MENU
klinika

Izraeli nuk u tërhoq nga ideja për të sulmuar Rafahn

Biden shpërthen ndaj Netanyahut: Ç’është ky budalla!

12.02.2024 - 18:03

Biseda e mbrëmshme mes presidentit Joe Biden dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mbrëmjen e djeshme, raportohet se ka qenë e tensionuar.

Sipas burimeve për median amerikane “NBC News”, Biden është irrituar me Netanyahun për fushatën e tij ushtarake në Gaza dhe ka shpërthyer në të shara ndaj liderin izraelit pas dyerve të mbyllura.

Presidenti i SHBA-së i ka kërkuar Izraelit që të pajtohet me një armëpushim, por ata që janë të njohur me bisedat thanë se Netanyahu nuk ka pranuar një gjë të tillë.

“Ai ndjen se kjo është e mjaftueshme dhe duhet të ndalet”, tha një nga burimet në lidhje me pikëpamjen e Biden për fushatën në Gaza.

Sipas informacioneve, Biden në disa raste i është referuar kryeministrit izraelit si thjesht “ky djali” në diskutimet private rreth marrëdhënieve të tij me të, madje thuhet se Presidenti e ka quajtur atë “budalla” në të paktën tre raste të fundit, raporton NBC News.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së ka kundërshtuar megjithatë llogaritë e burimeve, duke thënë se pavarësisht mosmarrëveshjeve për disa çështje, të dy liderët kanë një marrëdhënie prej dekadash që është e respektueshme në publik dhe privat.

Presidenti është irrituar për dështimin e Netanyahu për të ndryshuar taktikat në Gaza për të arritur një marrëveshje afatgjatë të paqes, pasi ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se më shumë se 28,000 njerëz janë vrarë nga forcat izraelite.

Dje, Biden e paralajmëroi Netanyahun kundër dërgimit të trupave në Rafah pa një plan “të besueshëm” për mbrojtjen e civilëve. Netanyahu u zotua se do të vazhdojë me një ofensivë të pritshme tokësore.

Por, pavarësisht shfaqjeve të tij private të përbuzjes ndaj Netanyahut, presidenti i SHBA-së heziton të tregojë shumë ashpër ndaj tij publikisht. Frustrimet e tij gjithashtu nuk kanë çuar në një ndryshim të madh të politikës, thotë NBC News, i cili shton se administrata Biden ka “filluar të shqyrtojë opsione të tilla”./SkyNews