MENU
klinika

Nga astroturizmi te koncertet

CNN Travel/ Trendet e reja të udhëtimeve në 2024

19.02.2024 - 08:57

Nëse tendencat e udhëtimit të vitit 2021-2022 kishin të bënin me një rikthim të bujshëm në udhëtime ajrore, 2023 ishte viti që shkuam më tej.

Në vitin 2024, udhëtarët do të vënë në qendër të planeve të tyre, atë që është më e rëndësishme për ta, duke vlerësuar përvojat më të thella që lënë ndikim pozitiv, kohën e kaluar me të dashurit e tyre dhe momentet e mirëqenies.

Astroturizëm

Cili është trendi? Astronomia, sigurisht, është një fushë studimi që ka ekzistuar që nga fillimi i qytetërimit dhe akti i shikimit të yjeve ka qenë prej kohësh një burim qetësie. Sot, sa më shumë që shoqëria bie në një botë virtuale, aq më shumë ndiejmë nevojën për të zgjeruar horizontet tona në universin real.

Astroturizmi është akti i udhëtimit me qëllimin për të kapur pamjen e fenomeneve astronomike – vizitojmë tokat pa ndotje, turma dhe trafik, ku ne mund të fokusohemi vetëm në qiejt sipër dhe ndërsa jemi larg duke vështruar yjet, planetët dhe yjësitë.

Pse do të ketë rëndësi në 2024? Gjithnjë e më shumë, hotelet dhe Spa-të me fokus mirëqenien po krijojnë hapësirën për turistët që të shikojnë kometat, yjësitë dhe të identifikojnë modele në hapësirën vezulluese.

Eko-zhytje

Cili është trendi? Rritja e numrit të zhytësve që zgjedhin destinacionet e tyre të udhëtimit bazuar në qëndrueshmërinë e qendrave të skuba-diving dhe që kanë ndikim më pozitiv dhe rigjenerues në oqean.

Pse do të ketë rëndësi në 2024? Në vitin 2022, Shoqata e Ekologjisë Detare në Mbretërinë e Bashkuar, The Reef-World Foundation, zbuloi se 95% e zhytësve donin të rezervonin me operatorë të qëndrueshëm.

Në përgjigje të kësaj, Shoqata Profesionale e Instruktorëve të Zhytjes filloi akreditimin e saj Eco Center në Ditën Botërore të Tokës në 2023, me Programin e Mjedisit të Kombeve të Bashkuara dhe vetë Reef-World.

Stacionet e trenit janë destinacionet e reja ushqimore

Cili është trendi? Stacionet e trenave në mbarë botën zakonisht kalohen sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi nuk janë projektuar që udhëtarët të qëndrojnë gjatë.

Në ditët e sotme, ndërsa vonesat e udhëtimit rriten dhe vizitorët duan më shumë përvoja lokale, stacionet e trenave kanë nisur të mirëpresin udhëtarët me dyqane, restorante dhe bare që ata të eksplorojnë.

Në një përpjekje për të krijuar një përvojë më dinamike të vizitorëve, stacionet historike të trenit po rinovohen, me ofertat e ushqimit dhe pijeve sipas porosisë si pjesë e ofertës turistike.

Pse do të ketë rëndësi në 2024? Ndërsa stacionet e trenave janë rinovuar për të pritur më shumë udhëtarë dhe për të përditësuar infrastrukturën e vjetër, restorantet dhe baret lokale po shtohen për të tërhequr më shumë klientë.

Në vitin 2023, salla e re e trenave Moynihan në qytetin e Nju Jorkut u bë shtëpia e The Irish Exit, në Mbretërinë e Bashkuar, Platforma 1, një bar dhe restorant i ri, u hap në nëntor nën Stacionin Qendror të Glasgow.

Turizmi sportiv

Cili është trendi? Turizmi sportiv ka evoluar në vitet e fundit me shfaqjen e një gjenerate të re të sportdashësve, falë dokumentarëve të shkëlqyer televizivë (për shembull Formula 1).

Tani, udhëtarët po largohen nga shtëpia dhe po ndjekin një mori sportesh në destinacione anembanë botës, duke planifikuar udhëtime që varen nga ndjekja e lojërave, garave dhe aktiviteteve të tjera në vende të ndryshme të globit.

Pse do të ketë rëndësi në 2024? Një ngjarje si Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike ankoron kalendarin sportiv të vitit 2024. Nis në Paris, në fund të korrikut dhe do të zgjasë deri në fillim të shtatorit, kohë gjatë së cilës më shumë se një milion turistë pritet të bëjnë check-in në të gjithë kryeqytetin francez.

Lojërat kanë frymëzuar projekte në mbarë qytetin, si pastrimi i Senës prej 1.4 miliardë eurosh, i cili, do të lejojë notin publik në lumë për herë të parë në një shekull.

Diku tjetër, Tour de France fillon në Itali për herë të parë, me konkurrentët që lëvizin me shpejtësi në Firence, përpara se të nisen për në Rimini në bregun e Adriatikut dhe më pas në veri në Apeninet përmes Emilia-Romagna.

Drejt vendeve të ftohta

Cili është trendi? Për shumicën dërrmuese të njerëzve, pushimet verore dikur kishin të bënin me ndjekjen e diellit dhe vizitën në plazh. Megjithatë, me temperaturat e larta, që kanë thyer rekorde të viteve të fundit, shumë po mendojnë të udhëtojnë në drejtimin e kundërt: të rezervojnë drejt vendeve të ftohta, të cilat gjithashtu përfitojnë nga të qenët më pak të mbushur me njerëz.

Pse do të ketë rëndësi në 2024? Është zyrtare: 2023 është viti më i nxehtë i regjistruar. Nuk është çudi që shumë udhëtarë po mendojnë dy herë përpara se të rezervojnë pikat e nxehta të mirëfillta si Jugu i Francës dhe Sicilia, të prira ndaj valëve të të nxehtit, në korrik ose gusht.

Një sondazh për rrjetin luksoz të udhëtimeve Virtuoso zbuloi se 82% e klientëve të saj po marrin në konsideratë destinacione me mot më të butë në 2024: destinacione të tilla si Islanda, Finlanda dhe Skocia, sipas Intrepid Travel, së bashku me Letoninë, e cila po rritet në popullaritet.

Koncertet

Cili është trendi? Quajeni Efekti Taylor Swift. Biznesi i destinacionit të koncerteve është rritur më shumë se 50%, i udhëhequr kryesisht nga Taylor Swift, thotë Janel Carnero, këshilltar udhëtimesh në Embark Beyond.

Në SHBA, biletat për turneun Eras të Swift kushtonin mijëra dollarë dhe shiteshin shumë shpejt. Adhuruesit e muzikës po kuptojnë se mund të paguajnë më pak dhe të përjetojnë një përvojë më të paharrueshme, duke parë ikonat e muzikës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN