MENU
klinika

Gazetari i njohur shpjegon skemën

Si çon pastrimi i parave në rënien e fuqisë së euros

06.12.2023 - 16:50

Gazetari i ekonomisë, Bardh Sejdarasi, është shprehur se çdo transaksion që bëhet në bankat e nivelit të dytë raportohet në Drejtorinë për Parandalimin e Pastrimit të Parave.

Komentet, Prençi i bëri përmes një lidhjeje me emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, ku tha se janë të paktën 765 denoncime në Prokurori për dyshime për pastrim parash. Ai shtoi se pastrami i parave sjell më shumë prurje të euros dhe bën që fuqia e kësaj monedhe të bjerë përballë lekut.

“Në bankë çdo transaksion që bëhet raportohet në drejtorinë e parandalimit të pastrimit të parave, e cila ka më shumë se 765 denoncime në Prokurori për dyshim për pastrim parash. Ka një njësi në Bankën e Shqipërisë që monitoron të gjitha pikat e exchanges në vend. I gjithë ky system dhe ai bankave të nivelit të dytë janë nën monitorim të agjencisë së pastrimit të parave.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përfaqësuesi i Bankës Botërore për Shqipërinë

“Mungesa e punëtorëve po minon rritjen e kompanive”

Komisioni Europian 'kërcënon' Shqipërinë

“Tërhiqni skemën e pasaportave të arta, ose rrezikoni…”