MENU
klinika

Parashikimet e zymta për gjendjen e botës

Aleksandër Vuçiç, profeti i dështimit!

18.04.2024 - 09:50

Serbia nuk është drejtpërdrejt e përfshirë në konfliktet që po ndodhin as në Ukrainë, as në Lindjen e Mesme, por presidenti i atij vendi, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur vazhdimisht parashikime të zymta për gjendjen e botës, sipas intellinews.com.

Në projeksionin e tij të fundit, Vuçiç tha më 15 prill se situata në botë në muajt e ardhshëm do të bëhet “më e keqja që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Në një intervistë për RTS, Vuçiç tha se i gjithë planeti është në “zjarr” dhe se të gjithë po përpiqen të “ulin pak zjarrin në oborrin e shtëpisë së tyre”.

“Është mirë përderisa po ndodh diku tjetër, kështu mendojnë ata. Në afat të gjatë, nuk shoh se ka zgjidhje, sepse gjërat ndryshojnë, disa i rezistojnë atyre ndryshimeve”, tha Vuçiç.

Ai akuzoi gjithashtu fuqitë e mëdha botërore për injorimin e ligjit ndërkombëtar, ndërsa vendet më të vogla – si Serbia – pritej t’u përmbaheshin rregullave.

“Ne të vegjëlit duhet t’i përmbahemi ligjit ndërkombëtar, sepse kjo është e vetmja gjë që mund t’i përmbahemi dhe këta të mëdhenjtë do të luftojnë dhe do të luftojnë dhe do të bëhet gjithnjë e më keq”, tha presidenti i Serbisë.

Kjo pasoi në mars kur Vuçiç përshkroi pritshmëritë e tij për të ardhmen, duke thënë se bota po përballet me dy skenarë të mundshëm: ose një armëpushim në Ukrainë, ose një luftë e tretë botërore.

“Një skenar është nëse Perëndimi do të shkojë në drejtim të një konflikti të plotë me Rusinë, pasi nuk është shumë e lehtë të ndalosh ushtrinë ruse në terren,” tha Vuçiç në një konferencë për shtyp në Beograd gjatë vizitës së liderit bavarez Markus. Soder.

“E dyta është se me ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, do të vendosej një lloj armëpushimi afatgjatë, nëse jo paqe e përhershme, që do të nënkuptonte një lehtësim të madh për botën”, shtoi ai.

Paralajmërimet i bëjnë jehonë komenteve që Vuçiç bëri në shtator 2022, shtatë muaj pas pushtimit rus të Ukrainës, duke paralajmëruar gjithashtu se bota mund të përfshihet në konfliktin më të madh që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Unë mendoj se ne do të shkojmë nga një ‘operacion ushtarak special’ (siç e përshkroi Rusia pushtimin) në një luftë të madhe dhe pyetja është se ku do të jetë vija e kuqe.” Ne do të hyjmë në një konflikt global në shkallë të gjerë, të cilin nuk e kemi parë që nga Lufta e Dytë Botërore, brenda një ose dy muajsh të ardhshëm”, tha Vuçiç për RTS në shtator 2022.

Edhe pse është një temë e përsëritur, Vuçiç së fundmi ka intensifikuar parashikimet e tij për situatën globale dhe kritikat e tij ndaj fuqive globale për minimin e institucioneve ndërkombëtare si OKB-ja.

Kjo po ndodh para takimit kritik të Këshillit të Evropës në maj, kur diplomatët pritet të vendosin nëse do ta pranojnë Kosovën në këtë organizatë.

Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008 dhe Beogradi loboi intensivisht për ta mbajtur vendin e ri jashtë OKB-së, Këshillit të Evropës dhe organizatave të tjera ndërkombëtare.

Beogradi akuzoi vendet perëndimore për shkelje të ligjit ndërkombëtar duke njohur pavarësinë e Kosovës pas shkëputjes nga Serbia.

Është gjithashtu një kohë e ndjeshme në politikën e brendshme serbe pas zgjedhjeve të përgjithshme dhe komunale në dhjetor 2023, të cilat ndezën një valë protestash pasi politikanët e opozitës pretenduan se si zgjedhjet kombëtare ashtu edhe ato për kryebashkiak në kryeqytetin Beograd ishin manipuluar.

Një pjesë e popullaritetit të Vuçiqit dhe suksesit të rizgjedhjes së Partisë Progresive Serbe (SNS) në pushtet qëndron në aftësinë e tyre për ta portretizuar veten si mbrojtës të stabilitetit në Serbi.