MENU
klinika

Mund të shkatërrojë raketat e armikut

Pas “Kupolës së Hekurt”, Izraeli prezanton armën e re lazer

13.02.2024 - 18:38

Një lazer që mund të shkatërrojë raketat e armikut do të dukej jorealist edhe në filmat e James Bond.

Por kur jeni në luftë dhe kërkoni zgjidhje të reja për të mbrojtur veten sa më mirë, ndoshta diçka e tillë është e mundur.

Në fakt, ushtria izraelite ka testuar me sukses një sistem të ri mbrojtës që shkatërron raketat në hyrje me ndihmën e një rreze drite, siç shkruan “The Telegraph”.

Ky projekt është ideja e Dr. Danny Gold , Panda Qu izraelite nga MI6, gjeniu shkencor pas sistemit të mbrojtjes ajrore ‘Iron Dome’.

Ky sistem është një nga më të njohurit dhe më të mirët në botë dhe së fundmi ka qenë vazhdimisht në veprim për të mbrojtur Izraelin nga bombardimet e Hamasit dhe Hezbollahut. Dr. Gold, gjeneral brigade që drejton Autoritetin e Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes të Izraelit brenda ministrisë së mbrojtjes, tha se lazeri i ri ishte “krijuar” gjatë konfliktit të vazhdueshëm me Hamasin.

Fearing Russia, Israel 'blocked Iron Dome sale to Ukraine'

Kupola e hekurt, shpjegon ai, është vetëm një pjesë e mburojës që rrethon Izraelin. Mbi të është David Slingshot, i projektuar për të çaktivizuar aeroplanët e armikut dhe raketat me rreze të mesme dhe të gjatë, siç janë raketat e lundrimit të shkrepura deri në 200 milje larg.

Mbi të janë Shigjeta 2 dhe Shigjeta 3, që ofrojnë mbrojtje kundër raketave balistike të gjuajtura në tokë nga vende si Irani.

Duke marrë parasysh se lufta kërcënon nga veriu dhe se 160,000 raketa të Hezbollahut janë drejtuar në drejtim të Tel Avivit, mbrojtja kundërajrore e Izraelit së shpejti mund të vihet në provën më të madhe ndonjëherë.

7 tetori, pranon Gold, ishte një fatkeqësi, por aspak një ‘katastrofë teknologjike’. Një problem është se sistemi nuk funksionon kur moti është me re.