MENU
klinika

Armët e frikshme të forcave speciale angleze

Ukraina merr dronët kamikazë Banshee, si funksionojnë?

22.02.2024 - 09:30

Një dron reaktiv Banshee u identifikua në qiellin e Ukrainës së fundmi dhe ra rreth njëqind kilometra prapa vijës së parë të sektorit Donetsk.

Është hera e parë që një dron me avion i këtij lloji i zhvilluar nga Britania e Madhe është parë i përdorur në Ukrainë.

Sipas raportimeve, droni i pamarkuar i prodhimit britanik u rrëzua pas linjave ruse, pikërisht në Novoazovs’k.

Shembulli i rrëzuar, i njohur si Banshee Jet 80, është një dron me dy avion me performancë të lartë i zhvilluar nga mbrojtja britanike dhe i përdorur kryesisht nga Marina Mbretërore, tashmë i testuar në versionet e tij të fundit në aeroplanmbajtësen Hms Prince of Wales gjatë një demonstrimi të shpallur në vitin 2021.

Banshee Jet 80+ Aerial Target Drone, UK

Shërbimi rus i sigurisë FSB, shërbimet sekrete të brendshme, pretendojnë se “nuk i dinë planet dhe misionin e fluturimit” të dronit, nga i cili janë marrë disa fotografi, më pas janë shpërndarë në kanalet sociale, për të dëshmuar për vërtetësinë e informacionit dhe “prezencën e tij” në territorin e Republikës së vetëshpallur të Donetsk.

Rusët pretendojnë se e kanë “përgjuar” me sukses, raporton britanikja DailyMail, duke e quajtur Banshee një dron kamikaz britanik, “sekretet” e të cilit ata tashmë po i mësojnë.

“Pas një ulje të kontrolluar të dronit, ekspertët e eksplozivëve neutralizuan kokën e luftës me peshë 7 kilogramë”, thanë burimet ruse të mbrojtjes për Rossiyskaya Gazeta , gazetën zyrtare të Kremlinit.

Tani ekspertët po “studojnë përmbajtjen elektronike të UAV”. Nuk u zbuluan detaje mbi objektivin e misionit të dronit apo mbi metodat e përgjimit dhe “vrasjes” së mundshme të përdorura nga rusët, të cilët prej muajsh po rrisin nivelin dhe aftësitë e luftës së tyre elektronike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN