MENU
klinika

Analiza

Navalny, sfidë për Putinin edhe pas vdekjes

02.03.2024 - 10:17

Pavarësisht rrezikut të persekutimit, mijëra njerëz bënë publikisht nderimet e tyre të fundit për liderin e opozitës në mbarë Rusinë.

U bë një kohë e gjatë që në rrugët e Moskës jehon brohoritja “Putini është një vrasës “, dhe autoritetet ruse me siguri u përpoqën ta parandalonin atë.

Por vdekja nuk e ka shuar aftësinë e Alexei Navalny për të ngritur Kremlinin.

Edhe i shtrirë në një arkivol, ai arriti të bëjë atë që në Rusinë e sotme duket e pamundur: të tërheqë mijëra njerëz në rrugë në një akt sfide kolektive të paparë që kur presidenti rus Vladimir Putin nisi luftën e tij në shkallë të gjerë kundër Ukrainës dy vjet më parë.

Po të ishte gjallë, Navalny, një dashamirës i madh i humorit të zymtë, ka të ngjarë të shijonte funeralin e tij si prova përfundimtare e degradimit moral të Kremlinit.

Që nga momenti kur nëna e Navalnyt, Lyudmila, udhëtoi për në koloninë penale në veri të Rrethit Arktik, ku ai vdiq një vdekje e papritur në mes të shkurtit, ajo tha se autoritetet ruse ishin përpjekur ta shantazhonin atë për të organizuar një funeral jopublik.

Së pari, ata refuzuan t’i dorëzonin trupin e saj Navalny. Më pas, aleatët e Navalny nuk mundën të gjenin një vend ku do të pranonin të organizonin funeralin. Të enjten, papritur u bë e pamundur të gjendej një makinë funeralipër ta çuar trupin e tij në kishë.

Putin, i cili në mënyrë të famshme refuzon ta thërrasë Navalny-n me emrin e tij, duket se ka vendosur që armiku i tij politik të zhduket nën tokë i mbështjellë në heshtje.

Megjithatë, pavarësisht rrezikut të persekutimit, të premten mijëra njerëz i bënë publikisht nderimet e tyre të fundit për Navalny në qytete në të gjithë Rusinë.

Si personale ashtu edhe politike

Moska tërhoqi turmën më të madhe, ku të rinj e të moshuar u rreshtuan për orë të tëra në të ftohtë në lagjen e dikurshme të Navalny, Marino; fillimisht jashtë një kishe ortodokse ruse për një shërbim, dhe më pas në një varrezë aty pranë ku u varros Navalny përfundimisht.

E sigurt që turmat janë vetëm maja e ajsbergut. Shumë nga mbështetësit e Navalny-t, duke përfshirë të gjithë ekipin e tij, janë larguar nga Rusia dhe nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të ndiqnin ngjarjet nga jashtë. Të tjerët brenda Rusisë nuk do të kenë qenë në gjendje ose do të kenë frikë të marrin pjesë.

Një transmetim i drejtpërdrejtë të premten i organizuar nga ekipi i Navalny në YouTube tërhoqi një audiencë të qëndrueshme prej 250,000 shikuesish.

“Putin mendoi se problemi i Navalny do të zhdukej së bashku me personin. Por ai llogariti gabimisht në një mënyrë të madhe,” u tha shikuesve aleatja e ngushtë e Navalny, Maria Pevchikh.

Menjëherë pas vdekjes së Navalny-t pati një vërshim emocionesh, me njerëz në të gjithë Rusinë duke sjellë lule në monumentet e represionit politik të epokës sovjetike në qytetet e tyre.

Megjithëse ekipi i Navalny këmbënguli se funerali nuk ishte një tubim proteste, me sa duket për të minimizuar rrezikun për mbështetësit e tyre, për shumë rusë vdekja e tij është personale dhe politike.

Thirrjet fillestare: “Navalny!” dhe “Ti nuk kishe frikë dhe as ne”, u kthye shpejt në: “Rusia do të jetë e lirë!”

Pasdite, grupe të mëdha po brohoritnin gjithashtu: “Jo luftës!”

“Për mua sot ishte kujtimi më i fortë se politika në Rusi nuk ka vdekur, se njerëzit nuk po dorëzohen dhe vazhdojnë të besojnë në një të ardhme pa diktatura, padrejtësi dhe luftë,” tha për POLITICO një 24-vjeçar muskovit.

Për vite me radhë, aparati shtetëror rus është përpjekur ta kthejë Navalny-n në një figurë toksike. Pas burgosjes së tij në fillim të vitit 2021, i gjithë rrjeti i tij u cilësua një “organizatë ekstremiste” që detyronte aleatët e tij të ngushtë në mërgim dhe mbështetësit e tij në heshtje.

Alexei Navalny and his wife Yuliastand in line at the passport control after arriving at Sheremetyevo airport, outside Moscow, Russia, Sunday, Jan. 17, 2021. Russia’s prison service says opposition leader Alexei Navalny has been detained at a Moscow airport after returning from Germany. (AP Photo/Mstyslav Chernov)

Motivimi i fundit

Me sa duket, gruaja e Navalny-t, Yulia, e cila është zotuar se do t’i marrë dorezën burrit të saj dhe fëmijët e çiftit, Daria dhe Zakhar, nuk morën pjesë në funeralin dhe qëndruan jashtë Rusisë. Në vend të kësaj ata postuan homazhe prekëse në mediat sociale.

Me frikën e një goditjeje të madhe përpara funeralit, grupi i të drejtave Pervy Otdel këshilloi vajtuesit që të përmbahen nga mbajtja e fotografive apo imazheve të liderit të opozitës, megjithëse nuk ka ligj rus kundër tij.

“Gjithçka që ka ndodhur në vitet e fundit rreth Alexei Navalny tregon se kur bëhet fjalë për këtë njeri, autoritetet nuk flasin gjuhën e ligjit, por atë të rrugës apo burgut dhe forcës brutale”, tha Dmitry Zair-Bek avokat në Pervy Otdel.

Por nëse shpresa e Kremlinit ishte se vdekja e Navalny-t do të tregonte suksesin e tij në çrrënjosjen e të gjithë opozitës, ajo u dha rusëve motivimin përfundimtar për të dalë nga fshehja.

Menjëherë pas vdekjes së Navalny-t panë një vërshim emocionesh, me njerëz në të gjithë Rusinë duke sjellë lule në monumentet e represionit politik të epokës sovjetike në qytetet e tyre.

Autoritetet kanë pastruar lulet dhe kanë bërë qindra arrestime.

Të premten, grupi i të drejtave OVD-Info raportoi se më shumë se 60 persona ishin arrestuar në rreth 13 qytete. Por në Moskë, autoritetet zgjodhën kryesisht një kurs të mospërplasjes.

Sipas analistit Abbas Gallyamov, Kremlini duket se ka vendosur të shmangë përplasjet publike në kryeqytet përpara zgjedhjeve presidenciale të koreografisë së ngushtë dy javë nga tani.

“Gjërat ishin kërcënuese për të shkuar shumë larg, me një betejë kundër një personi të vdekur dhe mungesë të hapur respekti ndaj nënës së Navalny,” tha analisti Abbas Gallyamov për POLITICO.

Zyrtarët e Kremlinit “nuk duan të duken si satanistë përpara elektoratit të tyre konservator”, shtoi ai.

Në vend të kësaj, shtoi ai, strategjia duket se ka qenë të përmbajë madhësinë e turmës së së premtes dhe të ndalojë rrjedhën e informacionit.

Përpara funeralit, studentët dhe nëpunësit civilë u urdhëruan të mos merrnin pjesë dhe disa personave iu dhanë paralajmërime paraprake nga policia. Vetë ditën, vajtuesit duhej të përballeshin me internetin e paqartë dhe pengonin aksesin në kishë dhe varreza.

Punonjësit e kishës dhe varrezave nxituan në procedurën e varrimit, duke i dhënë vetëm një grushti mundësinë për të thënë lamtumirën e tyre përpara se arkivoli i tij të varrosej në tokë.

Fjala e fundit

Frika dhe censura mund të arrinin kaq shumë.  Mediat raportuan se nxënësit e një shkolle afër kishës mund të dëgjoheshin duke bërtitur “Navalny” nga dritaret.

Dhe disa figura publike morën pjesë gjithashtu, duke tërhequr shikueshmëri shtesë, duke përfshirë Yevgeny Roizman, ish-kryebashkiak i Yekaterinburgut dhe një kritik i zëshëm i Putinit, si dhe politikani kundër luftës Boris Nadezhdin. Ky i fundit u bë tituj botërorë pasi rusët u rreshtuan jashtë zyrave të tij të fushatës për të mbështetur kandidaturën e tij.

Nadezhdin u skualifikua menjëherë nga gara dhe nuk ka dyshim se Putini do të dalë si fituesi i votimit të marsit.

Por radhët në mbështetjen e Nadezhdinit dhe për funeralin e Navalny të premten kanë dëmtuar tashmë narrativën e Kremlinit se lideri rus dhe lufta e tij gëzojnë mbështetjen unanime të rusëve. Ata gjithashtu kanë mbushur rusët anti-Kremlin me shpresën shumë të nevojshme dhe u kanë dhënë atyre një rrugëdalje.

“Rreshtat e gjata njerëzish janë bërë mënyra e re për rusët për të marrë pjesë në politikë,” tha për kanalin televiziv Dozhd Kyrill Martynov, kryeredaktor i Novaya Gazeta Europe.

I pyetur në lidhje me funeralin e Navalny të premten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nuk pranoi të komentojë, përveçse u kujtoi rusëve që të respektojnë ligjet e protestës që ndalojnë në mënyrë efektive të gjitha mospajtimet publike.

Pra, ishte Navalny ai që përfundoi duke thënë fjalën e fundit.

Ndërsa arkivoli i tij u ul në një varr të sapo gërmuar, muzikantët luajtën këngën “My Way” të Frank Sinatrës, e ndjekur nga kënga e fundit e filmit të tij të preferuar: “Terminator 2”

Burimi:  “Politico