MENU
klinika

Evropa nuk gjen qetësi

Kontinenti i vjetër rrezikon të përgjaket për festa

10.12.2023 - 09:04

Pak ditë pas alarmit të lëshuar nga Komisionerja për Punët e Brendshme të Bashkimit Evropian Ylva Johansson, një alarm i ri sigurie mbërrin në Kontinentin e Vjetër. Sipas informacionit zyrtar të dhënë nga qeveria izraelite, “qelizat e fjetura” të Hamasit janë gati të ndërmarrin veprime gjatë festave të Krishtlindjeve. Ministri për Diasporën e Shtetit Hebraik, Amichai Chikli, u dërgoi një komunikatë liderëve të rreth njëzet vendeve evropiane, duke përfshirë Italinë, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Belgjikën, Danimarkën dhe Suedinë, duke paralajmëruar autoritetet lokale kundër mundësisë së sulmeve që do të të kryhet nga elementë të lidhur me lëvizjen islamike përgjegjëse për masakrën e 7 tetorit. Burrat e Hamasit, të konsideruar si një organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, kanë krijuar “celula të fjetura” në shumë kombe, pjesë të “një rrjeti kompleks urrejtjeje” aktivitetet e të cilit “kanë filluar tashmë të prodhojnë pasoja” . Referenca e qeverisë izraelite ka të bëjë me sulmet që ndodhën në Bruksel në tetor dhe në Paris fundjavën e kaluar. Sulmi i fundit vdekjeprurës që ndodhi nën hijen e Kullës Eifel u krye nga një francez me origjinë siriane i afërt me ISIS dhe me probleme psikiatrike, i cili tha se “nuk mund të duronte më muslimanët që vdisnin në Afganistan dhe Palestinë”.

“Qelizat e fjetura” në sulm

Për kreun e diasporës izraelite “nuk është koha për paqartësi. Hamasi ka demonstruar se qëllimi i tij është të vrasë hebrenjtë kudo që janë” dhe citoi një statistikë që tregon se që nga masakra e Sukkot ka pasur një rritje prej 120% të thirrjeve për dhunë kundër hebrenjve. Në Francë ka pasur më shumë se 1,500 akte antisemite në 8 javët e fundit dhe pothuajse 1,000 në Gjermani në muajin pas sulmit në Izraelin jugor. Pasi u bëri thirrje udhëheqësve evropianë që të zhdukin agjentët e lëvizjes islamike “sa më shpejt të jetë e mundur”, Chikri dyshohet se ndau me ta informacione specifike për individë të lidhur me Hamasin. Jerusalem Post raporton se në mesin e rasteve të raportuara te përfaqësuesit politikë ishte një italian në krye të një shoqate bamirësie që mbështet popullin palestinez që “ishte pjesë e ‘Unionit të së mirës’ të përcaktuar si të paligjshëm nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara për transferimin e parave për Hamasin”. Sipas gazetës izraelite, ka edhe foto në të cilat ky individ shfaqet me anëtarë të shquar të organizatës pro-iraniane, përfshirë Ismail Haniyeh.

Alarmi në Evropë

Komisioneri Johansson, duke njoftuar më 5 dhjetor rrezikun e shtuar të sulmeve për shkak të “përkeqësimit të situatës në Lindjen e Mesme dhe ardhjes së festave”, njoftoi se Bashkimi Evropian do të ndajë 30 milionë euro për mbrojtjen e vendeve të kultit ndërsa Shërbimet sekrete të brendshme gjermane nënvizuan se “rreziku është real dhe më i madh se sa ka qenë për një kohë të gjatë” . Ndër vendet që do të jenë në qendër të vëmendjes në ditët në vijim janë edhe tregjet e Krishtlindjeve të cilat në Francë, Gjermani dhe Austri, por jo vetëm, paraqesin një objektiv të ndjeshëm për terroristët. Ai në Berlin u godit në dhjetor 2016. Në atë kohë numri i të vdekurve ishte shumë i rëndë: mbi 10 të vdekur, përfshirë një italiane dhe rreth gjashtëdhjetë të plagosur. Sulmuesi, pasi u arratis për disa ditë, u vra në Milano pas një përplasjeje me policinë.Një javë më parë, Zyra Gjermane për Mbrojtjen e Kushtetutës paralajmëroi se rreziku i një sulmi terrorist është më i madh se sa ka qenë për një kohë të gjatë, si pasojë e sulmit të të Hamasit ndaj Izraelit. “Rreziku i mundshëm i sulmeve të mundshme terroriste kundër popullit dhe institucioneve hebreje dhe izraelite, si dhe kundër Perëndimit në tërësi, është rritur ndjeshëm si rezultat,” vlerësoi ajo në vlerësimin e fundit të sigurisë, të publikuar javën e kaluar. “Grupet terroriste Al-Kaeda dhe ISIS janë gjithnjë e më të suksesshëm në nxitjen e të rinjve, duke portretizuar viktimat e bombardimeve izraelite në Rripin e Gazës dhe krizën humanitare në territorin palestinez, si pjesë e një strategjie perëndimore anti-muslimane”, raporton “Spiegel”.