MENU
klinika

Erdogan qetëson ujërat me NATO-n

Turqia ratifikon anëtarësimin e Suedisë në Aleancë

23.01.2024 - 22:48

Parlamenti turk ka ratifikuar kërkesën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO. Nga 346 anëtarët e parlamentit që votuan, 287 ishin në favor të pranimit të Suedisë, 55 kundër dhe 4 të tjerë abstenuan.

Votimi ishte hapi i dytë i procesit të ratifikimit të Turqisë pasi Komisioni i Punëve të Jashtme të parlamentit miratoi kërkesën muajin e kaluar. Tani pritet që presidenti Erdogan të nënshkruajë protokollin në ligj.

Prej disa muajsh Turqia ka mbajtur pezull procesin e anëtarësimit të Suedisë në NATO, por me vendimin e së martës, Hungaria mbetet i vetmi vend anëtar i aleancës që duhet të japë votën pro për vendin nordik.

Megjithatë, të martën, kryeministri i Hungarisë Victor Orban tha se kishte ftuar homologun e tij suedez, Ulf Kristersson, të vizitonte vendin e tij për të negociuar kushtet e pranimit të Suedisë në aleancë.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për anëtarësim në NATO në maj 2022 pas pushtimit rus të Ukrainës. Finlanda u bashkua në prill 2023, por Suedia është përballur me vonesa të shumta në rrugën drejt anëtarësimit.

Erdogan fillimisht kundërshtoi kërkesën e Suedisë për anëtarësim, duke akuzuar zyrtarët suedezë se ishin shumë të butë ndaj grupeve ushtarake, duke përfshirë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Që nga aplikimi, Suedia ka forcuar legjislacionin e saj kundër terrorizmit dhe ka rënë dakord të punojë më ngushtë me Turqinë për shqetësimet e sigurisë.

Suedia aplikoi për t’u anëtarësuar në NATO në vitin 2022, pasi Rusia sulmoi Ukrainën. Por Turqia dhe Hungaria ngritën pengesa të shumta në rrugën e saj.