MENU
klinika

Analiza

Pse Kina kërkon fitoren e Trump në zgjedhje?

26.02.2024 - 19:03

Ndërsa sondazhet në Amerikë japin imazhin e një elektorati të dorëhequr dhe të ndarë për cilin nga dy kandidatët të votojnë mes Joe Biden dhe Donald Trump, udhëheqësit kryesorë botërorë duket se kanë ide më të qarta. Nëse vetëm në Evropë. Në fakt, nëse mund të shprehte një preferencë, Kontinenti i Vjetër do t’i besonte presidentit në largim një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë. Me përjashtim të lajkave të Vladimir Putin ndaj Joe Biden, e cila duket më shumë se çdo gjë tjetër e krijuar për të dëmtuar kandidatin demokrat, disa analistë bien dakord se Kina, rivali i vërtetë i Shteteve të Bashkuara në shekullin e njëzet e një, në vend të kësaj do të preferonte të shihte kthimin e miliarderit në 1600 Pennsylvania Avenue.Konkluzioni kundërintuitiv i ekspertëve që u shfaqën në revista si Foreign Policy dhe Atlantic mund të tronditë vëzhguesit që nuk janë të vëmendshëm ndaj dinamikës midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në tetë vitet e fundit. Në fund të fundit, Trump do të kishte qenë i pari që do të ngrinte alarmin kundër gjigantit aziatik dhe do të kishte nisur një luftë të ashpër tregtare kundër Pekinit. Retorika e përdorur në vitin 2016 nga manjati për të fituar votën e klasës punëtore “të harruar” dhe gjithashtu të pafavorizuar nga konkurrenca kineze në Michigan, Pensilvani dhe Wisconsin u konfirmua nga The Donald gjatë administratës së tij. Ish-presidenti më pas dukej se preferonte Putinin ndaj Xi Jinping dhe, duke aluduar në origjinën e mundshme jo-natyrore të pandemisë, shpesh e përcaktoi publikisht Covid-19 si “virusin kinez”. Sipas ekspertëve, është e qartë, pasi në 4 vjet Joe Biden e ka goditur Pekinin më shumë se paraardhësi i tij.