MENU
klinika

Çfarë pritet nga takimi?

Vuçiç së shpejti në Paris, kur mund të jetë vizita e radhës?

04.03.2024 - 11:32

Ambasadorja e re e Serbisë në Paris, Ana Hrustanoviç, tha se Franca e konsideron Serbinë mikedhe mbështetet tek Beogradi që të vazhdojë të jetë një shtyllë e stabilitetit në rajon dhe se presidenti francez Emmanuel Macron theksoi se do të dëshironte shumë që të kthehet në Serbi dhe njoftoi se së shpejti pret që presidenti serb Aleksandar Vuçiç të jetë në Paris. Hrustanoviç, letrat kredenciale të të cilit Macron i mori disa ditë më parë në Pallatin Elysée, tha në një intervistë për Novosti-n e sotëm se gjëja e parë që bëri Macron ishte të përshëndeti Presidentin Vuçiç dhe të përmendte se “ai është një mik i madh i Francës dhe se ai e pret së shpejti në Paris”. “Ai Macron tha se vizita e tij në Serbi ka mbetur e veçantë në kujtesën e tij”,theksoi ajo, duke theksuar se presidenti francez është i vetëdijshëm për “marrëdhëniet tona që kanë qenë të ngushta gjatë historisë” dhe se është shumë e ndikuar nga dhe marrëdhënia e ngushtë miqësore midis dy presidentëve. Siç ka paralajmëruar presidenti Vuçiç, vizita e tij në Paris pritet shumë shpejt dhe presidenti Macron, me rastin e marrjes së letrave kredenciale, theksoi se do të dëshironte shumë të kthehej në Serbi. Ajo deklaroi se jetojmë në një moment gjeopolitik shumë kompleks, por se afërsia e dy popujve ndihet vërtet. “Përveç marrëdhënieve dypalëshe, të cilat janë shumë të mira, tema jonë qendrore është gjithmonë e ardhmja evropiane e Serbisë dhe, natyrisht, e Kosovës, për shkak të gjithë kompleksitetit të kësaj çështjeje më të rëndësishme për ne”, theksoi Hrustanoviç. Ajo shtoi se “përpjekjet e përditshme për të kuptuar njëri-tjetrin sa më shumë që të jetë e mundur për çështjen e KiM janë të rëndësishme”.