MENU
klinika

‘Ne ju pezullojmë'

Si e kërcënoi Giorgia Meloni-Orban për marrëveshjen 50 miliardë euro

02.02.2024 - 14:36

Pikërisht kur ai mendoi se ishte jashtë, ata e tërhoqën përsëri brenda.

U desh një ofensivë prej disa muajsh sharm nga kryeministrja italiane Giorgia Meloni dhe disa shije e darka nga francezët për ta bërë kryeministrin hungarez Viktor Orbán të pranonte të mbështeste dërgimin e ndihmës prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën.

Kur Orbán vazhdoi të mbronte qëndrimet e tij në takimet me Melonin dhe Macron të mërkurën mbrëma, sapo mbërriti në Këshillin Evropian, atij iu shpjegua në mënyrë shumë të drejtpërdrejtë: “Ne jemi duke ju pezulluar nga jeta e Unionit, po ju heqim të drejtën e votës , ta ngrijmë vendin tuaj, le të jemi serioz.”.

Pas kësaj kryeministri hungarez Viktor Orbán tha të premten se ai kishte “goditur një mur” për vendin e tij përpara se të binte dakord një ditë më parë për një marrëveshje të Bashkimit Evropian për të rritur ndihmën për Ukrainën dhe për të shmangur rrezikun e humbjes së fondeve të dedikuara të BE-së për Budapestin nga fondi i përbashkët.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian vendosën njëzëri të enjten të japin 50 miliardë euro ndihmë të re për Ukrainën, duke i dërguar një mesazh SHBA-së, e cila është e ndarë nëse do të vazhdojë të mbështesë Kievin në luftën e tij kundër pushtimit rus.

Marrëveshja u arrit çuditërisht shpejt pasi rezistencë disajavore nga Hungaria, e cila ka refuzuar të dërgojë armë në Ukrainë që nga fillimi i luftës dhe marrëdhëniet e së cilës me Ukrainën janë dëmtuar nga tensionet në lidhje me pozicionin e rreth 150,000 hungarezëve etnikë që jetojnë në Ukrainën perëndimore.

Në një intervistë të rregullt me ​​radion shtetërore të premten, ku i drejtohet audiencës vendase, Orbán tha se marrëveshja e arritur të enjten ishte e mirë.

“Unë godita një mur,” tha Orbán.

“Nëse kjo marrëveshje nuk do të ishte arritur dhe Hungaria do të kishte vazhduar të përdorte veton e saj, atëherë 26 shtete anëtare do të kishin rënë dakord të dërgonin para në Ukrainë… dhe ata do t’i kishin hequr fondet e destinuara për Hungarinë dhe do t’i dërgonin në Ukrainë – pse a do të ishte mirë.”, shtoi Orbán.

Ai tha se Hungaria nuk dërgon armë në Ukrainë, i merr paratë e saj nga Brukseli dhe do të kontribuojë në financimin civil të Ukrainës.

Pasi i dha Hungarisë akses në disa këste të fondeve të BE-së në dhjetor, Komisioni Evropian ende po mban në burim rreth 20 miliardë euro të destinuara për Budapestin mes akuzave se Orbán ka penguar demokracinë gjatë 13 viteve të tij në pushtet.

Kryeministri hungarez kritikoi mbështetjen financiare dhe ushtarake të BE-së për Kievin dhe mbajti lidhjet me Kremlinin pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, raporton RSE.