MENU
klinika

Aktivizohen "celulat e fjetura"

Si vdekja e Prigozhin dhe Navalny “rizgjoi” spiunët

23.02.2024 - 08:30

Është e pazakontë që spiunët të tallen hapur me rivalët e tyre, por muajin e kaluar William Burns, drejtori i CIA-s, nuk mundi të rezistonte duke vënë në dukje se lufta në Ukrainë ka qenë një ndihmë për agjencinë e tij. “Pakënaqësia nën sipërfaqe mes rusëve krijon një mundësi unike rekrutimi për CIA-n,” shkroi ai në një shkrim për Foreign Affairs. “Nuk do ta lëmë të ikë”, përfundoi ai.Kjo deklaratë mund të godasë “shërbimet speciale” ruse, siç quhen agjencitë e inteligjencës së vendit. Sepse spiunët rusë u “ngatërruan” me përgatitjet e luftës dhe më pas u dëbuan masivisht nga Evropa. Por provat e mbledhura nga Instituti Royal United Services (RUSI) me qendër në Londër, i cili u botua ekskluzivisht nga “The Economist” të martën, tregojnë se ata po mësojnë nga gabimet e tyre, duke përshtatur aftësitë e tyre dhe duke hyrë në një fazë të re të luftës kundër Perëndimit.

Putin: A Russian Spy Story (TV Series 2020) - IMDb

Dështimet

Vitet e fundit kanë qenë shumë të trazuara për spiunët rusë. Në vitin 2020, operativët e FSB-së, shërbimi rus i sigurisë, nuk arritën të helmonin Alexei Navalny, liderin e opozitës që vdiq disa ditë më parë. FSB-ja më pas i paraqiti Kremlinit një pamje optimiste se si do të luhej lufta në Ukrainë, duke ekzagjeruar dobësitë e brendshme të vendit. Gjithashtu, shërbimi dështoi të parandalonte agjencitë perëndimore nga vjedhja dhe publikimi i planeve ruse për pushtimin e Ukrainës dhe nuk ishte i gatshëm, ose nuk ishte në gjendje, të ndalonte rebelimin jetëshkurtër të vitit të kaluar nga kreu i grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin . Agjencia ruse e inteligjencës së jashtme (SVR) pa praninë e saj në Evropë të eliminuar, me rreth 600 zyrtarë të dëbuar nga ambasadat në të gjithë kontinentin. Të paktën tetë “ilegalë”, oficerë të inteligjencës që vepronin pa mbulesë diplomatike, shpesh duke u paraqitur si jo-rusë, u ekspozuan gjithashtu.

Vladimir Putin's Plan After Wagner Mutiny: New Military Groups Across Russia

Fushata më efektive

Gjëja ka ndryshuar. Në fund të vitit 2022, sipas studimit, Moska kuptoi se kishte nevojë për raportim më të mirë nga agjencitë e saj. Ajo emëroi Sergej Kiriyenko , zëvendës shefin e kabinetit të Kremlinit, në krye të “komisionit të ndikimit të veçantë”. Ky komision koordinon operacionet kundër Perëndimit dhe më pas mat performancën e tyre. Ky ndryshim i personelit duket se ka prodhuar fushata propagandistike më koherente. Fushatat që synojnë minimin e mbështetjes evropiane për Ukrainën janë intensifikuar gjithashtu. Në janar, ekspertët gjermanë publikuan detaje të robotëve që përhapin qindra mijëra postime në gjuhën gjermane çdo ditë nga një rrjet prej 50,000 profilesh gjatë një muaji në X (ish Twitter). Më 12 shkurt, Franca ekspozoi një rrjet të madh faqesh ruse që përhapnin dezinformata në Francë, Gjermani dhe Poloni. Ndërkohë, agjencia ruse e inteligjencës ushtarake (GRU) po zhvillon gjithashtu aftësitë e saj.

The Spies Who Love Putin - The Atlantic

“Zgjimi” i spiunëve

GRU ka marrë përsipër burimet ushtarake jashtë vendit, të cilat ndahen në Trupat Vullnetare – për Ukrainën, dhe Korpusi Ekspeditar, i komanduar nga gjenerali Averjanov, për pjesën tjetër të botës. Averjanov nuk arriti qëllimin e tij për të rekrutuar 20,000 ushtarë deri në fund të vitit të kaluar, sipas RUSI, por forcat e tij gjithsesi “po rriten vazhdimisht”. Në Mali, siç vërejnë autorët e studimit, stacioni radio Lengo Songo, i krijuar nga GRU, është një nga më të njohurit në vend. Në këmbim, Rusia merr koncesione ekonomike. Rindërtimi i aparatit të inteligjencës ruse vjen në një moment vendimtar në konkurrencën Lindje-Perëndim. Në raportin vjetor të shërbimit inteligjent norvegjez, të publikuar më 12 shkurt, paralajmërohet se Rusia “po merr iniciativën dhe është ushtarakisht superiore” në Ukrainë. Një raport estonez, i publikuar një ditë më vonë, tha se Kremlini “parashikon një konflikt të mundshëm me NATO-n në dekadën e ardhshme”. Prioriteti për spiunët rusë është të përgatiten për atë konflikt jo vetëm duke vjedhur informacione dhe të dhëna sekrete, por duke përhapur mosmarrëveshje brenda NATO-s, duke minuar mbështetjen për Ukrainën në SHBA dhe Evropë dhe duke gërryer ndikimin perëndimor në jugun global.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rezultatet tronditëse të një raporti britanik

“Gjysma e rusëve në Londër janë spiunë të Kremlinit”