MENU
klinika

Ndizet sërish fitili i tensioneve Serbi-Kosovë

‘Ndalim’ i dinarit serb shkakton debate dhe frikë në Veri

25.01.2024 - 13:25

Dhjetëra mijëra serbë etnikë që jetojnë dhe punojnë në Kosovë, por me kokëfortësi e refuzojnë monedhën zyrtare të vendit, kanë një javë për të hequr dinarin në jetën e tyre të përditshme. Për dy dekada, të inkurajuar nga Beogradi dhe të injoruar me ngurrim nga Prishtina, banorët e 10 komunave serbe me etni të madhe janë kapur pas monedhës serbe për gjithçka, nga pagat dhe pensionet deri te faturat e mjekut, tabelat e restoranteve, madje edhe tarifat e taksive. Por javën e kaluar, Banka Qendrore e Kosovës nxori një rregullore që kufizon të gjitha transaksionet me para të gatshme kudo në vend në euro nga 1 shkurti. Ajo përmendi përcaktimin e kushtetutës për “një monedhë të vetme” si mjet ligjor. Dinarët ende mund të mbahen në llogaritë bankare ose të shkëmbehen me euro. Mund të duhet ende kohë për të zbatuar plotësisht ndalimin mes serbëve që i kanë rezistuar autoritetit qendror për gjithçka, nga targat e deri te pullat e cigareve, zakonisht me mbulim diplomatik dhe financiar nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç. Por është një shenjë e pagabueshme e padurimit kosovar ndaj mospërputhjes së perceptuar serbe, ndërsa bisedimet e normalizimit zvarriten dhe kryeministri Albin Kurti fillon të shikojë një betejë rizgjedhjeje diku në 13 muajt e ardhshëm, duke shtuar frikën perëndimore për rritjen e fërkimit në një pikë të nxehtë ballkanike.

Alarmohen ndërkombëtarët
Me temperamentin vendas në rritje dhe shqetësimet ndërkombëtare tashmë të larta pas incidenteve të veçanta vitin e kaluar që vranë një oficer policie kosovar dhe plagosën dhjetëra paqeruajtës të NATO-s në veri të Kosovës, partnerët perëndimorë të Prishtinës dhe Beogradit po i shikojnë nga afër ngjarjet. Duke lënë të kuptohet një tronditje të mundshme në Uashington, ambasadori i SHBA-së Christopher Hill fillimisht e quajti kufizimin e dinarit një “surprizë të panevojshme”. Ai përsëriti një thirrje për Prishtinën që të kapërcejë një pikë kyçe të pengesës duke krijuar një asociacion të komunave serbe dhe sugjeroi se ishte më mirë të “shmangën temat që nuk janë me interes të përbashkët”. Më pas, më 24 janar, Ambasada e SHBA-së në Prishtinë shprehu frikën se ndalimi do të “ndikonte negativisht në komunitetin etnik serb në Kosovë” dhe përmendi angazhimet sipas të ashtuquajturit Plani i Ahtisaarit që ndihmoi në hapjen e rrugës për shpalljen e pavarësisë së Kosovës në 2008, duke thënë se “Serbia ka të drejtë të ofrojë ndihmë financiare për pjesëtarët e komunitetit etnik serb në Kosovë”. “Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Kosovës që ta rishikojë këtë vendim, të konsultohet me komunitetet e prekura, t’i përgjigjet shqetësimeve të shprehura nga bashkësia ndërkombëtare dhe të ofrojë kohë të mjaftueshme që vendimet të zbatohen në mënyrë që të zbusë ndikimin që ato vendime do të kenë tek qytetarët e saj. ”, tha ambasada në një përgjigje për Shërbimin Ballkanik të Radios Evropa e Lirë. Zëvendëskryeministri kosovar Besnik Bislimi, i cili e ka bërë veten fytyra publike e ndalimit, u përgjigj në një konferencë për shtyp duke sugjeruar se zyrtarët mund të duken se po “zgjedhin qershinë”, por ata në fakt po përpiqen të shmangin një aplikim selektiv të kushtetutës së Kosovës. Ditë më parë, zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano tha se blloku ishte ende duke analizuar shtrëngimin e monedhës, por “po kërkonte shpjegime”.

Skema
Mbështetja e serbëve të Kosovës nga dinari ka vazhduar gjatë viteve të pasluftës, kur marka gjermane ishte monedhë zyrtare deri në miratimin e euros në 2002. Partia dominuese serbe në Kosovë, Lista Serbe, e cila ka lidhje të gjata me nacionalistët radikalë serbë dhe Beogradin, akuzoi politikëbërësit kosovarë se po përpiqen të arrijnë “dëbimin e serbëve pa përdorimin e armëve”. Ai tha se ndalimi i dinarit kërcënonte “mbijetesën fizike të popullit serb”. Zëvendëskryeministri kosovar Besnik Bislimi pranoi se rregullorja e re e Bankës Qendrore do të prishë jetën nën një sistem joformal që, argumentoi ai, i jep vetes abuzime të mundshme. Ai tha se “këmbëngulja që paratë të vazhdojnë të lëvizin përtej kufijve shtetërorë në çanta dopie dhe makina private, dhe më pas të shpërndahen nëpër zyra të paregjistruara dhe pa leje, jo vetëm që i ngjan një ideje të shekullit të 19-të, por synon të mbajë të varur qytetarët që përfitojnë prej praktikave të tilla

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN