MENU
klinika

Nga Bali te Barcelona

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë një të përbashkët

04.03.2024 - 09:03

A të ka ndodhur ndonjëherë të shkosh në një udhëtim, të kesh pritshmëri të larta dhe atje të zhgënjehesh. Për Buzzfeed, njerëz të ndryshëm kanë ndarë eksperiencat e tyre. E përbashkëta e thuajse të gjithave është kaosi.

A je kurioz t`i lexosh?

‘San Francisko. Qyteti ishte aq i mbushur me njerëz, sa mua nuk më pëlqente ushqimi, ndërkohë që rreth e rrotull kishte të pastrehë që vuanin për bukë’.

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Virginia Beach. I dua plazhet, por Virginia Beach ishte i turbullt dhe i mbipopulluar. Është gjithashtu pranë një bazë ushtarake, kështu që ishte vërtet e bedisshme.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Nju Jork. Më kujtohet se erdha në shkallët lëvizëse nga Stacioni Penn dhe menjëherë ndjeva erën e urinës. Më kujtohen rrugët në këmbë që ishin të mbushura me grumbuj të mëdhenj qesësh plehrash të qelbura. Ishte aq pis kudo, sa kisha frikë të prekja ndonjë gjë. Kjo ishte 20 vjet më parë, dhe jam i sigurt se është edhe më keq tani.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Cabo San Lucas. Kishte anije masive që bllokonin horizontin, shitës që do të qëndronin para jush në mënyrë që të mos shihnit oqeanin dhe një mori njerëzish që pengonin rrugën në çdo vend. Kishte karrige plazhi të bëra si sardele. Më pëlqejnë pjesët e tjera të Meksikës, por Cabo në përgjithësi ishte një eksperiencë e lodhshme’.

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Venecia. Ky qytet italian ishte aq i mbushur me njerëz dhe i mbushur me turistë, saqë as që mund të ndaloja për të shijuar pamjet dhe eksperiencat rreth meje.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Disney World. E gjithë familja ime ishte kaq e emocionuar për këto pushime në Florida dhe ne mezi prisnim të arrinim atje. Por ne shpenzuam më shumë para se sa kishim planifikuar dhe të gjitha ditët i shpenzuam në radhë. Kurrë më për ne.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Bora Bora. Po, është shumë e bukur, por në të vërtetë nuk ka asgjë për të bërë përtej plazhit. Dhe ju duhet të qëndroni në një nga resortet super të shtrenjta e kaq. Destinacionet e tjera në Society Islands ishin më argëtuese dhe po aq të mrekullueshme.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Egjipti. Isha shumë i emocionuar për të shkuar, por ishte vendi më i keq ku kam udhëtuar ndonjëherë. Të gjithë u përpoqën të më mashtronin pa pushim, që nga nëpunësi i aeroportit te taksistët dhe guida turistike e piramidave. Ishte e pamundur të ecja dy hapa larg hotelit tim për t’u përpjekur të blija ujë pa më penguar njerëzit vazhdimisht duke u përpjekur të më merrnin para në një mënyrë apo në një tjetër. Ishte absolutisht rraskapitëse.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Tulum, Meksikë. Ka plazhe të bukura, por ishte shtrenjtë dhe e mërzitshme (përveç nëse qëllimi juaj i vetëm është të festoni me turistë të tjerë që as nuk i njihni).’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Sidnej. Ishte një qytet shumë i mërzitshëm. E urrej që kam humbur kaq shumë nga koha ime në Australi atje. Pashë disa vende dhe kaq. Pas kësaj, nuk isha i sigurt se si ta kaloja kohën time. Qyteti nuk ka personalitet.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Bali. Ky ishull indonezian është ende i mrekullueshëm në shumë mënyra, por gjithnjë e më shumë po pushtohet nga turistë dhe emigrantë të neveritshëm. Po flas për lloje turistësh/emigrantësh të pamend, që presin në radhë të gjata për të bërë selfie në vende historike/shpirtërore për të cilat ata as nuk e vrasin mendjen të mësojnë asgjë.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Amsterdami. Ishte kaq i mbushur me njerëz, kaotik dhe i lehtë për t’u kapërcyer nga turistë të tjerë me biçikleta që nuk kanë hipur kurrë më parë. Më duket se është shumë e romantizuar, por herën e parë që e vizitova, u zhgënjeva vërtet. Është pis dhe në kanale ka shumë mbeturina që rrjedhin në to.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Paris. Çfarë qyteti i mbivlerësuar. Gjithmonë kam dëgjuar se sindroma e Parisit ishte një gjë e vërtetë, por nuk isha përgatitur për sa i zhgënjyer do të ndihesha në të vërtetë pas vizitës. Turmat ishin mizore, vendasit nuk janë miqësor.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Portland, Oregon. Shoku im më i mirë dhe unë udhëtuam me makinë në të gjithë vendin nga Florida në Uashington, duke ndaluar për parqe kombëtare, restorante ikonë dhe më shumë. Ne lexuam kaq shumë gjëra të mira për Portlandin në internet, por në realitet, ishte një nga vendet më dëshpëruese që kam parë ndonjëherë. Vetë hoteli ishte i mrekullueshëm, por jashtë atyre dyerve, zona në qendër të qytetit ishte e tmerrshme. Kishte mijëra njerëz që pini drogë në rrugë, njerëz të zhveshur në trotuar dhe erë lëngjesh trupore kudo. Ishte shumë. Portland ishte një zhgënjim i madh.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

