MENU
klinika

Zbulohet pasuria marramendëse

Radoiçiç, mes njerëzve më të pasur në botë

09.12.2023 - 11:14

Milan Radoiçiç, një biznesmen kontrovers dhe ish-nënkryetar i Listës Serbe, kërkohet nga Interpoli për shkak të konfliktit të armatosur në Banjska më 24 shtator, ku humbën jetën katër persona. Krahas urdhër-arrestit, Radoiçiç ka qenë nën sanksionet amerikane për një kohë të gjatë për shkak të lidhjes së tij me krimin e organizuar, por siç shkruan “Nova.rs”, kjo nuk e pengoi atë që të zgjerojë intensivisht asetet e tij në Serbi vitet e fundit. Radoçiç, të cilin presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç, e quajti një patriot të madh, përveç Interpolit dhe listës së zezë të SHBA-së, mund të jetë edhe në një listë tjetër, në listën e njerëzve më të pasur në botë. Serbisë dhe rajonit. Për shkak të ngjarjeve në Banjskë, ish-nënkryetari ka mbetur pa një pjesë të pasurisë së tij, të paktën atë të Kosovës, të cilën autoritetet lokale e lidhën me të. Pavarësisht kësaj, lista e pasurisë së Radoiçiçit nuk ka rënë shumë. Objekti i fundit që publiku mësoi se ishte në pronësi të Radoiçiqit ishte një motobarkë që u sekuestrua në Zveçan. Varka ndodhej në një ndërtesë komunale, e cila është konfiskuar nga policia e Kosovës. Pallati është i pajisur jashtëzakonisht luksoz, nuk është kursyer as për mobilje. Gjithashtu, në atë kohë janë sekuestruar dy automjete tip “Mercedes”,4.8 kilogramë argjend, një skaf, dy “katra” dhe sende të tjera. Me urdhër të Prokurorisë së Prishtinës Radoiçiçit i është konfiskuar banesa dhe objekti në veri të Mitrovicës. Por Radoiçiç shpejtoi dhe i transferoi shumë nga aksionet e tij në disa kompani në Serbi. Mirëpo, biznesmeni ka edhe një hotel në Kopaonik,“Grey”, si dhe prona në lagjen elitare të Beogradit, Dedinje.

"Na do si partner kyç, por..."

Daçiç: SHBA na kushtëzon me Kosovën

“Efekti domino” mund të zhysë në kaos kontinentin

“Ndizet” Ballkani, “vatrat e luftës” rrezikojnë Evropën

Interpol e kërkon për sulmin në Banjskë

VIDEO/ Milan Radoiçiç feston ditëlindjen me fishekzjarrë

"Konflikti po përshkallëzon polarizimin social e politik në rajon!"

Lufta në Lindje të Mesme, studiuesi: Kosova më e rrezikuar