MENU
klinika

Uron 16-vjetorin e Pavarësisë

Osmani: Të duam Kosovë, të lirë, të pavarur, sovrane

17.02.2024 - 10:30

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar 16-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.
Në urimin e saj në rrjetet sociale Osmani ka thënë se e duam Kosovën “Të lirë, të pavarur, sovrane e me aleatë”.

Republika e Kosovës feston sot 16-vjetorin e pavarësisë. Më 17 Shkurt të vitit 2008, Kuvendi i Kosovës shpalli Kosovën shtet të pavarur sovran dhe demokratik. Ky përvjetor do të përcillet me shumë aktivitete institucionale.

Krerët më të lartë të shtetit do të bëjnë ngritjen e flamurit në mëngjes, do të bëjnë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova e ai i veprimtarit Adem Demaçi dhe në Kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz. Ndërkohë, Kuvendi do të mblidhet në seancë solemne. Më vonë, krerët e shtetit do të mbajnë edhe pritjen shtetërore.

"Do të organizojmë operacione të përbashkëta!"

BE paralajmëron vendosjen e FRONTEX në Serbi

“Mosndëshkimi i ka inkurajuar të përsërisin sulmet"

Osmani për 1-vjetorin e sulmit në veri: U bë me urdhra të Vuçiçit

Nuk dëshiron përparimin e Ballkanit Perëndimor

Ekspertja amerikane: Vuçiç është rrezik për rajonin!