MENU
klinika

Misteri i 200 miliardë dollarëve

Zbardhet skema si e mban të fshehur pasurinë marramendëse Putin

12.02.2024 - 18:08

Më 29 janar, Vladimir Putin u regjistrua zyrtarisht si kandidat në zgjedhjet e ardhshme ruse, një lëvizje që lejoi shikuesit të arrinin kulmin e aseteve të Putin. Megjithatë, ajo që u pretendua mund të mos jetë aq emocionuese sa mendoni.

Ja çfarë rezultoi nga zbulimi financiar:

Zbulimi financiar i Putin zbuloi se ai fitoi 67.7 milionë rubla ose 753,000 dollarë gjatë gjashtë viteve të fundit, dhe shumica e tyre ishte nga paga e tij si president i Rusisë, sipas një raporti nga Moscow Times mbi zbulimin financiar. Pensioni ushtarak dhe civil i 71-vjeçarit Putin plotësoi paratë që ai fitoi, si dhe fondet e fituara nga shitja e disa pronave. Pothuajse asnjë pasuri nuk u rendit në zbulimin, përveç dy apartamenteve të vogla në Shën Petersburg dhe Moskë.

Zbulimi financiar tregoi gjithashtu se Putin zotëronte ende makinat e tij famëkeqe Volga GAZ M-21, njëra prej të cilave u prodhua në vitin 1960 dhe tjetra në 1965, si dhe një rimorkio kampi të vitit 1987 dhe Lada Niva të vitit 2009. Putin deklaroi se ai kishte 54.5 milionë rubla ose 606,000 dollarë kursime që u shpërndanë në 10 banka të ndryshme ruse. Asnjë pasuri apo para tjetër e rëndësishme nuk u rendit, gjë që mund t’ju bëjë të gërvishtni kokën se kush i zotëron të gjitha ato jahte luksoze dhe pallate luksoze nëpër Rusi.

Zbulimi financiar ishte pothuajse në përputhje me zbulimet e mëparshme nga Putin. Vlera e tij personale e pretenduar neto në fakt u rrit me mjaft në mes 2021 dhe 2024. Ja çfarë dimë për zbulimin financiar të Putin në vitin 2021, si dhe për pasurinë e tij të mundshme. Në letër, presidenti rus Vladimir Putin dukej se kishte të ardhura modeste në vitin 2021. Sipas Agjencisë Ruse të Lajmeve (TASS) dhe Interfax, Putin kishte një vlerë neto prej rreth 10.2 milionë rubla (afërsisht 136,603 dollarë në atë kohë).

Dy agjencitë ruse të lajmeve theksuan se të ardhurat e Putin në vitin 2021 ishin rritur në krahasim me vitin 2020, por ishin ende shumë më të ulëta se shuma e regjistruar në vitin 2017, e cila ishte 18.7 milionë rubla, ekuivalente me rreth 250 mijë dollarë. Financat më të fundit të Putin tregojnë se ai ka kursyer më shumë në pleqëri. Sipas raportit të Kremlinit të vitit 2021, disa prona (jo shumë), të cilat ndodheshin të gjitha në territorin rus, kontribuuan në vlerën totale neto të liderit rus në atë kohë.

I përfshirë në llogarinë zyrtare të pasurisë së tij nga viti 2021 ishte një apartament me përmasa rreth 900 metra katrorë, një tjetër që ishte 1600 metra katrorë, një garazh 190 metra katrorë, ato dy makina GAZ M21 dhe një fuoristradë Niva. Putin gjithashtu zotëronte një kamion tërheqës në atë kohë.

Interfax gjithashtu pretendoi se Putin nuk ishte personi më i pasur në qeverinë ruse në vitin 2021. Ky titull i shkoi kryeministrit të atëhershëm të Rusisë Mikhail Mishustin në vitin 2021. Në vitin 2021, pasuria neto e Mikhail Mishustin ishte 18.3 milion rubla (rreth 243,913.93 mijë dollarë). Së bashku me gruan dhe djalin e tij, ai zotëronte disa prona: një truall me përmasa 59201.51 metra katrorë, një shtëpi me përmasa pak më shumë se 9000 metra katrorë dhe një apartament me përmasa 1500 metra katrorë.

