MENU
klinika

Skenari fatkeq korean mund të përsëritet

Lufta Rusi-Ukrainë, Putin kërkon “fitore” deri në 9 maj

17.04.2024 - 09:00

Nën hijen e krizës në rritje dhe frikës së përshkallëzimit të konfliktit në Lindjen e Mesme, një dramë e vërtetë po zhvillohet në Ukrainë dhe, sipas disa analistëve ushtarakë, lufta mund të hyjë në një pikë kthese në gjysmën e dytë të 2024-ës. “Fati i luftës” është kthyer disi në favor të Rusisë dhe të gjithë sytë janë te SHBA, pra Kongresi, i cili më në fund duhet të vendosë për një këst të ri ndihme, sepse radikalizimi i mundshëm atje është në duart e Vladimir Putinit. Dështimi i kundërofensivës ukrainase në vitin 2023, së bashku me përparimin aktual të Federatës Ruse, si dhe mungesa e municioneve dhe bllokimi i mbështetjes ushtarake për Ukrainën nga SHBA, e vendos Kievin në një pozicion gjithnjë e më të varur, siç thotë edhe eksperti dhe koloneli gjerman në pension Wolfgang Richter.

Negociatat e paqes

Të flasësh për paqen ndërkohë që bombat dhe raketat vazhdojnë të bien mund të duket paradoksale. Dhe, të paktën në këtë, palët e Kremlinit janë konsekuente: të flasësh për paqen, për ta, është pothuajse e kotë. Këtë e konfirmon shefi i diplomacisë së Moskës, Sergei Lavrov, i cili me përbuzje thotë për konferencën e paqes të organizuar në Zvicër në mes të qershorit: “Është një rrugë drejt askund nëse organizohet pa Rusinë”. “Ne nuk shohim ndonjë dëshirë as në Kiev, as nga ana e aleatëve të saj për t’u marrë me ndershmëri, ata nuk do të na ftojnë,” shtoi ai, pothuajse duke pretenduar se konflikti aktual është i tillë pikërisht sepse vendi i tij pushtoi Ukrainën. Ministri i Jashtëm zviceran Ignazio Cassi shpjegon se “fakti që Putin përmendi për herë të parë konferencën e paqes për Ukrainën që do të mbahet në Zvicër në qershor është një shenjë e mirë.

Shkatërrimi i “xhevahirit të kurorës”

Megjithatë, Ukraina nuk tregon shenja dorëzimi. Zyrtarët ukrainas thonë se nga mesi i korrikut do të shkatërrojnë urën e preferuar të Vladimir Putin, urën e Kerçit, me vlerë 3.52 miliardë euro. “Ata planifikojnë ta bëjnë këtë me raketat Storm Shadow, dronët dhe avionët luftarakë F-16 të sapoarritur”, tha një ekspert i armëve për The Sun. Javën e kaluar, agjencia e inteligjencës ushtarake e Kievit, HUR, njoftoi se do të shkatërrojë urën e Kerçit në gjysmën e parë të vitit 2024. Putini e ka quajtur vazhdimisht këtë urë tokësore ruse me Krimenë një “mrekulli”, ndërsa për ukrainasit është një paraqitje groteske e pushtimit 10-vjeçar rus. Shkatërrimi i saj do të ishte një hap i madh për të fituar luftën në Detin e Zi.

Synimet e Rusisë

Sakaq, udhëheqja ushtarake ruse i ka vendosur vetes qëllimin për të pushtuar qytetin e Chasiv Yar deri më 9 maj, ka konfirmuar komandanti i përgjithshëm ukrainas Oleksandr Sirski. Përkatësisht, më 9 maj, Rusia feston Ditën e Fitores, e cila përkujton fitoren e Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore. Është një mundësi për udhëheqësin rus Vladimir Putin që të tregojë armët e fundit në një paradë ushtarake. Trupat ruse po përqendrojnë përpjekjet e tyre në një përparim në perëndim të Bahmutit të pushtuar, tha Sirski. Ai shpjegoi se ata po përpiqeshin të arrinin në Kanalin Siverski Donets, dhe të kapnin ?asiv Jar, në mënyrë që të përparonin më tej drejt grumbullimit të Kramatorsk.

Skenari korean

Në këto kushte, gjithnjë e më shumë flitet për një opsion, ku ukrainasve do t’u duhet të tërhiqen “vullnetarisht” nga disa zona dhe të krijojnë një vijë mbrojtjeje që nuk duhet të kalohet. Disa profetë “të këqij” ose analistë besojnë se dorëzimi i territorit dhe krijimi i një fronti, pra një ngërç i ngjashëm me atë të Luftës së Parë Botërore në Frontin Perëndimor, do të në fakt të jetë një prelud për krijimin e kushteve për një konflikt të ngrirë, por edhe gjithnjë e më shumë “shanse” që Kievi të “bindhet” të heqë dorë nga një pjesë e territorit të tij, Krimea dhe Donbasi, pra afërsisht 15 deri në 20 për qind. kushti që Rusia ta lërë të qetë Ukrainën më pas. Ky do të ishte krijimi i të ashtuquajturit skenari korean. Por, siç dihet një konflikt i ngrirë gjithmonë mbart brenda tij “mikrobin” e një konflikti të ri, i cili mund të ndizet përsëri në një moment. Ky mesa duket do të jetë fati i Ukrainës.