MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Drithërat integrale balancojnë hormonet?

02.04.2024 - 09:49

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Drithërat integrale balancojnë hormonet?

Mjeku:Drithërat integrale janë burime të shkëlqyera të karbohidrateve komplekse, thelbësore për prodhimin e triptofanit, një aminoacid që është pararendës i serotoninës, një neurotransmetues i lidhur me kujtesën dhe gjendjen shpirtërore. Studimet tregojnë gjithashtu se karbohidratet mund të lehtësojnë depresionin. Hikërrori është një zgjedhje e shëndetshme i cili është pa gluten dhe i pasur me vitaminën B, të cilat gjithashtu ndikojnë në përmirësimin e humorit.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.