vajin e mustardës që mund të ndikojë në shëndetin e zemrës suaj dhe ta dëmtojë atë ndjeshëm. Përdorimi i tepërt i mustardës mund të shkaktojë një gjendje mjekësore të njohur si lipidoza e miokardit, ose degjenerim yndyror i zemrës, në të cilin lezione fibrotike zhvillohen në fibrat e miokardit të muskujve të zemrës për shkak të grumbullimit të triglicerideve. Mjekët thonë se mund të dëmtojë muskujt e zemrës dhe ndonjëherë edhe të çojë në dështim të zemrës.

Rreziku i kancerit të mushkërive
Acidi erucik në vajin e mustardës mund të shkaktojë gjithashtu probleme me mushkëritë. Mustarda ndikon në sistemin e sipërm të frymëmarrjes duke shkaktuar probleme me frymëmarrjen dhe gulçim. Sipas një studimi të publikuar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë, marrja afatgjatë e vajit të mustardës mund të na bëjë të prirur ndaj kancerit të mushkërive, i cili është fatal.

Shkakton pikëllim
Dropsia shfaqet si një epidemi në vendet ku përdorimi i vajit të mustardës nga farat e Brassica juncea, si një mjet gatimi është i zakonshëm. Sipas BMJ Journals, vaji i mustardës u ndalua nga qeveria në Nju Delhi në vitin 1998 për të kontrolluar rastet në rritje të shpejtë të rënies, një formë e rëndë e edemës në të cilën indet e buta fryhen për shkak të akumulimit të pazakontë të lëngjeve.

Ndikon në shtatzëni
Sipas ekspertëve të shëndetit, gratë shtatzëna duhet të shmangin konsumimin e tepërt të vajit të mustardës ose farave të sinapit të zi, pasi ato përmbajnë disa përbërës kimikë që janë të dëmshëm për fetusin. Sipas një studimi të kryer nga Oxford dhe i publikuar në European Heart Journal, kimikatet në mustardë mund të shkaktojnë abort.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN