MENU
klinika

Ngrihet alarmi në Rusi

Kush do të jetë “Prigozhini i radhës”?

09.12.2023 - 11:18

Separatisti rus Igor Girkin, ish-udhëheqësi ushtarak i Republikës Popullore të panjohur të Donetskut dhe një nga të dënuarit para një gjykate në Holandë vitin e kaluar për rrëzimin e aeroplanit malajzian MH17 kur vdiqën 298 persona, tani ka frikë se do të vritet, shkruan Politico.

Igor Girkin, një ish-agjent rus dhe terrorist i cili është në burg për sfidimin e Presidentit Vladimir Putin, është i shqetësuar se do të pësojë të njëjtin fat si shefi mercenar i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili vdiq në një aksident avioni në fillim të këtij viti pasi u rebelua kundër liderit rus.

“Arrestimi im ndodhi një muaj pas rebelimit të Prigozhin”, tha Girkin për median ruse Baz në një intervistë të botuar të enjten. Frika ime më e madhe është se në vend të dënimit të zakonshëm penal, do të më “amnistojnë” njësoj si kuzhinierja”, shtoi Girkin, duke iu referuar Prigozhin, të cilin e kishin quajtur “kuzhinieri i Putinit” për shkak të afërsisë së tij me rusin.

Igor Girkin: Russian officials detain nationalist critic – DW – 07/21/2023

Girkin, një ish-kolonel spiun rus 52-vjeçar, i cili quhet Strelkov, është i njohur për udhëheqjen e trupave paraushtarake ruse në rajonin e Donbasit të Ukrainës në vitin 2014 dhe për një kohë të shkurtër shërbeu si ministër i mbrojtjes në Republikën Popullore të Donetskut.

Shteti kukull rus.

Ai u dënua në mungesë në vitin 2022 për vrasje nga pakujdesia për rrëzimin e fluturimit MH17 të Malaysian Airlines në vitin 2014 mbi Ukrainë, i cili vrau 298 njerëz.

Pas Donbasit, Girkin u shfaq si një komentator ushtarak ultra-nacionalist, i cili kritikoi taktikat dhe strategjinë ruse në pushtimin e Ukrainës.

Kritikat e ashpra përfundimisht e çuan atë në një burg rus në korrik të këtij viti, pas rebelimit të Prigozhin.