MENU
klinika

Goditja që pritet të marrë Vuçiç para zgjedhjeve

Radoiçiç nuk është subjekti kryesor i Interpolit

08.12.2023 - 10:56

A është Aleksandar Vuçiç i gatshëm të heqë dorë nga Milan Radoiçiç për shkak të urdhrit të Interpolit?

Aleksandar Vuçiç do ta mbrojë udhëheqësin e sulmit të Banjskës, Milan Radoiçiçin nga ekstradimi në Kosovë sipas urdhër-arrestit të Interpolit, derisa autoriteti i tij të kërcënohet në çfarëdo mënyre, shkruan media serbe Danas.

Megjithatë, shkruan Danas, Radoiçiç mund të arrestohet në Serbi për shkak të presionit ndërkombëtar.

Lista e të kërkuarve të Interpolit

Organizata ndërkombëtare policore Interpol ka lëshuar fletarrest për ish-nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radoiçiç dhe 19 persona të tjerë për shkak të ngjarjeve tragjike të ndodhura më 24 shtator në Banjska, në veri të Kosovës.

Meqenëse Kosova nuk është anëtare e Interpolit, urdhër-arrestet ndërkombëtare lëshohen përmes UNMIK-ut.

Përveç Radoiçiqit, siç pretendojnë jozyrtarisht burimet e Danas-it, në listën e kërkimeve të Interpolit janë edhe nëntëmbëdhjetë persona të tjerë: Danilo Vasiq, Lazar Smigiq, Marjan Radojeviq, Milorad Kerstoviq, Milorad Jevtiq, Momçilo Vukotiq, Sasha Periq, Stefandiq, Sasha Periq, Stefandic, Jovanoviq, Trajko Vasiq, Ugljesha Jarediç, Urosh Milliq, Velko Gjorgjeviq, Vladimir Radivojeviq, Vladimir Vukotiq, Vllasimir Andriq, Vukashin Jarediq dhe Aleksandar Milosavleviq.

Për kujtesë, Milan Radoiçiç mori përgjegjësinë për ngjarjet në Banjskë të 24 shtatorit, kur në orët e mëngjesit pati një konflikt të armatosur me Policinë e Kosovës. Më pas mbeti i vrarë polici i Kosovës Afrim Bunjaku, një tjetër u plagos, ndërsa tre serbë u vranë dhe disa u plagosën nga grupi i drejtuar nga Milan Radoiçiç.

Milan Radoiçiç, një dëshmitar i papërshtatshëm

Danas thekson se ka disa arsye pse presidenti Vuçiç do të shmangë për aq kohë sa të mundet të veprojë sipas këtij mandati.

Arsyeja e parë dhe shumë e rëndësishme është se Radojiçiç ndonjëherë mund të jetë një dëshmitar i çuditshëm në rastin e Banjskës. Një arsye tjetër është se Serbia nuk e njeh drejtësinë e Kosovës, pavarësisht se UNMIK-u dhe Interpoli janë të përfshirë.

Përveç kësaj, siç thonë ata, ekstradimi i Radoçiçit do të ishte një njohje eksplicite e pavarësisë së Kosovës dhe shkelje më e drejtpërdrejtë e Kushtetutës së Serbisë.

Sipas politologut Ognjen Gogiç, Kosova në disa raste ka tentuar të bëhet anëtare e Interpolit, në të cilat Serbia e ka penguar. Kosova e konsideron veten një shtet sovran që ushtron pushtetin gjyqësor në mënyrë të pavarur.

Kosova dhe Rezolutës 1244

“Megjithatë, duke iu drejtuar UNMIK-ut, Kosova u kthye në mënyrë të pavarur nën kujdesin e Rezolutës 1244 dhe juridiksionit të UNMIK-ut për qëllime të ndjekjes penale të Radoiçiqit. Është shumë atipike për kryeministrin e Kosovës, Aljbjn Kurti, i cili nuk bën kompromise të tilla”, thekson Gogiç.

Ai shton se nuk ka asnjë detyrim për shtetet që domosdoshmërisht të arrestojnë personat që janë me urdhër të Interpolit, por ata e marrin këtë vendim në përputhje me legjislacionin e tyre dhe vlerësimin e situatës.

