MENU
klinika

"Steadfast Defender"

NATO dhe sinjalet e fshehta për Rusinë…

20.01.2024 - 08:00

Rreth 90,000 trupa do të marrin pjesë në stërvitjen më të madhe të NATO-s në dekada, të njohur si Steadfast Defender 2024, e cila do të fillojë javën e ardhshme dhe do të zgjasë deri në maj, tha të enjten komandanti i lartë i aleancës, Chris Cavoli. Në vitin 2024, nga fundi i janarit deri në fund të majit, do të zhvillohen manovra masive të përbashkëta që synojnë të dekurajojnë çdo agresion të ri rus në Evropën Lindore. Aleanca Atlantike planifikon të mobilizojë rreth 90 mijë ushtarë, ndërsa vetë stërvitja do të bazohet në planet e reja të mbrojtjes të organizatës. “Steadfast Defender 2024 do të jetë një demonstrim i qartë i unitetit dhe forcës sonë transatlantike dhe vendosmërisë sonë për të vazhduar të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur njëri-tjetrin, për të mbrojtur vlerat tona dhe rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla,” tha zëdhënësi. “ Stërvitjet e NATO-s janë mbrojtëse, transparente dhe proporcionale”, shtoi ai.Siç shkruan media gjermane “Bild”, NATO dëshiron të tregojë dhëmbët e saj – dhe po planifikon një manovër të madhe për të penguar Rusinë, e cila do të jetë më e madhja që nga fundi i Luftës së Ftohtë. Stërvitjet do të zhvillohen pikërisht në oborrin e shtëpisë së presidentit rus, në veri të Norvegjisë. Kjo tregon se sa serioze është NATO për parandalimin. Vende të tjera të përzgjedhura për trajnim janë Lituania dhe Hungaria.

Steadfast Defender 2024: NATO Gears Up for Largest Exercises with 90,000 Troops - Militarnyi

Nisja e operacioneve

Objektivi i operacioneve, të cilat, siç u përmend, konsistojnë në paralajmërimin e Rusisë që të mos kryejë sipërmarrje të mëtejshme ushtarake, është të demonstrojë se është në gjendje të dislokojë forca nga Amerika e Veriut dhe pjesë të tjera të Aleancës për të forcuar mbrojtjen e Evropës. Në pritje të mosmarrëveshjeve të mëtejshme, të cilat duhet të dalin gjatë orëve në vijim, pjesa më e madhe e stërvitjes do të mbahet në kuadrantin Gjermani-Poloni-Baltik, pra aty ku ndodhet Korridori Suwalki, një nga pikat më të dobëta të aleancës në lidhje me ofensivë e mundshme ruse. Suwalki është rripi i ngushtë i tokës që ndan enklavën ruse të Kaliningradit nga Bjellorusia. Steadfast Defender do të pasohet më pas nga Nordic Response, i përcaktuar nga Norvegjia si vazhdim i natyrshëm i stërvitjes që do të thyejë rekordet e NATO-s. Nordic Response do të ketë pikën e saj qendrore në Norvegjinë veriore, Suedinë dhe Finlandën, si dhe në zonat përkatëse ajrore dhe detare, me pjesëmarrjen e pritshme të 20 mijë trupave nga 14 vende aleate.

NATO's biggest exercise since the Cold War, about 90 thousand troops join "Steadfast Defender 2024" - Bota Sot News

Mesazhi për Rusinë

Stërvitjet e NATO-s do të shërbejnë gjithashtu për të zbutur çdo përpjekje të mundshme ruse për të nxitur tensione të reja në Evropë. Sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW) , në fakt, Vladimir Putin po krijon kushtet për një destabilizim të ardhshëm të vendeve baltike me synimin për të dobësuar NATO-n. “Përshkallëzimi kundër Baltikut”, në strategjinë e Putinit, filloi me “një rritje të konsiderueshme në përpjekjet e gjata të Kremlinit për të dobësuar Aleancën Atlantike”, shkruante ISW në raportin e saj të fundit. Ndërkohë, Britania e Madhe ka bërë të ditur se do të dërgojë 20 mijë pjesëtarë të forcave të saj të armatosura për të marrë pjesë në Steadfast Defender, siç njoftoi Sekretari Britanik i Mbrojtjes, Grant Shapps, duke paralajmëruar kërcënimet në rritje ndaj aleancës.

First Part of Exercise Steadfast Defender 2021 Wraps Up in the Atlantic > Commander, U.S. 2nd Fleet > News Stories

Aktivizimi i nenit 5

Dislokimi, të cilin Grant Shapps e quajti si më i madhi i Mbretërisë së Bashkuar në NATO në katër dekada, synon të “arrijë siguri jetike rreth kërcënimit të paraqitur nga Putin pas pushtimit të tij në Ukrainë, tha Shapps. Pas kthimit në Mbrojtës të qëndrueshëm, stërvitja do të zhvillohet në disa vende, duke përfshirë Norvegjinë, Lituaninë dhe Hungarinë. Bundeswehr, raporton Bild, do të sigurojë 12,000 ushtarë, 3,000 automjete dhe 30 avionë. Britanikët, për shembull, do të ofrojnë një aeroplanmbajtëse dhe disa avionë luftarakë F-35. Sipas DPA, skenari i stërvitjes është një sulm rus në territorin aleat, i cili do të çonte në aktivizimin e nenit 5 të Traktatit të NATO-s, i cili përcakton se një sulm i armatosur kundër një ose më shumë aleatëve konsiderohet sulm kundër të gjithë anëtarëve të aleancës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN