MENU
klinika

Shpërthyes dhe goleadorë

10 anësorët e futbollit më të mirë në botë gjatë vitit 2024

30.03.2024 - 18:20

Në fushën dinamike të futbollit, lojtarët anësorë kanë një peshë të veçantë. Përtej ritmit të tyre të vrullshëm, ata mishërojnë një përzierje unike të elasticitetit mbrojtës dhe aftësisë sulmuese. Pavarësisht peizazhit gjithnjë në zhvillim të taktikave të futbollit, roli i anësorëve mbetet i domosdoshëm, duke formësuar rrjedhën e ndeshjeve me paraqitjet e tyre elektrizuese.

Në futbollin bashkëkohor, roli i anësorit ka tejkaluar thjesht linjat e furnizimit për sulmuesit. Sot, anësorët janë golashënues pjellorë më vete, shpesh duke i lënë pas dore sulmuesit tradicionalë me bëmat e tyre të golave. Metamorfoza e pozicionit të anësorit nënvizon rëndësinë e tij në rritje në strategjinë moderne të futbollit. Në këtë eksplorim, ju tregojmë 10 anësorët më të mirë që po lënë gjurmë të pashlyeshme në vitin 2024.

1.Kylian Mbappé – Shënohet nga ritmi i tij i vrullshëm dhe aftësia e pashembullt në shënimin e golave. Fillimisht duke lulëzuar si anësor te Monako, shkathtësia e Mbappé e ka parë atë të shkëlqejë si një sulmues i improvizuar te PSG. Aftësia e tij për të prerë brenda nga krahu i majtë, së bashku me driblimin dhe vizionin e tij të jashtëzakonshëm, çimenton statusin e tij si një nga anësorët më të mëdhenj të brezit të tij.

2.Vinicius – Sensacioni brazilian mishëron të ardhmen e pozicionit të anësorit. Me sezone të njëpasnjëshme me gola dhe asistime dyshifrore, Vinicius është integruar pa probleme në këtë rol, duke e udhëhequr ekipin e tij drejt sukseseve të mëdha trofesh. Rritja e tij në vendimmarrje dhe ndërgjegjësimi për pozicionin nënvizon evoluimin e tij në një anësor të nivelit të lartë.

3.Mohamed Salah – Ndikimi i tij te Liverpuli tejkalon thjesht statistikat. Një pretendent i përhershëm për Këpucën e Artë të Premier Ligë, shpejtësia shpërthyese dhe përfundimi vdekjeprurës i Salah e bëjnë atë një makth për mbrojtësit. Shkathtësia e tij për të prerë nga brenda dhe për të lëshuar gjuajtje të sakta e ka çuar aftësinë sulmuese në lartësi të reja.

4.Bukajo Saka – Anësori i Arsenalit shfaqet si një fener shprese për të ardhmen e futbollit anglez. I vlerësuar lojtari i ri i sezonit, shkathtësia dhe produkti përfundimtar i Saka-s në të dyja krahët kanë qenë të rëndësishëm në ringjalljen e Arsenalit. Me një prirje për pasime vendimtare dhe përfundime klinike, ylli vazhdon të ngrihet.

5.Lamine Jamal – Vetëm 16 vjeç, ylli i ri i Barcelonës ka rrëmbyer imagjinatën e entuziastëve të futbollit në mbarë botën. I bekuar me aftësi të jashtëzakonshme dhe driblime, talenti i parakohshëm i Jamal ka bërë krahasime me legjendat e futbollit. Mbështetja e Lionel Mesit si një pretendent i ardhshëm për Topin e Artë nënvizon potencialin e jashtëzakonshëm.

6.Heung-Min Son – Anësori hajmali i Totenhemit ka marrë pa probleme udhëheqjen në epokën pas Herri Kejn. I njohur për shpejtësinë e tij shpërthyese dhe përfundimin klinik, partneriteti i Son me Kejn dha rezultate mbresëlënëse në gola. Aftësia e tij për të ndikuar në lojëra me shkathtësinë dhe këmbënguljen e tij e forcon statusin e tij si një nga anësorët kryesorë në futbollin botëror.

7.Rafael Leao – Mishëron anësorin modern me aftësitë e tij teknike dhe lëvizjet përçarëse. Me një prirje për të shkaktuar kërdi në mbrojtjet kundërshtare, bëmat e golave të Leaos e kanë bërë atë të lavdërohet si një nga krahët e majtë më të mirë në botë.

8.Leroj Sane – Anësori i Bajerni të Mynihut mishëron tipin tradicional me ritmin e tij të vrullshëm dhe prekjen e parë të shkëlqyer. Pavarësisht pritshmërive të larta, Sane vazhdon të jetë një shtyllë si për klubin, ashtu edhe për kombëtaren, duke treguar aftësinë e tij për të zhbllokuar mbrojtjen me vrapimet e tij elektrizuese.

9.Osman Dembele – Pavarësisht pengesave të lëndimeve, shkëlqimi teknik dhe shkathtësia e tij e bëjnë atë një forcë të jashtëzakonshme në krah. Me shkathtësinë për të manovruar kundërshtarët dhe për të lëshuar goditje vdekjeprurëse, potenciali i Dembele mbetet i pashfrytëzuar në mënyrë joshëse.

10.Markus Rashford – Lojtari i Mancester Junajtid personifikon anësorin modern me përzierjen e tij të shpejtësisë dhe përfundimit klinik. Po aq i aftë në të dy krahët, aftësia e Rashfordit për të krijuar mundësi shënimi dhe për të shfrytëzuar dobësitë në mbrojtje e forcon statusin e tij si një nga anësorët kryesorë në futbollin botëror.

Të tjerë anësorë që po bëjnë mirë këtë vit: Luiz Diaz, Zheremi Doku, Serxhe Gnabri, Gabriel Martineli, Rafinja, Rodrigo, Kingslej Koman dhe Memfis Depaj.