MENU
klinika

Analiza

5 ‘taktikat’ e SHBA-ve që mbajnë të ndezur konfliktin

16.01.2024 - 08:30

Për njerëzit e Lindjes së Mesme, Blinken, zjarrfikësi, duket më shumë si ndihmësi i zjarrvënësit. Përpjekjet e tij ose të ndonjë sekretari amerikan të fundit të shtetit janë penguar nga 5 “taktikat” e politikave të Uashingtonit për konfliktin Izrael-Palestinë dhe rajonin: mashtrimi, mohimi, pandershmëria, shtrembërimi dhe devijimi. Të gjithë u shfaqën plotësisht gjatë turneut të Blinken.

Për 100 ditë tani, lufta e vazhdueshme gjenocidale e Izraelit mbi Gazën e ka shtyrë Lindjen e Mesme në orbita të reja vdekjeje, shkatërrimi dhe frikëra gjithnjë në rritje për kaos më të mëdha që do të pasojnë. 10 ditët e fundit na sollën një tjetër spektakël të përsëritur nga trashëgimia moderne e përplasjeve arabo-izraelite: një turne rajonal i Sekretarit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara për të “qetësuar gjërat”.

Gjatë turneut në rajon, Antony Blinken tha se kishte katër synime: të zvogëlonte rrahjet e daulleve të një zjarri të afërt rajonal, të rriste ndihmën humanitare për Gazën ndërsa palestinezët po vyshken nën rrethimin e urisë të Izraelit, të zvogëlonte numrin e palestinezëve të vrarë dhe të plagosur nga Bastisjet e përditshme gjenocidale të bombardimeve të Izraelit dhe të eksploronte se si marrëveshjet politike pas ndalimit të luftimeve mund të nisin negociatat për një rajon të qëndrueshëm dhe paqësor.

Kjo tingëllon fisnike dhe e ndjeshme – ndoshta për njeriun në hënë. Pak njerëz në Tokë që ndjekin Lindjen e Mesme dhe e njohin historinë e saj moderne, besojnë në synimet e deklaruara të SHBA-së. Problemi gjymtues me përpjekjet e Blinken dhe me mënyrën sesi mediat kryesore amerikane i mbulojnë ato është se pothuajse çdo deklaratë apo qëllim që ai shqipton kundërshtohet nga ndikimi i politikave aktuale të SHBA-së në Lindjen e Mesme dhe çdo rrezik që ai kërkon të kufizojë zakonisht shkaktohet nga militarizmi amerikan në rajon.

5 'taktikat' e SHBA-ve që mbajnë të ndezur konfliktin

Për njerëzit e Lindjes së Mesme, Blinken, zjarrfikësi, duket më shumë si ndihmësi i zjarrvënësit. Përpjekjet e tij ose të ndonjë sekretari amerikan të fundit të shtetit janë penguar nga 5 “taktikat” e politikave të Uashingtonit për konfliktin Izrael-Palestinë dhe rajonin: mashtrimi, mohimi, pandershmëria, shtrembërimi dhe devijimi. Të gjithë u shfaqën plotësisht gjatë turneut të Blinken.

Deluzion përshkruan mirë se si SHBA-ja projekton imazhin e saj si fuqi e huaj vetëmohuese që vjen për të sjellë qetësi dhe vëllazëri në rajonin e Lindjes së Mesme, të gjitha duke nxitur dhe zgjatur dhunën dhe konfliktin.

SHBA-ja ka kontribuar shumë në luftën e shfrenuar të rajonit, në rritjen e varfërisë dhe brishtësisë së shtetit duke kryer operacione ushtarake dhe duke mbajtur një prani ushtarake atje; duke përdorur sanksione dhe kërcënime kundër fuqive indigjene që e sfidojnë atë; duke mbështetur kolonializmin e kolonëve izraelitë, i cili tani është turbulluar në një zbavitje gjenocidale në Gaza dhe Bregun Perëndimor; dhe forcimi i autokratëve arabë që kanë imunizuar popullin arab kundër demokracisë dhe të drejtave të njeriut.

Iluzione zyrtare i përcillen publikut me besnikëri nga mediat kryesore amerikane. Një raport lajmesh i 4 janarit, për shembull, citonte zëdhënësin e Departamentit të Shtetit, Matthew Miller, të thoshte: “Ka padyshim çështje të vështira me të cilat përballet rajoni dhe zgjedhje të vështira përpara. Por sekretari beson se është përgjegjësi e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të udhëheqin përpjekjet diplomatike për t’i trajtuar ato sfida, dhe ai është i përgatitur ta bëjë këtë në ditët në vijim. Gazetaria më e mirë mund të kishte sqaruar se SHBA-ja kishte luajtur një rol kyç në krijimin e “sfidave të vështira”.

Mohimi përshkruan mirë retorikën e SHBA-së për rrethanat që nxisin një konflikt më të gjerë në rajon. Ky konfrontim i dhunshëm është krijuar për tre dekada shumë për shkak të reagimeve arabo-iraniane ndaj dy politikave kronike amerikane: mbështetjen për nënshtrimin e palestinezëve nga Izraeli dhe shtypjen e lëvizjeve arabe që i rezistojnë dominimit SHBA-Izraelit.

EU makes muddled response to crisis in the Red Sea – POLITICO

Këto forca të rezistencës tani angazhojnë ushtarakisht trupat izraelite dhe amerikane në Gaza, Bregun Perëndimor, Liban, Jemen, Irak dhe Siri, por epiqendra e konfrontimit rajonal në zgjerim mbetet konflikti sionist-palestinez. Nëse SHBA vërtet dëshiron të parandalojë një konflikt më të gjerë, mund ta bëjë këtë tani duke mbështetur një armëpushim në Gaza.