Të dhënat financiare të Putin për vitin 2021 u publikuan nga mediat ruse dhe Kremlini. Por botime si The Washington Post, Fortune, Business Insider dhe të tjerë shikuan pasurinë dhe asetet e mundshme të Putin në atë kohë. Shumica e asaj që pretendohej nuk kishte kuptim. Fortune e përcaktoi më parë pasurinë e patundshme të Putin si një “mister të pazgjidhshëm” dhe shkroi se ai kishte një pasuri prej rreth 200 miliardë dollarësh. Në këtë pasuri përfshihej një koleksion orëve, një vilë 1.4 miliardë dollarësh në Detin e Zi dhe 19 prona të tjera (jo në emrin e tij), plus helikopterë, aeroplanë dhe makina të ndryshme. Ndër aeroplanët e shumtë të Putin është edhe emri i duhur “Flying Kremlin”, i cili është një avion luksoz me vlerë 716 milionë dollarë. Ajo ka një banjë të artë për të cilën është raportuar nga disa media.

As multimiliarderi Elon Musk nuk ishte i bindur nga shifrat e pasurisë të zbuluara nga Kremlini në vitin 2021. Në një intervistë me Mathias Döpfner, CEO i Axel Springer, Musk thuhet se tha: “Unë mendoj se Putin është dukshëm më i pasur se unë”. Ndër skeptikët e tjerë të pretendimeve të Putin në 2021 ishte Bill Browder, kryetar dhe bashkëthemelues i fondit të investimeve Hermitage Capital Management dhe një kritik i njohur i Vladimir Putin. Ai ishte një nga krijuesit e “Aktit Magnitsky”, një ligj i hartuar nga Presidenti Barack Obama për të luftuar korrupsionin dhe shkeljen e të drejtave në Rusi.

Në një intervistë me Corriere della Sera, Browder foli për pasurinë e supozuar të Putin: “Ai ka 200 miliardë dollarë të shpërndarë midis oligarkëve”. Ky është një pretendim që ai bëri gjithashtu në një artikull të revistës Time të prillit 2022. Browder, i cili, sipas Corriere della Sera, u përball me një urdhër arresti të lëshuar nga Kremlini përmes Interpolit, luftoi për vite me radhë për të zbuluar misterin e financave të Putin.

Gjithçka filloi pas vdekjes së kolegut të tij Sergei Magnitsky, e cila ndodhi në një burg rus, pak pasi zbuloi një komplot kompleks mashtrimi dhe evazioni fiskal në Rusi. Fortune raportoi se, sipas Browder, 200 miliardë dollarët që do të përbënin pasurinë e Putinit erdhën nga një pakt i bërë me oligarkë të tjerë, pas arrestimit dhe burgosjes së Mikhail Khodorkovsky në 2003. Ai u shpall fajtor nga Gjykata e Moskës për mashtrim dhe evazion fiskal. Putin thuhet se e bëri këtë marrëveshje me disa anëtarë të elitës financiare ruse, për të shmangur “të ulet në të njëjtin bankë me Khodorkovsky”.

Ekipi i Alexei Anatolievich Navalny, një aktivist politik dhe një nga kundërshtarët më të njohur të presidentit rus, ka fokusuar gjithashtu disa nga hetimet e tij në synimin për të hedhur dritë mbi pasurinë e dyshuar të fshehur të Vladimir Putin. Këto hetime u bënë jehonë edhe nga CNN në një video që lidh një pasuri të pabesueshme në Detin e Zi me Putinin dhe oligarkët. Përveç hetimeve nga ekipi i Navalny, videoja e CNN ofroi mendimet e disa ekspertëve. Të gjithë ranë dakord se ishte e vështirë të krijohej pasuria e Putin Gazetari Tom Burgis, i intervistuar nga CNN, foli për Putin si një lloj “kumbari”, nga i cili varen oligarkët rusë.

Në librin e John C. Corbally me titull “Bota e shekullit të njëzetë, 1914 deri më sot: Gjendja e modernitetit, Corbally përfshiu këtë citim të vitit 2013 nga vetë Putin për pasurinë e tij: “Unë jam njeriu më i pasur, jo vetëm në Europë, por në të gjithë botën: Unë mbledh emocione. Unë jam i pasur në atë që populli i Rusisë më ka besuar dy herë udhëheqjen e një kombi të madh siç është Rusia. Besoj se kjo është pasuria ime më e madhe.” …

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Testamenti i kreut të Wagner nxit polemika

“Prigozhini i ri” do t’i hapë telashe Putinit…

Nga minierat tek kompanitë e ndërtimit

“Luftë” për trashëgiminë/ Çfarë la pas Prigozhin?