MENU
klinika

Lufta për "mandatin e dytë"

Me Von der Leyen në krye, BE mund të transformohet rrënjësisht

22.02.2024 - 08:30

Ursula von der Layen filloi transformimin e saj nga një “avokate” e palëkundur e politikave të gjelbra në mbështetëse të fuqizimit ushtarak. Dhe ndërsa shpalli kandidaturën e saj për një mandat të dytë të hënën, Von der Leyen theksoi se ambicia e saj është të bëjë Evropën më ‘konkurruese’, një term që në 2024 do të thotë më shumë forca ushtarake, më shumë prokurime në të cilat Evropa do të konsiderohej e para dhe më shumë rregulla klimatike që do të ishin më të butë ndaj industrisë, shkruan “Politico”. Për ish-ministren gjermane të mbrojtjes, ky mesazh pasqyron klimën aktuale gjeopolitike. Evropa është duke u përballur me luftënxitësit rusë, duke hyrë në vitin e saj të tretë në një kohë kur mbështetja e SHBA-së për Ukrainën po pakësohet dhe Donald Trump po shkon drejt një tjetër mandati të mundshëm në Shtëpinë e Bardhë, duke kërcënuar të braktisë aleatët e NATO-s gjatë rrugës. Evropianët janë gjithashtu të zemëruar nga politika klimatike, me autokolonat e traktorëve që bllokojnë kryeqytetet për të protestuar ndaj rregullave që supozohet ta bëjnë Bashkimin Evropian neutral ndaj klimës deri në vitin 2050.

Ursula Von der Leyen në telashe, nis “lufta” për karrigen,

Politikat e reja

Përgjigjja e von der Leyen është e dyfishtë. Në frontin ushtarak, ajo dëshiron një komisioner të ri të mbrojtjes të BE-së dhe që vendet të bashkojnë forcat në shpenzimet e mbrojtjes. Dhe për klimën, ajo ofron koncesione rregullatore dhe premton të pyesë kompanitë se çfarë kanë vërtet nevojë. Politikisht, këto janë lëvizje të nevojshme për 65-vjeçaren gjermane, e cila do të duhet të sigurojë mbështetjen e Partisë së saj Popullore Evropiane të qendrës së djathtë dhe Parlamentit të ardhshëm Evropian, i cili parashikohet të anojë ashpër djathtas. Në të njëjtën kohë, von der Layen do të duhet të ecë në një litar të ngushtë për të mbrojtur trashëgiminë e saj. Von der Leyen premtoi të “qëndrojë rrugën për çështjet e mëdha” – të tilla si Marrëveshja e Gjelbër dhe transformimi i Evropës për epokën dixhitale, që ajo mbrojti në mandatin e saj të parë. Por, siç pranoi udhëheqësja e BE-së të hënën, shumëçka ka ndryshuar që kur ajo hyri për herë të parë në Berlaymont. “Bota sot është krejtësisht e ndryshme nga viti 2019 sesa në vitin 2019”, tha ajo. Dhe Brukseli është shumë më ndryshe – ose së shpejti do të jetë.

Shansi i dytë

Fermerët e zemëruar, jo aktivistët e klimës, po bllokojnë rrugët përreth Parisit dhe Berlinit për t’u ankuar për një listë në rritje të rregullave mjedisore evropiane. Partitë e gjelbra bëjnë më keq në sondazhe. Evropianët tani janë më të shqetësuar për paqëndrueshmërinë ekonomike dhe gjeopolitike, emigracionin, rritjen e kostos së jetesës dhe luftën në Ukrainë sesa ndryshimin e klimës. Në konferencën për shtyp të hënën, klima mezi u përmend. Në vend të kësaj, von der Leyen theksoi tema të tilla si konkurrenca, migrimi dhe mbrojtja. Këto prioritete të reja nuk pasqyrojnë vetëm situatën e ndryshuar gjeopolitike. Ata janë gjithashtu çelësi që mund të ndihmojë von der Leyen të hapë një mandat të ri, duke e bërë atë presidenten e katërt të Komisionit Evropian që fiton një shans të dytë.

Does Ursula von der Leyen have the right skills for the EU Commission?

Synimi i Von der Leyen

Për Friedrich Merz, kreu i partisë së qendrës së djathtë, Unioni Kristian Demokrat, së cilës i përket von der Leyen, ruajtja e konkurrencës së kompanive gjermane është një përparësi kryesore, diçka që ai donte të theksonte teksa qëndronte krah von der Leyen të hënën. Merz tha se ai mendon se politikanët po i kushtojnë shumë rëndësi ndryshimit të klimës dhe i sheh të Gjelbërit si opozitën kryesore ndaj konservatorëve, pavarësisht rritjes së të djathtës ekstreme në sondazhe. Për të qëndruar në detyrë, von der Leyen duhet të emërohet nga liderët evropianë dhe të konfirmohet nga Parlamenti Evropian pas zgjedhjeve evropiane në qershor. Von der Leyen i bën thirrje të djathtës konservatore ndërsa kundërshton të djathtën ekstreme, duke përmendur Geert Wilders të Holandës dhe Marine Le Pen të Francës . Dhe ajo u bëri thirrje drejtpërdrejt votuesve: ‘Forconi qendrën’. Ishte transformimi i Von der Leyen nga dikush në një pozicion shumë të rëndësishëm ekzekutiv në thjesht një kandidate.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përplasjet e Charles Michel-Ursula von der Leyen

Hije skandali në Bruksel, një luftë për pushtet po shkatërron BE-në