Jo vetëm që nuk po e bën këtë, por në fakt po e përshkallëzon situatën. Menjëherë pas përfundimit të turneut “paqekërkues” të Blinken, SHBA dhe aleatët e saj kryen sulme ajrore të tyre kundër Jemenit. Megjithatë, mediat amerikane cituan gjerësisht deklarata zyrtare dhe zyrtarë amerikanë që këmbëngulnin se “ata nuk po kërkonin një përshkallëzim” dhe “qëllimi i tyre mbetet të de-përshkallëzojnë tensionet”. Bombardimi ajror vështirë se përbën një de-përshkallëzim, veçanërisht kur një armëpushim në Gaza mund ta bëjë këtë menjëherë.

Pandershmëria përshkruan mirë deklaratat e Uashingtonit gjatë gjysmëshekullit të fundit për të punuar për paqen duke krijuar një shtet palestinez përkrah Izraelit – kur SHBA në fakt ka financuar dominimin ushtarak të Izraelit në rajon, gjenocidin e tij të ngadaltë dhe tashmë aktiv kundër palestinezëve, dhe kolonizimin dhe vjedhjen e Tokat palestineze për vendbanimet e reja hebreje që janë rritur që nga viti 1967.

Nëse veprimet flasin më shumë se fjalët, SHBA-ja ka bërtitur për 50 vjet se synon të parandalojë shfaqjen e një shteti palestinez. E megjithatë, mediat amerikane vazhdojnë të raportojnë sot se ekziston një “ndarje e konsiderueshme” midis SHBA dhe Izraelit rreth zgjidhjes me dy shtete. Por këtu nuk ka asnjë mosmarrëveshje, të dy kanë arritur një konsensus se palestinezët nuk e meritojnë vetëvendosjen.

Shtrembërimi përshkruan mirë se si SHBA thotë se ndërtimi i saj i fundit ushtarak në rajon synon të pengojë zgjerimin e luftës në Gaza dhe Iranin dhe Hezbollahun që të kërcënojnë Izraelin – ndërkohë që militarizmi amerikan që nga vitet 1950 ka mbajtur kryesisht një rend rajonal të ngrirë të Luftës së Ftohtë sipas dëshirës së tij. .

Kjo e ka lejuar Izraelin të bëjë çfarë të dojë; mbajti shumicën e qeverive autokratike arabe të varura nga siguria dhe ndihma ekonomike e SHBA-së për të mbijetuar; dhe shtypi aspiratat dhe lëvizjet demokratike për drejtësi socio-ekonomike në shtetet arabe.

Ky kontekst zakonisht mungon në raportimet në mediat amerikane, ku në vend të kësaj SHBA-të paraqiten si duke arritur një “ekuilibër delikat” në Lindjen e Mesme dhe duke kërkuar “siguri rajonale”.

A ball of fire and smoke rises from an explosion on a Palestinian apartment tower following an Israeli air strike in Gaza City, Saturday, Oct. 7, 2023. The militant Hamas rulers of the Gaza Strip carried out an unprecedented, multi-front attack on Israel at daybreak Saturday, firing thousands of rockets as dozens of Hamas fighters infiltrated the heavily fortified border in several locations by air, land, and sea and catching the country off-guard on a major holiday. (AP Photo/Adel Hana)

Diversioni përshkruan mirë se si administrata Biden reagon ndaj akuzave në mbarë botën dhe të qytetarëve amerikanë se ajo injoron gjenocidin izraelit kundër palestinezëve në Gaza, si dhe bashkëfajësinë e vetë Amerikës në këtë krim më të rëndë. Zyrtarët amerikanë në gjumë përsërisin se Izraeli ka të drejtë të mbrohet, duke treguar se Uashingtoni nuk e merr seriozisht ligjin ndërkombëtar, konventat e OKB-së apo vendimet.

Administrata e Biden-it përpiqet të largojë vëmendjen e publikut nga mizoria e vazhdueshme e Izraelit dhe aparteidi duke theksuar se beson se shumë civilë palestinezë kanë vdekur dhe se po punon për të lejuar më shumë ndihma humanitare të arrijnë në Gaza, por në fakt flukset e ndihmës janë rritur vetëm në mënyrë simbolike, numri mesatar i palestinezëve të vrarë ose të plagosur çdo ditë në fakt është rritur kohët e fundit, uria ka goditur Rripin e Gazës dhe përdorimi i armëve amerikane nga Izraeli për të shkatërruar shkollat, spitalet, shtëpitë dhe objektet e tjera jetësore të Gazës vazhdon i pakontrolluar.

E megjithatë mediat amerikane raportojnë rregullisht se veprimet e Izraelit po “testojnë” mbështetjen e administratës amerikane për luftën e saj dhe se “nuk ka shumë kohë”. Megjithatë, ne nuk kemi parë asnjë provë për ndonjë ndryshim të kursit: SHBA qëndron fort pranë aleatit të saj gjenocidal.

5 “taktikat” kanë kamufluar prej kohësh realitetet dhe kanë mashtruar botën përmes bashkëpunimit të mediave kryesore dhe zyrtarëve të pandershëm ose të hutuar. Ata tani thahen sepse të vërtetat e politikave amerikano-izraelite janë të hapura në Palestinë dhe në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë – ose të varrosura me nxitim nën tokë, të mbështjellë me batanije të vogla rreth mijëra foshnjave dhe fëmijëve, vdekjet tragjike të të cilëve konfirmojnë realitetin e tmerrshëm që palestinezët jetët ende nuk kanë rëndësi për Izraelin apo qeverinë amerikane.

Nga ‘Al Jazeera’

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Si u shndërrua papritur në një “terren gjuetie”

“Lufta e Ftohtë 2.0” po vjen, nëndetëset superfuqive zbarkojnë në Mesdhe