“Santorini ishte goxha zhgënjyes, për mendimin tim. Më duket sikur fotot që kam parë në internet duhet të jenë fotoshopuar. Prisja pamje të bukura, por përfundova duke hequr grafite dhe ndërtesa të pista nga sfondi i fotografive të mia. Ishte gjithashtu kaq i shtrenjtë. Opsioni më i lirë i drekës që gjeta ishte një sanduiç për 11 euro. Ndihej vërtet si një kurth turistik. Rodosi, nga ana tjetër, ishte i mrekullueshëm dhe i përballueshëm. Ky ishull ishte shtëpia e plazheve të bukura dhe ndërtesave të vjetra mesjetare. Do të shmangja shumë kohë në Santorini, duke marrë parasysh se sa më i shtrenjtë është se ishujt e tjerë, po aq të bukur grekë.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Alhambra në Granada, Spanjë. Ishte kaq e mbushur me njerëz, veçanërisht duke marrë parasysh se sa i vogël është në të vërtetë. Kisha parë kaq shumë foto të Alhambrës ku dukej kaq mahnitëse.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Atlantis në Bahamas. Ju keni këtë imazh të një resort luksoz përpara se ta vizitoni, por pas mbërritjes, e gjeni këtë vend tepër të mbipopulluar. Sa herë që kishte një problem me shërbimin, ata do ta fajësonin ‘kohën e ishullit’.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Napoli. Bëra një udhëtim të madh evropian pas kolegjit dhe kalova rreth një muaj në Itali. Napoli ishte pa frikë vendi më i keq që vizituam. I fëlliqur, i rrënuar, i kotë, i pasigurt. Nuk do të kthehem më kurrë.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

“Barcelona ishte zhgënjyese për mua. Nëse nuk jeni pijanec dhe nuk doni të bëni shumë pazar, qyteti është disi i mërzitshëm. Kaloni një ditë në plazh dhe një ditë tjetër në turne, dhe pothuajse i keni bërë të gjitha.’

24 vendet më zhgënjyese për të udhëtuar kanë

‘Nashville. Trafiku është një makth dhe ju nuk mund të shijoni zonën në qendër të qytetit, sepse është shumë i zhurmshëm. Të gjitha baret kanë muzikë që shpërthen në rrugë dhe ajo thjesht përzihet së bashku në një valë zanore me decibel të lartë. Për të mos thënë, ka njerëz të pastrehë të humbur në mes të trotuareve. Qyteti mban erën e urinës dhe ujërave të zeza dhe në fundjavë nuk mund të ecësh pa u përplasur.