MENU
klinika

Sondazhi i fundit “fundos” Zelensky-n

Pse e kanë humbur evropianët besimin tek Ukraina?

22.02.2024 - 09:10

Evropa vazhdon të mbështesë me vendosmëri Ukrainën, por besimi në fitoren e mundshme në konfliktin me Rusinë fjalë për fjalë ka rënë ndjeshëm.

Pothuajse dy vjet pas pushtimit të urdhëruar nga Vladimir Putin, vetëm 10 përqind e qytetarëve evropianë besojnë në suksesin e Kievit: kjo konfirmohet nga sondazhi i porositur nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR) dhe i raportuar nga The Guardian.

Dhe ka edhe më shumë: për shumicën e të intervistuarve, kompromisi midis Kievit dhe Moskës përfaqëson rezultatin më të mundshëm të kësaj lufte.

Ky është një ndryshim mjaft i mprehtë në krahasim me sondazhet e një viti më parë, kur evropianët besonin se ishte e mundur që Ukraina të rifitonte të gjitha territoret e saj të humbura.

Spirit of ambition: The Ukraine war and European defence integration | ECFR

Për autorët e sondazhit, të anketuarit duan një qasje më realiste nga politikanët, me fokusin në një “paqe të pranueshme”: “Për të mbështetur kauzën e mbështetjes së vazhdueshme evropiane për Ukrainën, liderët e BE-së do të duhet të ndryshojnë mënyrën se si flasin për luftën”, tha bashkëautori Mark Leonard i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Shumica e evropianëve janë të gatshëm të bëjnë gjithçka për të parandaluar një fitore të Rusisë, por në të njëjtën kohë ata nuk besojnë në një fitore të Ukrainës: prandaj shpresa për një kompromis të pranueshëm

. Sondazhi u krye në dymbëdhjetë vende evropiane, përfshirë Italinë, dhe rritja eksponenciale e pesimizmit për rezultatin e luftës u shfaq, falë faktorëve të ndryshëm: nga ngecja e kundërofensivës së Kievit në vijën politike të SHBA deri në mandatin e dytë i mundshëm presidencial për Donald Trump.

Sondazhi u krye përpara tërheqjes së Ukrainës nga Avdiivka në fundjavë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga kriza ushqimore te ndryshimet gjeopolitike

“Rusia e rrezikshme, situata mund të përshkallëzohet”