MENU
klinika

Analiza

Si do t’i sabotojë Putin zgjedhjet europiane?

02.03.2024 - 11:05

Rusia ka ndikim në shumë nga rrugët kryesore të emigrantëve drejt kontinentit evropian dhe policia kufitare paralajmëron se me ardhjen e pranverës, Rusia ka të ngjarë të “rrisë” përpjekjet e saj për të lëvizur emigrantët. Gjithashtu, ka shumë frikë se presidenti rus Vladimir Putin po e përdor këtë taktikë për të destabilizuar Evropën. Rusia synon të destabilizojë Evropën duke përdorur emigracionin e pakontrolluar nga Afrika “si një armë”. Është Daily Telegraph, që ka marrë dokumente të inteligjencës, ajo që raporton planin makiavelist të presidentit rus, i cili synon të ndikojë në axhendën politike në vendet e Kontinentit të Vjetër në prag të ngjarjeve vendimtare elektorale, përfshirë zgjedhjet evropiane në qershor dhe ato të planifikuara për më vonë këtë vit në Mbretërinë e Bashkuar.

Plani afrikan

Analistët kanë dyshuar prej kohësh se Kremlini po krijonte një mënyrë për të synuar vendet perëndimore që mbështesin Ukrainën përmes metodave të ” luftës hibride”. Nga ky këndvështrim, ndërhyrja në procesin demokratik të vendeve të konsideruara si armiq është një nga mjetet që regjimi rus përdor gjithnjë e më shumë dhe konfirmimi vjen pikërisht nga dokumentet e inteligjencës të shqyrtuara nga gazeta britanike. Objektivi i parë për Putinin do të ishte të shfrytëzonte milicitë private të pranishme në territorin afrikan, duke përfshirë edhe Wagner, për “të mbjellë” kaos. Në realitet, mercenarët rusë tashmë janë të përfshirë në veprime që synojnë gjenerimin e paqëndrueshmërisë në Burkina Faso, Libi, Mali, Republikën e Afrikës Qendrore dhe Sudan dhe dhuna në këto vende do të kishte prodhuar lëvizjen e mijëra njerëzve të zhvendosur drejt brigjeve të Afrikës së Veriut, në një kërkim të dëshpëruar për burime, për të arritur në Evropë. Në veçanti, sipas ekspertëve, Republika e Afrikës Qendrore është në një pozicion strategjik që lejon paraushtarakët rusë të hyjnë në Sudan dhe prej andej në Libi.

Raporti

Kremlini do të ishte përpjekur gjithashtu të ngrinte një forcë policore përgjegjëse për kontrollin kufitar të përbërë nga rreth 15 mijë burra ish-anëtarë të milicive libiane. Megjithatë, ky projekt i fundit do të kishte pësuar një pengesë pasi pagesat që pritej të kalonin përmes një “instituti kulturor ruso-libian” fantazmë nuk do të realizoheshin. Edhe pse nuk ishte i suksesshëm, iniciativa e Moskës është megjithatë një tregues i aspiratave shqetësuese të Federata e udhëhequr me grusht të hekurt nga Putin dhe gjithashtu ministri i Jashtëm Antonio Tajani deklaruan se ka prova të inteligjencës që tregojnë se si mercenarët në Afrikë janë “shumë aktivë dhe në kontakt me grupet e trafikimit dhe milicitë e interesuara për trafikimin e qenieve njerëzore”.

“Loja” ruse

Frontex, agjencia kufitare e Bashkimit Evropian, konfirmon se Rusia po përdor imigracionin  si një levë në një lojë më të gjerë ndikimi dhe presioni”. “Nëse mund të kontrolloni rrugët e emigrantëve për në Evropë, ju mund të kontrolloni në mënyrë efektive zgjedhjet”, shpjegon një burim tjetër i cituar nga “The Telegraph”, sipas të cilit është e mundur të “ndikohet opinioni publik në një moment vendimtar” duke ulur ose rritur fluksin e emigrantëve në një zonë të caktuar. Për më tepër, Putini është përpjekur të ndikojë në politikën e Kontinentit të Vjetër që të paktën që nga viti 2021, kur aleati i tij i ngushtë dhe presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko dërgoi mijëra emigrantë nga Lindja e Mesme në kufirin me Poloninë. Në fakt, Finlandës kohët e fundit i është dashur të mbyllë shumë pika kufitare për shkak të fluksit të emigrantëve të parregullt nga Rusia, ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar statusi i refugjatit iu dha mbi 62 mijë personave, numri më i lartë që nga fillimi i Londrës në 1984. gjurmët e këtyre të dhënave. Qeveria konservatore e Rishi Sunak, në vështirësi për shkak të kalimeve pa ndalesë në Kanal, është nën presion për menaxhimin e dosjes së imigracionit dhe mund të pësojë një humbje zgjedhore në muajt e ardhshëm, e cila do t’i hapte dyert e Downing Street për një kryeministër laburist.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN