MENU
klinika

"Erdogan ka një plan sekret"

Vizita e Ramës në Turqi shqetëson Greqinë

21.02.2024 - 10:39

Vizita e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Athinë dhjetorin e kaluar mund të jetë vlerësuar si një gjest i rëndësishëm dypalësh i vullnetit të mirë, por Ankaraja ka një strategji dhe një plan dhe duket se Tayyip Erdogan po e zhvillon këtë me shpejtësi të madhe, shkruan CNN.gr.

Dhjetorin e kaluar, prania e presidentit turk në Athinë ishte një pikënisje për Greqinë dhe Turqinë. Të dy vendet në nivelin më të lartë ranë dakord se nuk pajtohen dhe në një atmosferë mirëkuptimi të ndërsjellë dhe pa tensione Athina dhe Ankaraja duket se po shkojnë mirë në muajt e fundit pa “kurora”, shkelje dhe tensione.

Në të njëjtën kohë, Ankaraja dhe në veçanti Tajip Erdogan nuk qëndron vetëm në këtë stabilizim dhe sidomos në 15 ditët e fundit ai shfaqet veçanërisht i lëvizshëm në shumë fronte të ndryshme në disa prej tyre edhe me një të kaluar të gjatë dhe kryesisht të keqe.

Vizita e fundit e presidentit turk në Egjipt nuk ishte as një çështje e thjeshtë dhe as e lehtë. Erdogan ishte në Kajro pas plot 12 vitesh, në të cilat vendi i tij është në “përparësi” të luftës me forcat egjiptiane në krizën libiane.

Marrëdhëniet midis Egjiptit dhe Turqisë ishin në nivelin më të ulët historik dhe kanali i komunikimit diplomatik ishte “i vdekur” prej të paktën 8 vitesh.

Egjipti i Sisit ia kishte bërë të qartë Ankarasë me çdo ton se në “oborrin e pasmë” të saj të mbushur me naftë loja nuk do të luhej në kushtet e një pazari oriental dhe është vetë qeveria egjiptiane ajo që, pas Athinës, e kishte cilësuar zyrtarisht si të paligjshme. marrëveshja famëkeqe turko-libiane për caktimin e kufijve në Mesdheun jugor.

Mesazh i dyfishtë

Por presidenti turk nuk u ndal me kaq. Një tjetër fqinj i yni, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është pritur dje në Ankara. Erdogan dhe Rama – Shqipëria dhe Turqia kanë pasur marrëdhënie jashtëzakonisht të ngushta në dekadat e fundit.

Me Athinën që kohët e fundit ka kundërshtime të rëndësishme për mënyrën se si Shqipëria po e trajton çështjen “Beleri” dhe Edi Rama nga Brukseli që së fundmi na këshillon “të respektojmë drejtësinë”, Erdogan po dërgon një mesazh të dyfishtë përmes këtij kontakti dypalësh.

Nga njëra anë ai bën të ditur se investimet turke në Tiranë do të shumëfishohen menjëherë dhe nga ana tjetër “transmeton” se Ankaraja ka mjetet për të qenë aty ku nuk është sot Athina.

Natyrisht që prania turke në Shqipëri nuk është diçka që po “ndërtohet” sot dhe pala greke nuk duhet të jetë në “panik”, por mesazhi që po dërgon sërish Turqia duhet marrë seriozisht nga Athina. Pas një periudhe të gjatë agresioni, Turqia zgjedh qetësinë, por megjithatë ka nisur çështje të rëndësishme, çështje në të cilat do të nevojitet çdo ndihmë në dispozicion…

Libia në fokus

Tajip Erdogan dhe Sisi patën një takim të gjatë në të cilin përveç bilancit tregtar, kriza në Gaza ajo që “dogji” presidentin turk ishte çështja e Libisë. Detajet e asaj që u diskutua nuk gjenden as në mediat egjiptiane dhe as në ato turke.

Gjithsesi, ky është një zhvillim që prek drejtpërdrejt dhe jo nga njëfarë “spontaniteti” edhe Athinën. Egjipti zor se do të zgjedhë të përmbysë dënimin zyrtar dhe diplomatik të memorandumit turko-libian, por kjo nuk do të thotë se pas ndërmjetësimit aktiv mes Hamasit – Uashingtonit dhe Tel Avivit, Kajro do t’i thoshte jo një të tillë të ngjashëm midis Greqisë dhe Turqisë veçanërisht. nëse çështja është shfrytëzimi i përbashkët i burimeve në Egje dhe Mesdheun Lindor.

Qasja e re nga ana e Turqisë ndaj Egjiptit nuk është domosdoshmërisht një zhvillim i pakëndshëm për Greqinë pasi si presidenti Sisi ashtu edhe pala greke e dinë mirë se Turqia është një “lojtar” i rëndësishëm në rajon, por jo një aleat i qëndrueshëm. Për historinë e zhvillimeve, megjithatë, është një tjetër kapitull i hapur që Tayyip Erdogan e fut në një fazë “qetësie” pas hapjes së përhershme me vendin tonë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN