MENU
klinika

Çfarë fshihet pas vendimit të Berlinit

Gjermania dhe NATO po ‘blindojnë’ vendin

12.02.2024 - 13:28

“Nga prilli, ne do të dërgojmë forca shtesë të madhësisë së kompanisë dhe forcat e nevojshme mbështetëse në Kosovë”, tha ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius. Me këtë Berlini do t’i bashkohet Londrës, Stambollit dhe Bukureshtit, të cilat tashmë e kanë forcuar praninë e tyre në muajt e fundit. Pyetja është se çfarë mesazhi dërgon kjo lëvizje e Berlinit, veçanërisht duke pasur parasysh se është vendi më i fuqishëm në Bashkimin Evropian. Njoftimi i Berlinit për ushtarë shtesë të KFOR-it erdhi pas një distancë edhe më të madhe ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, për shkak të vendimit për heqjen e dinarit në Kosovë dhe depërtimit të policisë së Kosovës në tri komuna. Igor Novakoviq, politolog, thotë për gazetën serbe “Blic” se kjo vendosmëri e Gjermanisë lidhet ngushtë me dëshirën për të shmangur konfliktet e reja. “Ekziston një perceptim se lëvizjet e fundit të Prishtinës, në radhë të parë në enklavat serbe, i hedhin benzinë ??zjarrit, për të cituar ambasadorin gjerman në Kosovë të disa ditëve më parë, dhe mund të shkaktojnë një konflikt të ri.

Ne kemi pasur përforcime të vazhdueshme që nga trazirat e majit në veri, kështu që në një farë mënyre është logjike”, thotë Novakoviç. Ognjen Gogiç, politolog thotë për gazetën serbe “Blic” se vendimi ka të bëjë diçka me pozicionimin e Berlinit si në NATO ashtu edhe në rajon. “Rritja e ushtarëve nga shtetet individuale nuk është vendim i njëanshëm i tyre, por bëhet në marrëveshje me anëtarët e tjerë të NATO-s”, kujton ai. NATO po kryen një operacion paqeruajtës në Kosovë sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit. Sakaq, KFOR-i ka më shumë se 4,687 ushtarë, pothuajse 1,000 më shumë se vitin e kaluar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Baerbock: Koha për liberalizimin e vizave

“Serbia nuk mund të hyjë në BE pa njohur Kosovën”

Ish-komandanti i KFOR: NATO do të evitonte çdo sulm...

A ka rrezik që lufta në Ukrainë të përhapet në Ballkan?