Serbia me siguri nuk do të vendosë të arrestojë dhe ekstradojë Radoiçiqin. Policia dhe gjykatat e UNMIK-ut nuk ekzistojnë më. Kjo është arsyeja pse është e palogjikshme që ekstradimi të kërkohet nga një subjekt siç është UNMIK-u dhe pastaj procedura të zhvillohet para autoriteteve gjyqësore të Kosovës, me punën e të cilave UNMIK-u nuk ka lidhje.

Në rrethana të tilla, nuk ka siguri themelore juridike. UNMIK-u kërkon ekstradimin e një personi, edhe pse në asnjë mënyrë nuk mund t’i garantojë të drejtat e tij procedurale. Po ashtu, kundër Radoiçiqit në Serbi janë iniciuar procedura. Serbia, në fakt, e mbrojti Radoiçiçin duke nisur menjëherë procedurat kundër tij. Kështu, ai ka një justifikim të vlefshëm pse nuk mund ta ekstradojë në asnjë palë tjetër, thekson shkrimi i Danas.

Radoiçiç nuk është subjekti kryesor i Interpolit

“Milan Radoiçiç mbrohet dhe ruhet nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Autoritetet në mënyrë të ngathët dhe të dëmshme për këtë vend u përpoqën të mbroheshin nga ngjarjet në Banjskë duke nisur procedurën kundër Radoiçiçit dhe duke e liruar menjëherë. Shtrohet pyetja se kush është përgjegjës për ngjarjet tragjike në Banjskë, sepse Radoiçiç sigurisht që nuk ka mundur të blejë një sasi të madhe armatimi, pajisje ushtarake, madje edhe një automjet luftarak. Radoiçiçit nuk i kishte shkuar në mendje se për hir të tij do të organizonte një rebelim në veri të Kosovës, shkuhet më tej në artikull e medias serbe.

Sipas Danas, Radoiçiç nuk është objektivi kryesor i Interpolit dhe se këtë e dinë edhe autoritetet në Serbi, por ai mund të tregojë objektivin e duhur.

“Prandaj në Beograd nuk po bëhet asnjë hetim në lidhje me Banjskën. Nëse prokuroria do të bënte punën e saj, do të përfundonte dëmin kolosal që iu bë interesave serbe në Banjskë. “Banjska është pika e kthesës pas së cilës nuk ka më rezistencë në veri të Kosovës”, thotë avokati Bozho Preleviç.

Ai gjithashtu beson se urdhër-arresti i Interpolit ka konotacion politik dhe se sipas Kushtetutës së Serbisë dhe Rezolutës 1244, është e vështirë të kuptohet bashkëpunimi i Serbisë me Interpol.

Ai gjithashtu beson se autoritetet në Beograd as nuk do ta arrestojnë dhe as do ta dorëzojnë Radoiçiçin tek autoritetet e Kosovës dhe se Serbia do të përballet me pasoja të rënda për këtë.

“Nuk mund të flitet për një vend me shtet ligjor në rast të mosrespektimit të urdhrave të Interpolit. Nuk bëhet fjalë vetëm për arrestimin dhe ekstradimin e mundshëm të Radoiçiqit, por edhe pse procedura kundër tij nuk zhvillohet në Beograd. Një qëndrim i tillë i pushtetit aktual dërgon mesazh se është e mundur të krijohet një grup i armatosur në Serbi, për shkak të të cilit shumë njerëz do të vdesin dhe do të plagosen dhe se kjo nuk do të thotë asgjë për qeverinë. Mosveprimi i prokurorisë në rastin Banjsko tregon se nuk ka qenë ide e Radoiçiçit.”, thekson avokati Preleviq.

Për të ruajtur vendin e tij, Vuçiç, nëse është e nevojshme, do të heqë dorë edhe nga Radoiçiç.
Dhe avokati Aleksandar Olenik beson se urdhër-arrestet e Interpolit ishin pritur dhe ndoshta ishin rënë dakord me dyer të mbyllura, të gjitha si pjesë e pranimit të Serbisë për të kryer një hetim dhe për të ndëshkuar përgjegjësit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Truri" i sulmit në Banjskë

Sa vite burg rrezikon Radoiçiç?