MENU
klinika

Kievi nxjerr jashtë loje tanket gjermane

Çfarë janë raketat Patriot që kërkon Ukraina nga SHBA?

11.04.2024 - 17:59

Kievi kërkon vazhdimisht raketa amerikane Patriot.

Por edhe Gepard-ët e vjetër, armë kundërajrore vetëlëvizëse, goditën në shenjë kundër një kërcënimi prej kohësh: dronët kamikaze që ka Moska.

Në fakt, “vrasja e rezultateve” që tregon vrasjet e Shaehd u shfaq në një tank ukrainas të këtij lloji.

Demonstrimi se si çdo burim i ofruar nga partnerët perëndimorë mund të jetë efektiv në mbrojtjen e qiellit të Ukrainës.

I klasifikuar si një armë kundërajrore vetëlëvizëse ose tank kundërajror, Gepard është një platformë gjermane e zhvilluar në fund të viteve 1960 dhe e prodhuar deri në fillim të viteve 1980 në mbi 500 shembuj.

Cheetah-ët e parë hynë në shërbim me Bundeswehr-in në vitin 1976.

Patriot missile defense system in Ukraine likely damaged, US officials say  | Reuters

I përditësuar për të përballuar kërcënimet e reja, Gepard është pajisur gjatë viteve me një kompjuter balistik dixhital dhe një paketë radari që lejon tankun të skanojë në mënyrë autonome hapësirën ajrore brenda një rrezeje prej 15 kilometrash; identifikimin dhe mbylljen e objektivave, në të cilat shkarkohen breshëri të predhave ndezëse me eksploziv të lartë, municioneve të projektuara, posaçërisht për të shkatërruar objektivat ajrore si raketat, helikopterët dhe avionët.

Çifti i topave të tij mund të shkatërrojnë në mënyrë efektive objektivat ajrore dhe tokësore, në një distancë deri në pesë kilometra, dhe në një lartësi deri në tre kilometra.

Por, sipas raporteve të inteligjencës, “raketat balistike ruse godasin objektivat sipas dëshirës”, dhe i vetmi sistem i mbrojtjes ajrore perëndimore i aftë për t’i rrëzuar ato është sistemi amerikan Patriot, i furnizuar në disa njësi dhe aktualisht nuk përfshihet në këstet e ardhshme të ndihmës, të planifikuara nga Uashingtoni.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN