MENU
klinika

Analiza

A po shkon Ukraina drejt një samiti paqeje me Rusinë?

27.02.2024 - 08:30

Ukraina po kalon një fazë të vështirë, siç e pranon edhe vetë NATO. Kievi po vuan ende humbjen e 17 shkurtit në Avdiivka si dhe rënien e furnizimeve perëndimore. Rezistenca e Kievit mahniti botën. Por aftësia e Moskës për t’u rikuperuar ishte gjithashtu e dukshme, pasi u dorëzua para kohe për humbje pas kundërsulmit të parë ukrainas, por arriti të mobilizojë burimet e saj. Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky tha se “Avdiivka ishte pushtimi i vetëm rus në 9 muaj”, pas Bakhmutit në maj 2023. Por kundërofensiva ukrainase u zvarrit për gjashtë muaj nga qershori 2023, me forca të shpërndara për qëllime politike, ajo mori territore të vogla dhe falimentoi. Në Avdiivka, sipas New York Times, burime “zyrtarët perëndimorë dhe ushtarët e Kievit”, ushtria ukrainase humbi “midis 850 dhe 1000 ushtarë” vetëm në tërheqje. Megjithatë, humbjet e Ukrainës që nga tetori, kur filloi beteja, nuk dihen.

Kurthi i Rusisë

Në orët e fundit ukrainasit, nga pozicionet e tyre të tërhequra përtej Avdiivkës, kryen kundërsulme lokale, por sipas rusëve “ata u zmbrapsën me humbjen e 145 ushtarëve”. Kievi nuk ka forcën për të thyer një armik epror në numër, në ushtarë, në aviacion dhe artileri. Në Kherson, ukrainasit mohojnë të kenë humbur kontrollin e urës përtej lumit Dnieper, në Krynky, të cilin Moska tha se e kishte pushtuar dy ditë më parë, dhe dje ata goditën një bazë ruse në Oleshky, gjithashtu në lumë, por 21 km në jug të Krynky. Dnieper mbetet një pengesë përveç llogoreve të shumta me të cilat rusët mbajnë 20% të Ukrainës. Rusia mund të fusë ukrainasit në një kurth, duke e bërë armikun e varur nga ndihma e jashtme, të shpërdorojë njerëzit dhe burimet. Bllokimi i armëve prej 60 miliardë dollarësh nga Kongresi amerikan i jep zemër Kremlinit.

Bastet e reja

Dhe nëse ish-presidenti rus Dimitri Medvedev flet për “baste të reja mbi Kievin”, ndoshta ai e ka fjalën për një Ukrainë të dobësuar në gjashtë muaj ose një vit. Evropianët po përpiqen të kompensojnë ngërçin amerikan, por ata kanë peshë të pamjaftueshme. Franca premton raketa lundrimi Zelensky SCALP, por në Gjermani Bundestagu ka rrëzuar një kërkesë për furnizimin e raketave Taurus me rreze veprimi prej 500 km. Sa i përket avionëve luftarakë F-16, të premtuara për një vit e gjysmë, dy ditë më parë CNN njoftoi se “katër pilotët e parë ukrainas do të përfundojnë stërvitjen F-16 deri në këtë verë”. Numra dhe kohë të papajtueshme me luftën masive. SHBA përsërit se F-16-të do t’u jepen aleatëve, ashtu si Danimarka, e cila njoftoi paketën e armëve 247 milionë dollarë për Kievin dhe se do të dhurojë F-16-të e parë në verë.

Lufta e CIA-s

Përveç betejave përgjatë qindra kilometrave të frontit dhe rrethimeve të qyteteve të mëdha, në Ukrainë po zhvillohet edhe një luftë e fshehtë, e përbërë nga operacionet prapa linjave të armikut dhe mbledhja e informacionit jetik të inteligjencës. Sipas thashethemeve nga “New York Times”, CIA po ndihmon shërbimet sekrete të Kievit në këtë “luftë në hije”. Bashkëpunimi midis agjencisë amerikane dhe homologut të saj në vendin e pushtuar ka çuar në krijimin e 12 bazave sekrete përgjatë kufirit me Rusinë, ku qindra oficerë mbledhin sasi të mëdha të dhënash çdo ditë për pozicionin e forcave të Federatës, objektivat dhe potencialin e tyre. objektivat e sulmeve me raketa.

Propozimi i Kievit

Nga ana tjetër, Kievi duket se e ka një plan në mendje. Ukraina dhe partnerët e saj mund ta ftojnë Rusinë në një samit të ardhshëm të paqes për të diskutuar përfundimin e pushtimit dyvjeçar të Moskës me kushtet e Kievit, tha një zyrtar i lartë ukrainas. Zvicra do të presë një takim të nivelit të lartë për të diskutuar zgjidhjen e paqes të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskii , e cila mund të transferohet në Rusi në një takim të mëvonshëm, tha Andriy Jermak, kreu i zyrës së Zelenskiit. “Mund të ketë një situatë në të cilën ne do të ftojmë përfaqësuesit e Federatës Ruse, ku do t’u paraqitet një plan në rast se ai që përfaqëson më pas vendin e agresorit do të dëshirojë sinqerisht t’i japë fund kësaj lufte dhe të kthehet në një paqe të drejtë”, tha ai në një konferencë shtypi në Kiev.