MENU
klinika

"Kam kryer vetëm detyrën"

Kopjoi të dhënat e TIMS, ish-drejtori i IT në Policinë e Shtetit reagon për herë të parë

12.04.2024 - 12:45

Drejtori i IT në Policinë e Shtetit, Ervin Muça është paraqitur ditën e sotme në gjykatë. Ervin Muça është në masën ‘arrest shtëpie’ dhe është pezulluar nga detyra.

Ai ka deklaruar shkurt për mediat se është i pafajshëm, ndërsa tha se nuk ka kopjuar asnjë të dhënë.

“Jam i pafajshëm. Unë kam kryer detyrën, lëreni drejtësinë të veprojë, nuk kam bërë asnjë shkelje. Nuk kam kopjuar asnjë të dhënë. S’mi ka kërkuar askush”, tha Muca.

Prokuroria e Tiranës njoftoi të martën më 9 prill marrjen në hetim të Drejtorit të Teknologjisë dhe Informacionit në Policinë e Shtetit, Ervin Muça, për veprën penale “Hyrje e paautorizuar kompjuterike”.

Ai akuzohet se ka eksportuar bazën e të dhënave TIMS të Policisë së Shtetit, një vit më parë. Po ashtu, prokuroria ka kërkuar në gjykatë caktimin e masave të sigurimit personal “Arrest në shtëpi” dhe “Pezullimin e ushtrimit të një detyre a shërbimi publik”.

Në njoftim sqarohet se hetimi ndaj Muçës ka filluar bazuar në referimin e kryer nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit në vitin 2023, lidhur me kopjimin e paligjshëm të të dhënave të sistemit TIMS.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Lufta” mes drejtorit të madh dhe shefit të sektorit

Klodiana Lala zbardh dëshmitë e specialistëve për ndërhyrjen në TIMS