MENU
klinika

Parashikimi fatkeq i Elon Musk

A do të zgjasë lufta në Ukrainë edhe 2 vjet?

02.04.2024 - 09:00

Nëse studion deklaratat e presidentit francez Emmanuel Macron, para dy viteve, me deklaratat e tij më të freskëta të ditëve të fundit, lidhur me luftën Rusi-Ukrainë, duken si fjalë të dy njerëzve të ndryshëm, pa asnjë lidhje me njëri-tjetrin. Menjëherë pas pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022, presidenti francez Emmanuel Macron kërkoi të ndihmonte në zgjidhjen e konfliktit në mënyrë diplomatike. Gjatë verës së parë të luftës, Macron tha se ishte e rëndësishme që Moska të mos poshtërohet dhe se duhet të vendoset një rend evropian i sigurisë, duke përfshirë Rusinë. Por që nga viti i kaluar, Macron është zhvendosur në mënyrë drastike drejt asaj që është përshkruar si një politikë e jashtme e ashpër. Në një konferencë në Paris muajin e kaluar, presidenti francez tha se një dislokim i trupave perëndimore për të luftuar Rusinë në terren në Ukrainë nuk duhet të përjashtohet, një sugjerim që zemëroi presidentin rus Vladimir Putin dhe u hodh poshtë nga mbështetësit kryesorë të Ukrainës. Ndërsa fliste në Pragë më 5 mars, Macron deklaroi se evropianët nuk mund të jenë “frikacakë” kur kundërshtojnë Moskën. Dhe mesa duket, ai po përkthen në vepra, të gjitha premtimet e tij.

Lëvizja e Francës

Në një intervistë për “La Tribune”, ministri francez i Mbrojtjes Sebastien Lecornu tha se Macron, pas bisedimeve me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, i kishte kërkuar atij të përgatiste një paketë të re ndihme, e cila do të përfshijë pajisje të vjetra, por ende funksionale franceze. “Ushtria ukrainase duhet të mbrojë një vijë fronti shumë të gjatë, e cila kërkon automjete të blinduara; kjo është absolutisht thelbësore për lëvizjen e trupave dhe është pjesë e kërkesave të Ukrainës”, tha ai. Ai tha se Franca po kërkon të sigurojë qindra transportues të trupave të vijës së parë VAB në 2024 dhe në fillim të 2025. Ushtria franceze po zëvendëson gradualisht mijëra VAB-të e saj, të cilat fillimisht hynë në funksion në fund të viteve 1970, me një transportues të ri trupash me shumë role. Parisi do të furnizojë gjithashtu më shumë raketa anti-ajrore Aster 30 për lëshuesit SAMP/T, të ngjashme me sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot të furnizuara nga SHBA. “Ne po zhvillojmë gjithashtu municione të operuara nga distanca në një afat kohor shumë të shkurtër për t’i dorëzuar ato në Ukrainë duke filluar nga kjo verë,” tha Lecornu.

Macron provokon sërish rusët, Franca “blindon”

Paralajmërimi i Musk

Por lufta që po gjunjëzon zemrën e Evropës nuk tregon asnjë shenjë ndalimi. Megjithatë, ky skenar duket se “frikëson” shumë njerëz, përfshirë edhe ata më të pushtetshmit në botë, si Elon Musk.  “Nëse lufta zgjat mjaftueshëm, Odessa do të bjerë. Sipas mendimit tim, pyetja kryesore është nëse Ukraina do të humbasë plotësisht hyrjen në Detin e Zi. Unë rekomandoj që përpara se të ndodhë diçka, të arrihet një zgjidhje miqësore,” shkroi Elon Musk në rrjeti social X. Ai sugjeroi gjithashtu se Rusia mund të “goditse Dnieper” në Ukrainën qendrore. “Nuk ka asnjë mënyrë që Rusia të marrë të gjithë Ukrainën, por Rusia me siguri do të pushtojë më shumë tokë sesa ka sot. Sa më gjatë të zgjasë lufta, aq më shumë territor do të fitojë Rusia derisa të godasë. Dnipro, i cili është i vështirë për t’u kapërcyer”, ka shkruar miliarderi.

Pasojat tragjike

Musk theksoi se do të ishte tragjike për Kievin nëse vendos të sulmojë ushtrinë ruse në këtë moment, e cila është shumë më e madhe, ka mbrojtje të përpunuar, fusha të minuara dhe artileri më të fortë se ushtria ukrainase.Në vitin 2022, Musk ndezi zemërim ndërkombëtar pasi sugjeroi se Ukraina mund t’ia dorëzonte vendin Kremlinit për të bërë paqe. Miliarderi i diskutueshëm iu përgjigj kritikave duke thënë se ai “mbështet fuqishëm Ukrainën”. Kujtojmë se pronari i Tesla, SpaceX dhe X kohët e fundit konfirmoi se vendimi i tij për të refuzuar kërkesën e Kievit për të përfshirë Starlink ndërpreu operacionin ukrainas në brigjet e Krimesë së pushtuar. Që nga fillimi i pushtimit gjithëpërfshirës, ??anembanë Ukrainës, terminalet Starlink kanë ofruar lidhje interneti me shpejtësi të lartë jetike për komunikimet në fushën e betejës ukrainase.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kësaj radhe kujdeset që ato të kenë edhe energji elektrike

Elon Musk dërgon grupin e dytë të terminaleve Starlink në Ukrainë