MENU
klinika

"Mund të ketë fundin tragjik si të Millosheviçit"

Politico: Vuçiç rrezikon të humbë zgjedhjet në Serbi

08.12.2023 - 11:12

Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, mund t’i bjerë “mbi kokë” dëshira për të thirrur herë pas here zgjedhje të jashtëzakonshme. Siç shkruan gazeta me ndikim Politico, opozita e bashkuar tashmë po kërcënon seriozisht qeverisjen e tij prej dekadash në zgjedhjet e shpallura më 17 dhjetor. Media të tjera thonë se Perëndimi ishte shumë i butë ndaj Vuçiçit, i cili po të kujton gjithnjë e më shumë Millosheviçin ai po shkatërron Malin e Zi, po destabilizon Bosnjën dhe Hercegovinën, po shtrëngon ato me Kroacinë, po gënjen popullin e tij për Kosovën, e cila ka kohë që e ka humbur. Dakoder, një sponsor i mafies, përdor shërbimet sekrete për qëllime private, raporton Slobodna Dalmacija. Serbët nuk janë të kënaqur me furinë e përgjithshme në televizion, përhapjen e frikës, kontrollin dhe korrupsionin që po e konsumon Serbinë. Serbia po bëhet sërish një nga problemet e mëdha evropiane, edhe pse kreu i Serbisë e prezanton veten si zgjidhja dhe shpresa e vetme për paqen. Dhe pikërisht e kundërta, ai gënjen, shpif, përmbys. Dhe tani diplomatët evropianë po “ta marrin”. Por ndoshta shumë vonë. Në thelb, Vuçiç është aktualisht armiku më i madh i Serbisë dhe i rajonit, sipas analistëve nga Ballkani në deklaratat e fundit për media të ndryshme vendase dhe të huaja.

Serbia në alarm

Sipas artikullit të Politico, publiku është i tërbuar për shkak të dy masakrave në maj, ku u vranë 19 persona. Serbia kundër dhunës tani ka rreth 40 për qind, ndërsa koalicioni i Vuçiçit ka rreth 49 për qind të mbështetjes. Kështu thonë KRRTRSH-ja, vëzhgues të pavarur të zgjedhjeve. Ndërsa kjo do të thotë se aleatët e Vuçiçit janë ende në rrugën e fitores, ata mund të pësojnë dëme të konsiderueshme. Vuçiç dhe ato pak media joqeveritare janë në panik, po bën luftë nëpër tabloidë, sulmon disidentët, ngre afera, gënjen, shpif e shpif për çetnikët…Gjithçka vetëm për të mbajtur SNS-në e tij në pushtet. Por është shumë domethënëse që funksioni i rëndësishëm i kryetarit të Beogradit është krejtësisht i pasigurt dhe agjenci të shumta të sondazheve të opinionit publik parashikojnë triumfin e opozitës në kryeqytet. Një fitore në Beograd do të kishte më shumë se një kuptim simbolik. Domethënë, opozita e siguroi pjesën më të madhe të mbështetjes gjatë protestës së aktivistëve kundër ndërtimeve pa leje dhe duke dënuar projektet madhështore që iu shpërndanë miqve të Vuçiqit në kryeqytetin serb, sipas Politico. Edhe pse ai nuk është kandidat në këto zgjedhje, vitin e kaluar ai siguroi mandatin e tij të dytë presidencial Vuçiç është gjithmonë aty diku në prapavijë dhe zhvillon fushata për Partinë Progresive Serbe (SNS), dhe lista e saj zgjedhore mban emrin e tij. Freedom House e klasifikoi Serbinë si një vend “pjesërisht të lirë” me një renditje të ulët për sa i përket lirive civile dhe të drejtave politike. Ai theksoi vështirësitë që aktorët e pavarur të depërtojnë në qeveri dhe sferën publike. Sipas analistit serb Majstoroviç, opozita po përballet me një situatë të ngjashme me atë menjëherë pas luftërave jugosllave, kur përmbysja e të fuqishmit Sllobodan Millosheviç e la vendin në rrëmujë dhe Perëndimi ishte shumë i etur për rezultate të shpejta.

Dora e fshehtë e Vuçiçit

Pavarësisht zhgënjimit në rritje me Vuçiçin, ai ka avantazhin e vazhdueshëm elektoral që të vazhdojë të shihet si i vetmi lider me kredibilitetin për të trajtuar problemet e mëdha strategjike të vendit në skenën ndërkombëtare. Këto përfshijnë marrëdhëniet me Kosovën dhe ruajtjen e aktit diplomatik balancues të Beogradit midis Rusisë dhe BE-së. “Frika për paqëndrueshmërinë rajonale përsëri arriti kulmin në fund të shtatorit kur një grup i armatosur rëndë i udhëhequr nga Milan Radoiçiq, një biznesmen kontrovers dhe dora e fshehur e Vuçiqit mes serbëve të Kosovës, organizoi një sulm në fshatin Banjskë të Kosovës veriore, duke vrarë një polic etnik shqiptar”, shkruan “Politico.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vuçiç: Perëndimi do thotë se nuk kam mundësi t’i bëj presion dhe…

“Zgjedhjet në zonat serbe nuk do të mbahen për shkak të Kurtit”